Äänestin viime kevään eduskuntavaaleissa erästä perussuomalaisiin kuuluvaa edustajaa joka pääsi eduskuntaan. Vaali illan "jytkyn" jälkeen olin aivan varma että nyt perussuomalaiset nousevat hallitukseen ja suomen politiikka muuttuu ainakin hiukan. Pettymys oli suuri kun Soini ilmoitti että puolue ei lähde hallitukseen vaan jää mieluummin oppositioon narisemaan milloin mistäkin. Se että puolue ei niin ison kansan antaman tuen jälkeenkään noussut hallitukseen ja se että eräiden puolueen kansanedustajien rasistiset ja syrjivät kirjoitukset ja puheet seksuaali ja etnisiä vähemmistöjä kohtaan ovat niin pöyristyttäviä ja ihmisarvoa alentavia että minä en voi niitä hyväksyä. Tästä syystä en enään ikinä tule äänestämään persuja missään vaaleissa!!! Ymmärrän että esim maahanmuutosta tulee saada käydä keskustelua kriittiseenkiin sävyyn mutta ei se silti oikeuta loukkaamaan ketään. Niin maahanmuuttajat,homot ja lesbot kuin me ihan "tavalliset" suomalaiset olemme kaikki saman arvoisia eikä meitä ihmisiä saa jaotella ja eritellä
Olen pettynyt Persuihin!!!
22
86
Vastaukset
PS ei voi olla koskaan Suomessa hallituksessa, sillä persujohtajien ulkopolitiikka on
uusfasismia. Mutta onhan persuilla sentään uuskommunistinen sisäpolitiikka, ja kansa
on siirtynyt Koskenkorvasta Leijonaan. Kirkkaita molemmat.- älämölö jatkuu
aha NETTISKItso TAAS LEVITTeLEEE UUTTA PARJAUSTA
SAMA JATKUNUT ERI PALSTOILLA JO KUUKAUSIA
- jppjp
Noinhan se menee, jos ei ymmärrä politiikkaa. Et sä ole edes persuja tainnu äänestää.
Jotain sellasta jota on totuttu äänestämään.
Persut teki viisaasti, kun eivät hallitukseen menneet. Se olisi tiennyt lupausten rikkomista ja täyttä takin kääntöä kokoomuksen hyväksi.
Nyt voi olla asioista sitä mieltä kun on ollutkin.
Toki Persut olis hallitukseen menneet suurimpana puolueena, mutta ei se onnistu niinkauan kuin sinun tapaisia ihmisiä riittää.
Onneksi uskon että ihmiset alkaa kiinnostumaan enemmän politiikasta ja alkavat olla enempi perillä asioista. Nykyisen hallitus kaartin kokoomuksen johdolla tekemiset alkaa jo olla sitä luokkaa.- ASIALINJALLA PS
PERSUJEN kannattajat !!! ÄLKÄÄ ANTAKO PROVOSOIDA ITSEÄNNE
PYSYKÄÄ ASIALLISENA JA VASTATKAA ASIALLISESTI
NÄIDEN PARJAAJIEN HAUKKUMISET JA PARJAUKSET KÄÄNTYVÄT HEITÄ ITSEÄÄN VASTAAN
- älämölö jatkuu
jaha NETTISKITOS TAAS LEVITTLEEE UUTTA PARJAUSTA
SAMA JATKUNUT ERI PALSTOILLA JO KUUKAUSIA PS ei mennyt hallitukseen, koska SDP:n pikkuporvaristo ei tullut kaveriksi. Sen sijaan
Vasemmistoliiton johtajat ovat valmiita nuolemaan rahan takia kenen tahansa herran
per seitä.- luuserit vauhdissa ?
miksi demareita vaaleiss äänestänyt esiintyy täällä ex persuna
aika alhaista toimintaa esiintyä väärällä identiteetillä- alhaista? ei toki
Näinhän kaikki toimivat netissä. Voithan sinä aina käräyttää trolleja, jos on sitä mieltä ja niinhän sinä teitkin.
Kuka ihme luulee persujen äänestäjien edes suuttuneen siitä, että nämä eivät menneet Kataisen maanpetturihallitukseen myymään vesiä bulkkikaupassa suuryhtiöille...
- hjölknoöähnkjo
Just joo. Varmaan äänestitkin perussuomalaisia.
Minä äänestin persuja ja olen ollut tyytyväinen, etteivät menneet sdp:n tavoin takkia kääntämään Katalaisen joukkoihin. Persut ovat nostaneet monta asiaa esille oppositiostakin. Keskustelua on perssuomalaisten johdolla käyty monesta sellaisesta asiasta, joista ei aiemmin saanut puhua mitään. Kuten pieleen mennyt mamupolitiikka, rkp:n suomalaisviha, Kreikkalainat, Suomen korruptoitunut tila ym. ym.
