Miksi vain kipuja?

Selkärankareuma

Hei, syksyllä minulla todettiin selkärankareuma.. tai siis sakroiliitti ja myös selässä nivelrikkoa. Minulla aloitettiin silloin heti salazopyriini ja sitten kun menin seuraavalle reumalääkärin vastaanototolle niin kysyi onko lääkkeet auttaneet, niin vastasin että ei niin heti aloitettiin Remicade -biologinen lääkitys. Ihmettelen nyt vaan sitä, että miten voi olla että minusta tuntuu että tulen koko ajan kipeämmäksi.. ? Onko nyt niin että tulen lääkkeistä kipeämmäksi vai tulisinko ilmankin lääkkeitä, että lääkkeet eivät vain auta? Voiko olla niin, että lääkkeet eivät tähän sairauteeni auta? Olen aina öisin ottanut Arcoxiaa silloin tällöin ja silloin tällöin panacodia.. tuntuu etteivät nekään enää vaikuta mitään.... ? :( Onko tällainen yleistä?

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimi78

      Juu.. Yleistä on. Ainakin mulla. Parin kolmen vkon päästä lääkkeiden aloittamisen jälkeen voit todeta kipujen pikkuhiljaa kadonneen taka alalle, mut valitettavasti oireet ja tuntemukset voi pahentua alun jälkeen.. tsemppistä.. :)

    • Kohtaloko?

      Täälläkin yksi kipujen kanssa kärsivä.
      Selän lisäksi tulehduksia on isoissa nivelissä.
      Salazopyriniä takana parisen kuukautta, lisäksi kortisonia pistetty niveliin ja yksi kortisonikuuri suun kautta kokeiltu.
      Alunperinkin sairauden toteamisen aikaan olisi pitänyt hoitaa asia "kerralla kuntoon" ja mielummin vähentää lääkitystä pikkuhiljaa kun oireet helpottavat, eikä niin että kokeillaan tämä ja sitten vielä tämä ja tämä ja tämä ja kierre on valmis ja mikään ei tunnu auttavan! :(
      Turhauttaa!!
      Kuukausia seuraavaan reumakontrolliin, en usko pärjääväni sinne saakka näin.

      Iltaisin kipu on pahinta, nukahtaminen saattaa kestää tunteja kun asentoa pitää vaihtaa muutaman minuutin-vartin välein, tyynyt, piikkimatot, kylmäpakkaukset kaikki kokeiltu. Ja sitten taas alkaa aamuyön pyörintä ja särky, unen laatu heikkoa..
      Sanotaan vain "kyllä se siitä, odota että lääkkeet vaikuttaa, tsemppiä.."

      3-kymppisenä tässä kunnossa, elämä yhtä kipua ja lääkkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      177
      4161
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      82
      2701
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      126
      2193
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      72
      2159
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2011
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      18
      1916
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1763
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      1747
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1743
    10. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      12
      1547
    Aihe