Aki Kaurismäki on suuri humanisti

Hyvä Aki

Miksi tätä ei uutisoitu laajemmalti, Aki on todellinen ihmisystävä, suuri suomalainen!
http://www.hs.fi/kulttuuri/Aki Kaurismäki palkittiin Humanismin kädellä/a1305558979446?ref=lk_is_2

12

199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nauriskäki

      Viitasaaren elokuvaviikon palkinto? Missä vitussa sellainen kylä on? Punikkeja pullollaan varmaankin?
      Kaurismäen uran huippu on nyt saavutettu ja voisi juoda itsensä hengiltä, niin jäisi elämään legendana.
      Yhtään leffaa en ole jaksanut katsoa kokonaan. Tylsempää ei voi enää olla, kuin ko. herran elokuvat.

      • Jotain rajaa

        Kaurismäki on saanut 2000-luvulla elokuviinsa 2.3 miljoonaa euroa yhteiskunnan tukia. Tähän viimeiseen Le Havreen 800 000 euroa, se tekee kuusi ja puoli euroa jokaista elokuvan Suomessa nähnyttä kohti. Suurta taidetta, ilmankos sitä pitää tukea. Olisihan se liikaa vaadittu että elokuvat olisivat niin hyviä että niitä voisi tehdä ilman veronmaksajien rahoja.


    • Antivainolainen
    • Näytä esimerkkiä

      Kaurismäki tahtoisi että maailman rikkain prosentti ihmisistä ammuttaisiin. Kaurismäki itse kuuluu tuohon joukkoon, voisi näyttää hyvää esimerkkiä ja aloittaa itsestään.

      • Anonyymi

        Naurismäki vanhana kommunistina haluaisi siis että ihmisten rikkain prosentti tapettaisiin?
        Oikein aitoa stalinistista logiikkaa pahimmillaan.


    • No, eihän Kaurismäki miljardööri sentään ole.

    • pohojoos-koria
    • Anonyymi

      Arvostan, kun tuomitsee alkoholi-myrkyn.

      • Anonyymi

        Kuolleet lehdet on kuollut elokuva. Kaurismäki siinä osoittaa totaalisen kyvyttömyytensä muuntautua ja uusiutua. Jälleen leffa alkoholismista, tupakasta ja erityisesti negatiivisesta suomi-kuvasta. Tällaisenako me haluamme maatamme esittää kerta toisensa jälkeen? Äänestän Kaurismäen eläkkeelle ja mahdollisimman pian. Paska filmi ja ylimielinen epäonnistunut ohjaaja.


    • Anonyymi

      Kaikki elokuvat samaa pask..

    • Anonyymi

      Sanoisin enemminkin, että Aki Kaurismäki on huima nisti.

      • Anonyymi

        Kaurismäki on peräkammarissa koko elämänsä elänyt alkoholisti jonka tuotokset tästä syystä eivät kuulu eivätkä ole tätä päivää. Äijä itsehän ei kykene sosiaaliseen normi toimintaan ainakaan päivänvalossa. Täysin absurdia jälleen kerran laittaa herran tuotos tuonne arvosteltavaksi. Täyttä paskaa koko leffa - taattua Kaurismäki-viinanhuuruista omaelämäkertaa. Joku voisi jo vetäistä töpselin seinästä Kaurismäen kameroista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      46
      4091
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      282
      4034
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      137
      3535
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      91
      3494
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      27
      2381
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      35
      1849
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      63
      1749
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1650
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      33
      1578
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      97
      1559
    Aihe