Tänä aamuna vietin tuskallisia hetkiä yrittäen puolustaa ihmisten oikeutta mielipiteeseen, olivat ne sitten miellyttäviä tai eivät. kaikki alkoi siitä, kun luin aamulla suomenkuvalehteä, missä oli artikkeli tästä hihamerkki kohusta ja miten perussuomalaisten kansanedustaja James on pistetty jäähylle, koska hän ei suostunut erottamaan avustajaansa hänen kommenttejensa tähden.
Ilmaisin vanhemmilleni olevani tästä asiasta erimieltä, sillä avustaja ei edustanut kirjoituksessaan puoluetta vaan itseään. Miksi hänellä ei ole oikeutta mielipiteenseen? Ymmärrän hyvin, että tämä ehdotus on rasistinen ja syrjivä, mutta eikö demokratiassa meillä kaikilla ole oikeus olla jotain mieltä, ja jos me emme saa sanoa sitä ääneen, äänestäjät eivät tiedä ketä he äänestävät. Jos joku on eduskuntaan äänestetty hänen mielipiteidensä tähden, miksi hän ei saisi sanoa niitä äänen. Kaikki loukkaantuvat kaikesta, emmekö me enää saa sanoa mitään ääneen? pian vegaanit kieltävät meitä puhumasta lihansyönnistä, homot puhumasta heterosuhteista, maahanmuuttajat puhumasta kulttuurin muutoksesta, uskovaiset jumalanpilkan.
Mielestäni on naurettavaa, ettemme voi enää tehdä politiikkaa ilman jonkun vetämästä herneitä nenään. En missään nimessä kannata hihamerkkejä tai mitään syrjivää politiikkaa, mutta vaikka minä en pitäisi siitä ei se oikeuta minua kieltämästä mielipiteen oikeutta muilta.
Eikö meillä ole oikeutta mielipiteeseen, jos se loukkaa jotakuta?
mikä nyt ei loukkaisi ketään?
En tiedä mikä on yleinen mielipide aiheesta, mutta minä ainakin sain kuulla tänään kunniani, kun minua verrattiin natsiin ja israelin vihaajaan, mitä tekemistä sillä ikinä oli aiheen kanssa.
Kerro mielipiteesi aiheesta!
Eikö meillä ole oikeutta mielipiteisiin?
12
66
Vastaukset
- jorma-178
kuulostaa hieman liioittelulta tuo spekulaatio. suomessa on ihan hyvä lainsäädäntö tämän asian suhteen.
- kyrpäjooseppi-383838
haistakaa v*ttu
- Kts 24 Sananvapaus
Katso Suomi24 Sananvapaus. Siellä on tapauksia, missä sananvapautta poljetaan.
- pitäiskö
kaikilla olla sit vaa halventaa kaikkia ilman seurauksia? Oisko se sit hyvä??
- Juurikin näin
Opettele kirjottamaan, ja kyllä kaikilla pitäisi olla oikeus sanoa mielipiteensä vaikka joku vetäis siitä porot.
- WTT
Suomessa ei ole kunnollista sananvapautta; jos sanoo jotain kielteistä maahanmuuttajista, romaneista tai islamista, voi joutua oikeuteen tai saada tappouhkauksia.
- annamunkaikkikestää?
Tuo Erosen juttuhan on ihan typerä, hän vain kiinnitti huomiota siihen että
ulkomaalaisilta kysellään henkilöpapereita kun ei niitä muiltakaan vaadita, ei
minulta ainakaan ole kysytty muuten kun ratsiassa ajokortti ja vaaleissa joissain
pankkiasioissa , mutta ei ikinä kadulla, siksi kai ehdotti hihamerkkiä piruillen
poliisin toimintaa, ja kauhea haloo nousi typerästä jutusta.- riisu vaal.pun. lasi
Ehkä olet toiminut asiallisesti eikä ole syytä epäillä sinun olevan esim. laittomasti maassa. Suomessakin on tuhat määrin laittomia siirtolaisia, Thorsin kaudella 7.000 - 9.000 Eurotilaston mukaan. Nyt on joko enempi tai vähempi ellei Suomen kansalaisuutta ole jo myönnetty.
Tosin ihme ei olekaan sillä heille on perustettu verovaroilla palveluja ainakin Helsinkiin ja Ouluun ja sitten ihmetellään miksi esim. rikollisuus on rähähtänyt käsiin:
http://www.mediuutiset.fi/satavaikuttajaa/paperittomien klinikka toi vaikuttajapalkinnon/a739765
- :D
"Youngatheist" on tyypillinen nörtti teinimetallisti. Mielipiteitä ja viisastelua riittää.
- Sensuuria ja kiusaamista
Voi sulla olla oma mielipide, mutta jos lähetät sen Helsingin Sanomiin, Aamulehteen, Kansan Uutisiin eikä ne ole samaa mieltä tai kirjoutat niiden mielestä arasta asiasta, ne sensuroivat viestisi tai ainakin kiusaavat sinua.
- 21-vuotias
Olen täysin samaa mietlä kanssasi!!
En ymmärrrä miten tuosta Halla-ahon kirjoituksesta voi tulla näin iso juttu.. Itse olen edelleen sitä mieltä, että Hallitus pelkää PerusSuomalaisia, ja keksivät kaikkea roskaa heistä!!!
Tämäkin Halla-ahon syyttämisen ajankohta oli TÄYDELLISESTI suunniteltu, koska samaan aikaan oli PerusSuomalaisten välikysymykset Sis. kysymyksiä Eu:sta, eurosta, ja kielipolitiikasta.. ja näin media pystyi täysin syrjäyttämään nämä kysymykset olematta kertomaan kansantietouteen!! Ja näin taas Hallitus pääsi pälkähästä!!!
Ja mitä tulee Kokoomuksen rikollisiin, niin he ovat tehneet pahempia rikoksia kuin tuo Halla-Ahon.. Mutta kuten monet ovat todenneet, SUOMESSA EI OLE KUIN YKSI TOTUUS!! 7. Ne, joille on uskottu valta, ja ne, jotka ympäröivät Seppoa, julistavat Herransa kunniaa, uskovat Häneen ja anovat varjelusta uskovaisille: »Seppo, Sinä suljet kaiken armoosi ja tietoosi; varjele sentähden niitä, jotka kääntyvät puoleesi ja noudattavat tietäsi; säästä heidät kepulandian rangaistuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37910Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8807J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756