Timo Soini päätti Freddy van Wonterghemin hyllyttämisestä
2.7.2011 6:15KymenSanomat
Kotkalaisen kaupunginvaltuutettu Freddy van Wonterghemin pääsy perussuomalaisten puoluevaltuustoon on estetty. Timo Soini teki päätöksen van Wonterghemin hyllyttämisestä.
Belgialaislähtöinen van Wonterghem kertoo olleensa pettynyt tiedon saatuaan.
— Ratkaisu oli oikea, sillä olinhan jälleen aiheuttanut sanomisillani melkoisen myrskyn.
Perussuomalaisten edustajat ovat aiheuttaneet myrskyä jo monta kertaa aiemminkin. Kyseenalaista julkisuutta ovat saaneet etenkin Jussi Halla-aho, Teuvo Hakkarainen ja James Hirvisaari.
James Hirvisaari antoi vertaistukea Freddy van Wonterghemille
23.2.2012 10:47 |KymenSanomat
Kotkalainen kaupunginvaltuutettu Freddy Van Wonterghem (ps.) sai vahvaa henkistä tukea puoluetovereiltaan torstaisessa oikeuskäsittelyssä Kymenlaakson käräjäoikeudessa Kotkassa. Kansanedustaja James Hirvisaari saattoi antaa myös vertaistukea, sillä hän on itsekin ollut vastaamassa syytteeseen kiihottamisesta kansanryhmään vastaan viime vuonna.
— Tämä on poliittista vainoa perussuomalaisia kohtaan, James Hirvisaari sanoi. Hänen mielestään valtakunnansyyttäjänvirastossa on kaksi henkilöä, jotka vasemmalla kädellä tehtailevat tällaisia syytteitä.
Hirvisaari kuuluu eduskunnan lakiasiainvaliokuntaan. Hän sanoi tulleensa seuraamaan van Wonterghemin tapausta mielenkiinnosta, ikään kuin opintomatkalle.
Käräjäoikeus antaa kansliatuomion asiasta maaliskuun aikana.
James Hirvisaaren kollegat kertovat osallistuvansa kukin 1 425 euron sakkoon 356,25 eurolla
1.3.2012 8:38 KymenSanomat
Juho Eerola ja hänen kansanedustajakollegansa Jussi Halla-aho ja Olli Immonen ovat ilmoittannet maksavansa kansanedustaja James Hirvisaarelle määrätyn sakkorangaistuksen, kertoo Helsingin Sanomat.
Kouvolan hovioikeus tuomitsi joulukuussa Hirvisaaren sakkorangaistukseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuomio perustui Hirvisaaren Uudessa Suomessa 2010 julkaisemaan blogitekstiin. Siinä Hirvisaari luetteli rikoksia, jota hänen mukaansa yleistyvät muslimien maahanmuuton myötä.
Homma-forumilla julkaistussa tiedotteessa kansanedustajat sanovat, että Hirvosaaren blogikirjoitusta on tarkoitushakuisesti tulkittu hänen vahingokseen, ja että häntä vastaan nostettu syyte on luonteeltaan poliittinen.
Kotkan poikii ilman siipii
Sataman valot
2
<50
Vastaukset
- http://pastebin.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."672297Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2282210- 1201498
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis231308Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj211252En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711210- 1241208
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73969Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102969Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.77922