Kunnallispuolella persuilla onkin korruption estämiseksi paljon tehtävää. - vuonna 1984
Persu-uunotus on aivan täydellinen. Ei voi kuin ihastella sitä syvää ymmärrystä ja kykyä jota "veljeskunta" tässä asiassa osoittaa. Persu-farssin seurauksena valtavirtanäkemyksistä poikkeavat ajatukset/vaatimukset rinnastetaan automaattisesti persuhörhöilyyn, eli kaikenlainen "vastarinta" on ryvetetty huolellisesti ja saatettu naurettavaan valoon. Bravo! Bravo!
Ketjut aloittaja voi lohduttautua sillä, että oli aivan sama mitä äänestit viime vaaleissa; tulokseen, eli Suomen valtion kohtaloon sillä ei voinut olla vaikutusta, koska asioita ei enää päätetä Suomen eduskunnassa, tai hallituksessa, vaan Brysselissä ja Bilderberg-kokouksissa. Islannin malli on ainoa toimiva ratkaisu. Siitä syystä Islannin kansannoususta ei pihahdeta Suomimediassa oikeastaan sanaakaan. Erittäin neuvostoliittomaista!- oho,
Mites noin valistunut mielipide tänne on päässyt?
Persut varastivat vaihtoehto väeltä heidän agendaansa sopivat jutut, mutta muuten ovat yhtä lailla Rothschildien talutusnuorassa kuin muutkin eduskuntapuolueet. - Työväen Vasemmisto
oho, kirjoitti:
Mites noin valistunut mielipide tänne on päässyt?
Persut varastivat vaihtoehto väeltä heidän agendaansa sopivat jutut, mutta muuten ovat yhtä lailla Rothschildien talutusnuorassa kuin muutkin eduskuntapuolueet.Ei Persujen=Kokoomuksen mitään tarvinnut varastaa, kun ovat yhtä kuin emopuolueensa Kokoomus, samaa sakkia.
Kansanpetos, joka ei tule toistumaan.
Syksyn kunnallisvaalien voittaja tulee olemaan Suomen Vasemmisto.
- oikee persu
Niin, mitenkäs se vähemmistöjen syrjintä sopii persujen puolueohjelmaan? Ei mitenkään. Persut pyyhkivät p.rseitään omalla puolueohjelmallaan. Semmosia ne persut on, p.skovat omaan pesäänsä.
- oikee persu
Tai oikeestaan pitäisi sanoa, että Suomen Sisu on kuin käenpoikanen: potkii persut pois persuista, paskoo pesään ja lähtee vetään, kun on lihonut tarpeeksi.
- SS on vain
oikee persu kirjoitti:
Tai oikeestaan pitäisi sanoa, että Suomen Sisu on kuin käenpoikanen: potkii persut pois persuista, paskoo pesään ja lähtee vetään, kun on lihonut tarpeeksi.
samojen kasaarien ohjaama liike, kuin koko rahajärjestelmämme.
Onko Soini tässä jonkun mielestä uskottavan oloinen?
http://www.youtube.com/watch?v=YNNM6ys6NCw
- no mieti vaan
Raiskaavat mamut, jopa vanhuksia ryöväävät mamuthan eivät loukkaa ketään, eiväthän. Ja Suomi vastaanottaa sosiaalilusmulaisia lisää vaan.
Sotaahan tässä viljellään.- PETOSJYTKY LÖYHKÄÄ
Äärioikeisto=Persut=Kokoomus, ovat maahanmuuton aloittajia, ylläpitäjiä, kulttuurien pakkosekoittamisen takana, yhteisellä katolisella kurkkuäänellään veisaamallaan "työperäisen maahanmuuton" virrellään, jonka tavoitteena on ILMAINEN SUOMALAINEN ORJATYÖVOIMA.
- Vaihdanta Laki
Teidän tulee äänestää jotain toista perussuomalaista.
- Furious Fabian
Taas typerä troijalaisyritys joltain vihervasuripennulta. Tuollaisesta ajatuksenjuoksusta näkee jokainen ettet ole koskaan voinut persuja edes äänestää.
HEIKKO PROVO! - masinoitua p-apuhe
Vihervasemmiston myyrät ovat aloittaneet vaalipropakantansa.
- Petosjytky löyhkää
Seli seli. Petosjytky on nähty ja läpimädäksi havaittu. Tuo veroparatiiseista suunniteltu kahden Kokoomuksen=Persut=Kokoomus -taktiikka ja kansanpetos, oli äärioikeiston röyhkeä tapa ryöstää Suomen kansan verovarat ja valtiontalous eliitin vapaamatkustajien hämärille tileille.
Toinen Kokoomus=Persut, valevastustaa kaikkea oppositiossa lahnana löhöämällä ja show´ta ylläpitämällä, että toinen Kokoomus voi sen varjolla ryöstää valtion kassan typötyhjäksi.
Katainen=Soini=Wahlroos=Sasi=jne samaa äärioikeistoa. Persujen räkytys eduskunnan oppositiossa on tehnyt heistä uuskommunisteja sisäpolitiikassa. Sen sijaan vasuripamput ovat jo täysin naurettavia kokomuuslaisten perseennuolijoita samassa hallituksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145