Kaksi kuoli ja 30 ihmistä loukkaantui, kun islamistit heittivät kranaatin ihmisjoukkoon ulkona pidetyssä kristittyjen jumalanpalveluksessa. Väkivallanteko tapahtui 3. huhtikuuta 2012 Kenian Mtwapssa. Jumalanpalveluksessa oli läsnä yli 150 osanottajaa.
Paikalla ollut silminnäkijä kertoo tapahtumasta seuraavasti: "Näin kolme ihmistä istumassa autossa tapahtumapaikan vieressä. He heittivät kranaatin ja pakenivat autolla paikalta. Kuulin räjähdyksen äänen ja näin naisen maassa itkevän apua. Nainen kuoli siihen ja noin 15 ihmistä oli vakavasti haavoittuneena. Kaksi päivää räjähdyksen jälkeen nuori poika kuoli vammoihinsa."
Tapahtumapaikan lähettyvillä oli ennen väkivallantekoa muslimien kokoontuminen, jossa islamilaiset julistajat hyökkäsivät kristillisyyttä vastaan. Viranomaiset syyttävät tapahtumasta ääri-islamilaista Al Shabaab -ryhmää.
Pohjois-Kenia on muslimienemmistöistä aluetta.
Islamilaista fundamentalismia
2
109
Vastaukset
- adfghijk
Jeesus sanoi:'Kun he tekevät tuollaista, niin he luulevat tekevänsä palvelusta Jumalalle! Ja kuitenkin Jeesus sanoon viimeisenä päivänä Uuteen Testamenttiin kirjoitetut sanat sellaisille!
- Saattanismia se ol'
EEei, ei se ole islamilaista fundamentalismia vaan satanissmia, älkää sekoittako asioita.... Islam on ihan hyvä ja rauhallinen uskonto, siellä on vain se sodan ja rauhan huone, ja sodan huone on ollut vasta sattanistien käsissä, ja muualla ei ole sattanisteja ollutkaan kuin Amerikan leffoissa, ja Islamin sodan huoneessa, Hitleriä, Stalinia ja muuatta kiinalaista unohtamatta....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 32027946
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?542348- 2021691
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien441690Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561606- 341361
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.461114- 1221038
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex99947Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942