Kuntavaalit syksyllä 2012

Kuntavaalit syksyllä 2012
Vanhukset, lapset, nuoret aikuiset, työttömät ja kaikki ne jotka apua tarvitsevat, unohtamatta maahanmuuttajia, tässä tätä temmellyskenttää jakaa eri puolueille.
20272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Suuret ikäluokat äänestää kuten ennenkin ?

Äänestä

Ei äänestä !

Äänestä

Vaalit?? Höpö, höpö...Tyhjiä puheita ja lupauksia sekä sisäpiirien pyörimistä..Niin valtakunnan kuin myös kunnallispolitiikassa..toimii se HYVÄ VELI.....järjestelmä.....

Äänestä

Joo ne on aivopesty puolueen taholta jo 40, vuotta sitten

Äänestä

Suuret ikäluokat äänestää häntä, joka keksii keinon saada tai houkutella mamut muualle Lieksasta.

Äänestä
  • Sinulle ei kukaan ole antanut valtakirjaa esiintyä suurten ikäluokkien puhemiehenä. Äänestäkää te rasistit keskenänne mitä haluatte.

    Äänestä

Ja muutethan puoluekanaa keskusta kokoomus ja persu tässä uusi voima vara lieksan kunnallisvaaleihin

Äänestä

Voisi olla voimavarakin, vaikka en itse heitä tule äänestämään, jos vain löytäisivät asiallisia ja osaavia ja viitseliäitä ehdokkaita.
Tämän nyt meneillään olevan puoluetuki/mahdollisen lahjonan paljastivat kyllä toimittajat, eivät Perussuomalaiset. Mutta onhan se historiallisesti linjakasta jatkaa SMP rötösherrat kuriin teemalla, kun siihen tarjoutui sopivasti mahdollisuus.
Mitenkä lienee nykyisten valtuutettujen kohdalla tilanne, Soini kun sanoi, että syrjiviä lausuntoja antavia ei oteta listoille. Jotenkin tuntuu, että ajetaan kaksilla rattailla, julkisuudessa tuomitaan syrjintä ja rasismi, mutta niillä sitten jotkut kuitenkin kalastelevat äänestäjiä. Sekö sitten lie sitä rehtiä ja reilua toimintaa -tiiä häntä.

Äänestä

Minä äänestän maahanmuuttajataustaista ehdokasta. On jo asettunut kuulema ehdolle eräs henkilö, hän saa ääneni.

Äänestä
  • Arvaan että on ehdolla vasemmiston tai sosdemin listoilla. Sieltähän ne hyysärit tulee.

    Äänestä

  • kokkoomuslainen kirjoitti:

    Arvaan että on ehdolla vasemmiston tai sosdemin listoilla. Sieltähän ne hyysärit tulee.

    Joko vappuna nähdään yhteisellä marssilla?
    http://www.youtube.com/watch?v=LUaKpp6Tono

    Äänestä


Minä taas äänestän Kiinalaisia kommunisteja, nekin huolehtii paremmin meidän asioista kuin paikalliset ehdokkaat! Eikö kukaan äänestä Eskimoita?

Äänestä

Mikä on puolueasettelu?
Otetaan puolueille ”teemaksi tasa-arvo”! Naisen ja miehen välinen tasa-arvo, kulttuurien välinen tasa-arvo, miten tasa-arvo näiden käsitteiden sisällä toimii, siis miten? Haluatko sinä olla se ensimmäinen, joka poljetaan arvottomaksi sen toisen sukupuolta edustavan toimesta, vai haluatko olla yhtä ja samaa tämän toisen kanssa?

Äänestä

Nämä kaksi veteraania ovat Suomalaisia, he molemmat ovat syntyneet ja kasvaneet Suomalaiseen elin ympäristöön, siksi väristä tai koosta riippumatta voidaan nämä veteraanit liimata vaikka yhteen.

Äänestä

Mari ja Paavo se yhteen soppii, kuntavaalien jäleen pannaan sammaan koppiin!

Äänestä

Muuten hyvä, mutta Suomen lainsäädäntö ei salli samalle osastolle sijoittaa eri sukupuolta olevia. Saatikka sitten samaan selliin.

Äänestä

Olisi kuitenkin myös valtuustossa noudattaa tuota lainsäädäntöä eli kuntalain 11§
Onko se toteutunut viime valtuustossa? ja aikaisemmin?

Kuntavaalien jälkeen tapahtui loikkauksia ja näin ollen jos henkilö on siirtynyt toiseen valtuustoryhmään ja jostain syystä ei voine osallistua kokoukseen niin silloin pitää kutsua siitä vaaleissa valittun jäkeen seuraava varavaltuutettu eli jos SDP siirtynyt henkilö on valittu Keskustan listalta valtuutetuksi niin silloin varajäsen tuon lain mukaan tulee keskustan listalta mutta näin kenties ole tapahtunut vaan varajäseneksi on kutsuttu sdp edustaja ja silloin on toimittu väärin kuntalaki 11§ Markku

Äänestä

Aloitukseen viitaten mamujen turva on taattu siitä osoitus Vaahteran juttu .
oli linkki täällä jossain ketjussa .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kilpahan käykää kirjoitti:

Kuntavaalit syksyllä 2012
Vanhukset, lapset, nuoret aikuiset, työttömät ja kaikki ne jotka apua tarvitsevat, unohtamatta maahanmuuttajia, tässä tätä temmellyskenttää jakaa eri puolueille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu