kuski saa aina sakot ylinopeudesta,rattijuopumuksesta ym. mutta parkkisakko tulee aina auton omistajalle? tähän kysymykseen haluaisin kunnon selityksen.
jokaisen parkkisakonhan voisi tällä periaatteella riitauttaa koska sitä ei voida todistaa olenko itse pysäköinyt autoni väärin vai joku toinen
jokaisen parkkisakonhan voisi tällä periaatteella riitauttaa koska sitä ei voida todistaa olenko itse pysäköinyt autoni väärin vai joku toinen
Vastaukset 3
Vanhimmat
Viranomaisten antamasta pysäköintivirhemaksusta on vastuussa myös auton omistaja tai haltija. Tämän voit itse tarkistaa lakikirjasta.
muut parkkisakot taas eivät ole sakkoja ensinkään, sillä yksityisillä ei ole lupaa sakottaa. Siksipä yksityiset sakottajat antavat sopimukseeen perustuvia valvontamaksuja. Nuo voivat kohdistua vain sopimuskumppaniin eivät auton omistajaan tai haltijaan. Yksityisen valvontamaksun osalta voi aina kiistää maksun aiheellisuuden. Sen jälkeen sakkofirman pitää osoittaa ihan kaikki. Sopimuksen syntyminen, sopimusrikkomus, sopimus kumppani ja sopimusehdot. Arvaa vain miksi tyytyvät uhkailemaan, mutteivat uskalla viedä maksuhaluttomia raastupaan.
Laki pysäköintivirhemaksusta 3.4.1970/248
Tämän vuoden alusta tullut lakimuutos jossa sanotaan ettei omistaja ole vastuussa parkkisakosta(ei siis puhuta yksityisestä) jos ei ole ollut kuljettajana ja sen pystyy todistamaan.
Laki pysäköinninvalvonnasta 17.6.2011/727
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2011/20110727
" 9 §
Vastuu pysäköintivirhemaksusta ja rengaslukkokorvauksista
«Pysäköintivirhemaksu» on pysäköintivirheen tai joutokäyntirikkomuksen tehneen kuljettajan suoritettava.
Pysäköintivirheen johdosta määrätystä pysäköintivirhemaksusta vastaa myös ajoneuvon rekisteriin merkitty omistaja tai haltija. Ajoneuvon omistaja tai haltija on kuitenkin vastuusta vapaa, jos hän saattaa todennäköiseksi, että hän ei tehnyt pysäköintivirhettä tai että pysäköintivirhemaksun määräämiselle ei ollut edellytyksiä.
Vastuusta rengaslukon käyttämisestä aiheutuneesta korvauksesta on voimassa, mitä 1 ja 2 momentissa säädetään pysäköintivirheen tehneen ajoneuvon kuljettajan sekä omistajan ja haltijan vastuusta pysäköintivirhemaksusta."
Oma autoni oli juuri tänään lainassa ja kaverihan otti sitten parkkisakot. Kaveri sanoi ettei aio maksaa eikä välitä p..kan vertaa meneekö parkkisakko ulosottoon. Hän kyllä sanoi toki myöntävänsä rikkeen kun teen reklamaation joten minulla ei ilmeisesti ole huolen häviää ?