Omistan Oy:stä n. 35%.(en ole hallituksessa, ainoastaan osakkeenomistajana)
Oy maksaa osinkoa kerran vuodessa. Itse olen töissä palkansaajana toisessa yrityksessä.
Jos joskus joudun työttömäksi(olen kassassa), niin kai saan ansiosidonnaista, vaikka osinkoja tulisi esim. 50000 eur/vuosi? Ainakaan kassan sääntöjen mukaan en ole yrittäjä.
Eli vaikuttavatko osingot mitenkään ansiosidonnaiseen päivärahaan?
Yrittäjyys: Ansiosidonnainen päiväraha
2
671
Vastaukset
- ja hiukan vihjeitä
www.vero.fi
->pääomavero
-> osinkotulojen verotus
Kannattaa lukea.
Veikkaukseni on, että osakkeiden arvosta 9,36 % osinko on pääomatuloa ja loppu menee työtuloverotuksen piiriin.. Eli kassakorvausta tuskin tulee..
Kannattaa odottaa, että olet omistanut osuutesi yhtiöstä yli kymmenen vuotta, realisoida osuutesi, jolloin saat muistaakseni vähentää puolet hankintahintana ja maksaa lopusta 28% pääomavero..
Ja sen jälkeen kannattaa siirtyä Viroon tai melkein minne tahansa Suomen ulkopuolelle (paitsi muut pohjoismaat..).
Niin, ja muista lähettää Heinäluomalle joka vappu perseestä valokopio, josta näkyy rusketusraidat.
Saatteeksi voit laittaa vaikka, että "Ilman Heinäluomaa kärsisin vieläkin Suomen verohelvetissä ilman toivoakaan auringonpaisteesta"
Ai, niin muistathan sitten, että verosuunnittelu on joissain tapauksissa rangaistavaa. Eli kannattaa uhrata muutama sata euroa ja pyytää etukäteispäätös, ettei verolautakunta yllättäen päätä toimia vastoin vallitsevaa verolainsäädäntöä... (ihan vaan vihjeeksi...)- olen
Verosuunnittelu oli se mitä tahansa esim. selvästi laillista voi muuttua veronkierroksi jos verottaja on sitä mieltä. Jos päätät ostaa firmalle auton Autokauppa A:ta koska hinta on halvempi Autokauppa B:stä niin sekin voi olla veronkiertoa jos joku niin päättää! Mitään ei verottajan tarvitse todistaa. Riittää, että he ovat sitä "mieltä"! Sinun täytyy sitten saada heidät muuttamaan "mielensä".
Ole tälläisessä ilmapiirissä ja riskitilanteessa sitten yrittäjä. Huomenna voi verottaja tulla tekemään toiminnastasi lopun etkä voi sille yhtään mitään, et yhtään mitään. Jos yritän pullikoida vastaan, vedota lakiin tms. joudut vaan pahempaan liemeen. Ei ihme että yrittäjät kaikkoaa Suomesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1902708Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482417Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 1011007
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait243834Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91786Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718