Etsikää Jumalaa.

matkalainen_

Kehottaisin teitä kaikkia etsimään Jumalan vanhurskautta ja valtakuntaa, jotka molemmat, kuten myös kaikki muukin arvokas on tarjolla Jeesuksessa Kristuksessa.
Sen jälkeen vasta on seuraavana muu tarpeellinen, kuten päivittäisen elämän perustarpeet, jotka Jeesus on luvannut tulevan omilleen. Hän johdattaa omiaan, kun he rukoillen kulkevat. Lisäksi kehotan vielä karttamaan kaikenkaltaista turhaa väittelyä ja kiistelyä, sillä siitä ei ole mitään hyötyä.


2. Aik. 16:9a
"Sillä Herran silmät tarkkaavat kaikkea maata, että hän voimakkaasti auttaisi niitä, jotka ovat ehyellä sydämellä antautuneet hänelle"...

Matt.6:33
" Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan".

23

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aamenaamenaamen!!!

      Juuri niin. Oikein sanottu!

    • pois paha meno!18

      Olen samaa mieltä, että tällä palstalla on todella liian paljon pahaa kirjoittelua ja riitaa. Pois paha meno!poi

      • huomattu on

        Niin. Jotenkin tuntuu, että ihmiset purkavat pahaa oloaan täällä. No, onhan sekin hyvä, että on jokin varaventtiili.


      • purkukanava
        huomattu on kirjoitti:

        Niin. Jotenkin tuntuu, että ihmiset purkavat pahaa oloaan täällä. No, onhan sekin hyvä, että on jokin varaventtiili.

        Varaventtiili? Oikea havainto, sillä muutenhan ihmiset saattaisivat purkaa itseään jollain epäterveellä tavalla tai olla purkamatta ollenkaan, joka sekin on huono juttu. Jos ei ihminen pura jollain tavalla itseään, voi seurauksena olla monet psykosomaattiset sairaudet.


    • Jeesuksen oma

      Raikas viesti. Kiitos Jeesukselle!

    • 10+16

      Kristinusko kasvattaa juutalaisvihaan ja viha ei koskaan ole hyvä voima.

      • Jeesuksen oma

        Mitä tarkoitat? Itse olen Jeesukseen uskova, enkä ole koskaan kokenut itsessäni mitään vihaa juutalaisia vastaan, päinvastoin. He ovat rakkaita ihmisiä, joista Jeesuskin syntyi lihaan tänne sovittamaan ihmisten synnit. He ovat myös Jumalan rakastamia, silmäterä, vaikka kansana ovatkin vielä paatuneessa tilassa.


      • niin taisi.

        Taisipa olla provokatiivinen väite tuolla 10 16:lla.


    • ex-vantaalainen

      Siinä oli Jeesuksen mielen mukainen kehotus.

      • Jepulis jep.

        jep jep


    • 5+10

      Juutalaiset ovat isästä perk-eleestä, opettaa Jeesus ja se on pahasti sanottu.

      Siitä on syntynyt antisemitismi ja sillä on ollut rumat seuraukset. Kristinusko on langenneesta enkelistä.

      Jeesus haluaa pyrkiä jumalaksi Jumalan paikalle.

      • Väärä todistus

        5 10, sillä Jeesus sanoi "Te olette isästä per-keleestä". Ei se koskenut yleensä juutalaisia vaan tiettyjä juutalaisia, ja samoin olisi voinut olla kristittyjä tai ketä tahansa.

        Tee yleistyksen, joka on väärä todistus, sillä Jeesus on itsekin juutalainen ja vieläpä Herra ja Kuningas, eikä tietysti opeta niinkuin sinä väärän todistuksen annoit.

        Olet antikristillinen harhaopettaja ja väärä todistaja joka osin otat totuutta ja silti tuot esille valhetta. Valitettavasti et tahdo totuutta Jeesuksessa vaan valheita vastustajasta myös Jeesuksen suhteen esille tuoda.

        Tee parannus sillä sinunkin syntisi on Jeesus sovittanut ja voit saada armonsa kun tulet totuuteen ja pyydät syntejäsi anteeksi.

        Taivaassa iloitaan jokaisesta ihmisestä joka tekee parannuksen ja löytää Jeesuksen Pelastajanaan.


