Miksi, varsinkin käännynnäiset, ovat narsistipapien hovikuntaa?
Narsistipapit
7
181
Vastaukset
- Dhkmjfertkllbhgrrfgjk
Olisiko siksi monessa mukana koska he ovat oikeasti innostuneita kirkon elämästä? Sen sijaan kun monet karjalaiset ovat enemmänkin kiinnostuneita kotiseutumatkoista ja piirakoista.
No voi tittu!
Tartteeko rahvaan olla sen enempää tekemisissä papiston kans, ku mitä katumuksen sakramentti edellyttää?
Antaa kaikkien kukkien ( ;-D ) kukkia ja kuorojen lauleskella- Kadilo
Ehkä käännynnäisten joukossa on keskimääräistä enemmän uskovaa väkeä. Luterilainen kirkkohan on jo luopunut omastakin uskonnostaan hylättyään aikaisemmin kristinuskon. Ei pidä ihmetellä, että väki valuu meille. Toisaalta käännynnäiset ovat myös kiinnostuneempia uskonnon sisällöstä ja perinnäistavoista verrattuna syntyperäisiin, jotka usein ovat sisäistäneet uskonnon alitajuntaan, eivätkä he aina ajattele koko asiaa.
- lutkuttaja...
alkuperäisten harjoitus on useintapakulttuuria ja enemmän sidoksissa johinkin kulttuuritaustaan kuin että he olisivat ortodokseja uskonnon vuoksi, eräänlaista sekulääriä uskontokuntaan kuulumista... kun on vain ollut tapana lapsesta asti tehdä tiettyjä asioita.Ehkä tämä kiihko karjalainen nationalismi onkin juuri sitä että ortodoksisuus vaikkein uskona sitä pidäkkään kuuluu niin tiiviisti niihin vanhempiin jotka oliva oikeasti uskovia ja kävivät kirkossa kuin että se koskisi heitä ns. uuskarjalaisia nykymaailmassa uskontona.
Pappisuvut ovat tietysti asia erikseen siellä pappeus on vähän niinkuin maatila joka saadaan perinnöksi halusipa tahi ei.
- hohhoijaa
Yhtä järkevää toimintaa kuin jos lopettisi kirjojen luvun, kun yksi kirja ei miellättynyt.
- Edelläoleva
oli tarkoitettu ketjuun "Inhoan", sormet liikkuu liika vikkelästi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774