tästä:
. Taloussanomien tutkimuksen mukaan suurin osa suomalaisista katsoo, että sopiva palkka pörssiyhtiön johtajalle olisi alle 10 000 euroa kuukaudessa. Pörssiyhtiöiden johtajien keskimääräinen palkka on tällä hetkellä noin 55 000 euroa kuukaudessa.
Valtioyhtiöiden palkitsemispolitiikka ei ole mikään uusi ilmiö. Aikoinaan Fortumissa 350 avainhenkilöä sai optioina 500 miljoonan euron kertapalkkiot. Eivät Fortumin johdon palkat paljoa kyseisistä palkkioista kalpene, vuonna 2010 Fortumin kuusi johtajaa tienasivat noin 4 487 000 euroa, joka vastaa noin 500 pientuloisen henkilön vuosituloja.
Toimitusjohtaja Tapio Kuula 1 391 921 €
Yhteiskuntasuhdejohtaja Anne Brunila 415 037 €
Henkilöstöjohtaja Mikael Frisk 524 726 €
Sähkönjakelujohtaja Timo Karttinen 567 400 €
Talousjohtaja Juha Laaksonen 742 061 €
Sähköjohtaja Matti Ruotsala 574 503 €
Strategiajohtaja Maria Paatero-Kaarnakari 271 315 €
aloita v..tuuntuminen
10
74
Vastaukset
- 2000 €/kk Perustulo
Mitä isot edellä, sitä pienet perässä:
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2779225/merkittava-osa-sosiaalialan-paattajista-pitaa-koyhyytta-ihmisen-omana-syyna
Suomen perustuslakia lukemaan päättäjät, sinne on kirjattu kunnollinen toimeentulo ja perusturva jokaiselle suomalaiselle. Nyt ollaan koko ajan kauempana siitä. Pari miljoonaa suomalaista käytännössä syrjäytettyinä, heistä yli miljoona köyhyysrajan alapuolella, suurtyöttömyys, pahoinvointi kasvaa, leipäjonot pitenevät.- Ihmiset Ensin
Nuo sosiaalialan päättäjät, jotka eivät kunnioita työnantajiaan, eli Suomen kansaa, on vaihdettava.
- näin sen nään
Meillä on joka tasolla ja joka sektorilla ahneet idiootit vallassa!Uskokaa jo porvari on porvari vaikka sen nimen persuksi vaihtais!!
- Mars Vasemmalle
Viime eduskuntavaaleissa , veroparatiiseista suunniteltu kansanpetos, eli kahden Kokoomuksen=Persut=Kokoomus -taktiikka, meni suunnitellusti, mutta tätä kansaa voi pettää kerran, toista kertaa EI tule.
Syksyn kunnallisvaaleista se alkaa, VASEMMISTON NOUSU. Kansa antaa mahdollisuuden Vasemmalle ja katsomme, alkaako sitä toimeentuloa ja perusturvaa, jokaisen suomalaisen hyvinvointia löytyä, eikä ole mitään syytä epäillä, etteikö niin kävisi.
- Ei sitä hyvinvointia
köyhille tule, ei vaaleilla. Vain lyijyllä ja raudalla.
- oouujee minä tarzan
hyvä että tekee teistä köyhiä. sitten kun kaikki omaisuudet on tarkasti tiivistetty ja puristettu yksiin kohteisiin ne voidaan helposti tuhota täsmä ohjuksin ja
sen jälkeen vaan pistetään perunat maahan. omaan maahan koska kaikkialla on tyhjää tyhjää tyhjää hyvä rikkaat pelaatte pois kaikki roskat ilmaiseksi. mulle jää kaikki eli tyhjä pelipöytä hyvät kala veet ja mita uhkeimmin kasvavat metsät. - wweeddes
Älkää ostako sähköä Fortumilta, niin yksinkertaista se on. Kun kaikki tuon tekisivät niin kyllä siellä kultatornissa herättäisiin. Veikkaan vaan ettei kukaan saa tuota masinoitua niin että se keräisi riittävästi lähtijöitä.
Ymmärrän kovan palkan mikäli se on ansaittu tekemällä jotakin mistä tulos syntyy. Samoin mikäli tappiota tehdään tai muihin yrityksiin verraten mennään alaspäin niin palkkioita pitäisi leikata ronskisti.
Entäpä Veikkaus, siis monopoli minkä kanssa ei voi kukaan suomessa edes kilpailla joten tuotto on taattu eli siellä ei tarvita edes strategiaa tuloksen tekemiseen. Toimitusjohtaja Risto Nieminen jää eläkkeelle, palkka tuollaiset 350 000€/vuosi ja palkitaan työstään 150 000€ eläkkeelle siirtyessään. Tavallinen tallaajakin sen puljun pörittäisi, lotto on vain lotto, ei mitään muuta ja lottamisen voi myös lopettaa.
Vika on niiden jotka sen palkan ovat luvannet.- Ihmiset Ensin
Lakimuutoksella saadaan Veikkauksen mahtiomaisuudet Suomen kansan PERUSTULOKSI.
Vaatikaa sitä lakialoitetta kansanedustajiltanne.
2000 €/kk jokaiselle suomalaiselle perustuloksi on realistinen summa millä pärjätä tänä päivänä.
- vienotuuli
"Avusta pitää olla kiitollinen"
Joka kolmas sosiaali- ja terveysalan johtajasta katsoo, että toimeentulotukiasiakkaan ja työttömän pitää olla yhteiskunnalle kiitollinen saamastaan taloudellisesta avusta. Tätä mieltä on miltei puolet sosiaalilautakuntien puheenjohtajista.
Vähiten kiitollisuutta vaativat sosiaalijohtajat ja TE-toimistojen
Tämä jos mikä *ituttaa suunnattomasti. Vai vielä nuollapitäisi näitä veromarkoilla kouluja käyneitä tuomitsijoita? Luojan kiitos en ole apuja ollut vailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827