Ulosotossa on velkoja ja palkkaani ulosmitataan kuukausittain. Voiko asunto silti mennä pakko myyntiin? Lainan pankille olen hoitanut ajallani. Mulla olis mahdollisuus laittaa asunto vuokralle ja lyhentää siten velkojani nopeammin. Uskallanko? Myyminenkin on mahdollista mutta asunnon monien vikojen takia saisin ehkä kuitattua vain asuntolainan pois. Tilanne tuntuu toivottomalta enkä ole uskaltanut asiasta kenellekkään puhua.
Elämä on rankkaa
voi tuska
2282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Totta kai asunto voi mennä ulosmittaukseen, mutta käytännössä jos velkasummasi ovat sellaisia että pystyt ne maksamaan ja velka lyhenee järkevässä tahdissa, niin ei sitä kotoa kovin helpolla lähdetä ulosmittaamaan.
Onko ihan varmaa, että lyhentäminen kävisi nopeammin tuolla tavalla? Älä unohda sitä, että vuokratulosta verotetaan mutta omaa vuokraasi et voi vähentää veroista.
Sitä paitsi ulosotossa olevan on turvallisempaa pitää asuntonsa omassa käytössä. Sijoitusasunto menee helposti pakkomyyntiin.