      • sillä tavalla.
        Väärä todistus kirjoitti:

        5 10, sillä Jeesus sanoi "Te olette isästä per-keleestä". Ei se koskenut yleensä juutalaisia vaan tiettyjä juutalaisia, ja samoin olisi voinut olla kristittyjä tai ketä tahansa.

        Tee yleistyksen, joka on väärä todistus, sillä Jeesus on itsekin juutalainen ja vieläpä Herra ja Kuningas, eikä tietysti opeta niinkuin sinä väärän todistuksen annoit.

        Olet antikristillinen harhaopettaja ja väärä todistaja joka osin otat totuutta ja silti tuot esille valhetta. Valitettavasti et tahdo totuutta Jeesuksessa vaan valheita vastustajasta myös Jeesuksen suhteen esille tuoda.

        Tee parannus sillä sinunkin syntisi on Jeesus sovittanut ja voit saada armonsa kun tulet totuuteen ja pyydät syntejäsi anteeksi.

        Taivaassa iloitaan jokaisesta ihmisestä joka tekee parannuksen ja löytää Jeesuksen Pelastajanaan.

        Oikein sanottu. Nimimerkkisi ei vain oikein sattunut oikein. ;)


      • nimimerkki voidaan
        sillä tavalla. kirjoitti:

        Oikein sanottu. Nimimerkkisi ei vain oikein sattunut oikein. ;)

        ymmärtää monella tavalla, kuten sinäkin omaasi käytät. Tietysti ihan kirjaimellisesti voidaan myös tulkita että nimimerkki viittaisi itseensä, mutta nimimerkkiä voidaan käyttää myös toiselle sanotuksi. Do you see or hear or taste or feel or love?


      • Jeesus on Herra eikä

        Herran tarvitse pyrkiä vaan on Jumala. Ihmisinä saamme pyrkiä armoonsa totuudessaan.


    • 7+6

      Uutta Testamenttia ei edes voi olla, koska ei ole vanhaa testamenttia, joka olisi uusittu.

      Heprealainen Raamattu ei ole testamentti.

      • Heprealaisissa

        kirjoituksissa on selvästi Uusi Liitto Jeesuksessa esitetty ja samoin loukkauskivi ja kompastuksen kallio. Valitettavasti kaikki eivät tahdo totuutta vaan mielistyvät valheisiin ja väkevään eksytykseen myös, mutta syyttävät niistäkin Jeesusta ja opetuslapsiaan ja pyhiään, sillä eivät tahdo tulla totuuteen mielestyessään valheisiin.

        Kavahdetaan antikristillisiä valheita ja vääriä todistuksia ja syytöksiä, sillä se voi olla ongelma juutalaiselle ja kaikille.

        Pelastus on juutalaisista ja Jeesuksesta Kuninkaana, autuaat ne, jotka Herraa rakastaa ja tahtoaan tekee saaden siunauksensa.


    • vanha jawa

      kyllä se jumala ja valtakunta löytyy meidän sisältä.
      Minä porisen joka päivä hänen kanssaan.
      Vlillä hän moitiskelee minua lempeästi siitä kun kirjoitan uskovaisille sellaisia
      totuuksia joita he eivät ehkä kestä. Välillä hän innostuu että "Anna palaa"...

      • sillä tavalla.

        Jos sinulla on Poika, sinulla on myös Isä, jos sinulla ei ole Poikaa, sinulla ei ole Isää.


    • ylös kuuluu

      Tämä kuuluu ylös.

    • vanha ja vakaa

      voisinko saada ulkoiset tuntomerkit ja vähän koortinaattia mistä päin alkaa etsiskellä.

      • Uudesta Jerusalemist

        ja Uudesta Testamentista ja Uuden Liiton lupauksen lapseudessa. Koordinaatit Siionin Öljyvuorelta suoraan kohti taivasta, sillä sieltä nousi ja sinne laskeutuu. Toki myös täällä Suomessa voidaan nimessään kokoontua ja kahdenkin keskellä on lupauksensa mukaan. Jumala tahtoo rukoukset ja anomukset ja kiitokset Totuuden Hengessä ja annetaan anoville.

        Tarvitsetko tämän viestin ymmärtääksesi lapsenkaltaista nöyryyttä tehdäksesi Jumalan tahdon, sillä helposti ihminen jää oman järkeisoppinsa sitomaksi?


      • voisi onnistua.

        Jos kokeilisit rukousta ja Raamattua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      121
      8454
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      141
      5364
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3745
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      128
      3582
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2624
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1896
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1552
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1547
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe