Miksi vain kipuja?

Selkärankareuma

Hei, syksyllä minulla todettiin selkärankareuma.. tai siis sakroiliitti ja myös selässä nivelrikkoa. Minulla aloitettiin silloin heti salazopyriini ja sitten kun menin seuraavalle reumalääkärin vastaanototolle niin kysyi onko lääkkeet auttaneet, niin vastasin että ei niin heti aloitettiin Remicade -biologinen lääkitys. Ihmettelen nyt vaan sitä, että miten voi olla että minusta tuntuu että tulen koko ajan kipeämmäksi.. ? Onko nyt niin että tulen lääkkeistä kipeämmäksi vai tulisinko ilmankin lääkkeitä, että lääkkeet eivät vain auta? Voiko olla niin, että lääkkeet eivät tähän sairauteeni auta? Olen aina öisin ottanut Arcoxiaa silloin tällöin ja silloin tällöin panacodia.. tuntuu etteivät nekään enää vaikuta mitään.... ? :( Onko tällainen yleistä?

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimi78

      Juu.. Yleistä on. Ainakin mulla. Parin kolmen vkon päästä lääkkeiden aloittamisen jälkeen voit todeta kipujen pikkuhiljaa kadonneen taka alalle, mut valitettavasti oireet ja tuntemukset voi pahentua alun jälkeen.. tsemppistä.. :)

    • Kohtaloko?

      Täälläkin yksi kipujen kanssa kärsivä.
      Selän lisäksi tulehduksia on isoissa nivelissä.
      Salazopyriniä takana parisen kuukautta, lisäksi kortisonia pistetty niveliin ja yksi kortisonikuuri suun kautta kokeiltu.
      Alunperinkin sairauden toteamisen aikaan olisi pitänyt hoitaa asia "kerralla kuntoon" ja mielummin vähentää lääkitystä pikkuhiljaa kun oireet helpottavat, eikä niin että kokeillaan tämä ja sitten vielä tämä ja tämä ja tämä ja kierre on valmis ja mikään ei tunnu auttavan! :(
      Turhauttaa!!
      Kuukausia seuraavaan reumakontrolliin, en usko pärjääväni sinne saakka näin.

      Iltaisin kipu on pahinta, nukahtaminen saattaa kestää tunteja kun asentoa pitää vaihtaa muutaman minuutin-vartin välein, tyynyt, piikkimatot, kylmäpakkaukset kaikki kokeiltu. Ja sitten taas alkaa aamuyön pyörintä ja särky, unen laatu heikkoa..
      Sanotaan vain "kyllä se siitä, odota että lääkkeet vaikuttaa, tsemppiä.."

      3-kymppisenä tässä kunnossa, elämä yhtä kipua ja lääkkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8495
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4598
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      57
      3669
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3156
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2920
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2626
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2083
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2066
    Aihe