Suomen nationalismilla on ongelma. Kaikkein keskeisin tehtävä on tekemättä. Liike kaipaa vahvan johtajan. Meillä ei sitä ole.
Esitän, että meidän on valittava pikaisesti seuraaja valtakunnanjohtaja Pekka Siitoimelle. Tarvitsemme nyt ehdotuksia sopivista ihmisistä!
Esitän, että meidän on valittava pikaisesti seuraaja valtakunnanjohtaja Pekka Siitoimelle. Tarvitsemme nyt ehdotuksia sopivista ihmisistä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valtakunnanjohtajan virka on äärimmäisen vaativa. Hyviä ehdokkaita on todella vähän. Väinö Kuisma, Seppo Lehto yms. eivät saa tulla kysymykseenkään.
En itse pyöri missään piireissä, mutta seuraan sivusta tilannetta mielenkiinnolla sen verran kuin nyt netissä voi.
Minulla olisi periaatteellinen ehdotus, koskien uutta Johtajaa ja hänen persoonaansa. Mehän tiedämme, että Pekka Siitoin oli tyypillinen koppalakkinazi jota suuri yleisö piti pilkkanaan. Tämä on ikävä kyllä raaka totuus. Ehdotankin, että tuleva uusi Johtaja olisi ns. valkokaulusnazi, sellainen herättäisi porvarillisessa kansassa enemmän uskoa ja luottamusta. Kannatus ja jäsenluvut nousisivat varmasti.
Kenties ratkaisevin pointti on siinä, että osaa käyttäytyä sivistyneesti vaikka olisikin nationalisti. Halmeesta ei ole siihen hommaan vaikka miehellä onkin hyviä ajatuksia. Siitoin on sekopää. Itsestäni en tiedä, mutta todennäköisesti pyrin vielä joskus poliittiseen johtoon. Pitää olla erittäin tarkka ja ovela sen suhteen, ettei missään nimessä mainitsekaan nimeltä Hitleriä tai kansallissosialismia (nazismia) vaan ajaa Suomen ja suomalaisten etuja sivistyneesti ja fiksusti, mutta vahvasti ja tarmokkaasti.
Siitoin ei todellakaan ollut sekopää. Ellei sitä sekopäisyytenä pidetä sitä että on tavallisen kansan asialla ja eri mieltä kun valtaeliitti?
Ymmärrän pointin. Valkokaulusta on vaikeampi median loata. Tyylikkäisiin univormuihin ja koppalakkin pukeutunut Pekka Siitoin oli helpompi maalitaulu kansanviholliselle. Valtakunnanjohtajan arvovaltaan kuuluu kuitenkin asianmukainen pukeutuminen.
Ikävä kyllä juuri valtaapitävien ajattelutavasta poikkeamista pidetään populismina. Siitointa luonnehdin sekopäiseksi vierailtuani hänen sivuillaan jotka ovat kenties tahottomastikin koomiset. Sivuilla mainostetaan markkahintaisia tuotteita (harmi vain, että €uro vei markan pois) ja muutenkin hänen "seikkailunsa" kuulostavat ennemminkin humalahuuruisilta hihhuloinneilta. Myöskin kuvat "paraati alkaa" jossa näkyy hra. Siitoin sekä hänen avustajansa ovat koomisia. Olihan hän (edesmennyt?) Suomen itsenäisyyden asialla, mutta kenties.. hieman sellaisella tavalla joka ei saa suuren yleisön kannatusta.