Ketaleiden neuvostopropagandaan nojautuvat valeet eivät vakuuta ketään.
Tsh. tukeutui Ranskaan ja Englantiin, mutta E. ilmoitti, ettei sillä ollut keinoja käydä sotaa Saksaa vastaan. Ranska taas pelkäsi suojattomien kaupunkiensa puolesta, eikä halunnut ryhtyä sotaan, joka olisi vaatinut hyökkäyksen oman maan ulkopuolelle.
Puola ei halunnut olla missään tekemisissä asian kanssa, paitsi saada Teschenin puolalaisalueen itselleen.
NL sitoi osallistumisensa Ranskaan, mutta Tsh. ei halunnut NL:n apua. Italia oli Saksan kannalla ja halusi sovitella, ei sotia. Juuri Italia ajoi voimakkaimmin sudeettialueen luovutusta Saksalle. Englanti tarttui siihen keinona suursodan välttämiseen..
Näin selvittävät kaikki historioitsijat mm. maailmansotien tutkijana kaikkein arvostetuimpiin kuuluva A.P.J. Taylor kirjassaan "Toisen maailmansodan synty".
Englanti uskoi pelastaneensa maailman rauhan. MR sopimus osoitti, että Saksa ja NL halusivat sotaa ja saivat sen.
Englanti ajoi myöntyvyydellään itsensä mahdottomaan tilanteeseen. Siitä pelastumiseksi annettiin Ranskan kanssa takuut Puolalle uskoen Saksan sitä säikähtävän.
Saksa ei uskonut takuisiin ja aloitti NL:n kanssa liitossa 2. MS:n.
Suursotaa ei lännessä kukaan halunnut, mutta siinä nyt oltiin. Ei ihme, että epätietoisuus tulevaisuudesta vallitsi.
Aloite oli Saksalla ja se käytti sen aikanaan hyväkseen.
Totuus Münchenistä löytyy
5
54
Vastaukset
- herodes kruger
Ensimmäisen maailmansodan pelkurikäytöksen jälkeen oli ihme ettei jokainen sodan kokennut saksalaiskenraali pistänyt henkilökohtaisesti kuulaa jokaisen vastaantulevan tsekki retkun kalloon.
- Tottahan tuo
"Englanti uskoi pelastaneensa maailman rauhan. MR sopimus osoitti, että Saksa ja NL halusivat sotaa ja saivat sen."
Mitä sitä koko ajan hoet? Uskoo sen vähemmälläkin.- Kaikki eivät
näy uskovan, vaan väittävät sodan alkaneen Münchenistä. Tutkijat ovat eri mieltä, kaikki.
- Monet uskovat
yhä neuvostopropagandaan, jonka mukaan MR sopimus oli Stalinin neroutta, jolla hän osti aikaa puolustusvalmisteluja varten.
Totuus on se, että NL oli 39-40 paljon paremmassa asemassa kuin -41.
Stalin teki siis jättiläisvirheen, mutta propaganda on kääntänyt sen nurinpäin. Omaa ajattelua vaillaolevat uskovat tietenkin. - Näin kertoo
Braun heti historiansa alkusivuilla.
Hitlerille ilmoitettiin, että hänen vaatimuksensa tsekeille merkitsivät sotaa. Sitä ei kukaan halunnut, paitsi Hitler.
Tällöin Chamberlain keksi ehdottaa neljän vallan konferenssia. jossa Italia toimisi välittäjänä. Englanti ja Ranska suostuivat siihen, että Saksa saisi miehittää sudeettialueen. Hitler lupasi tämän olevan hänen viimeinen vaatimuksensa ja länsivallat uskoivat, koksa halusivat uskoa.
NL ja tsekit jätettiin tämän viimeisen kierroksen ulkopuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2805411- 704996
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484116- 513830
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413428
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv672958Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232698