Ei kai se mikään rikos ole jos menee keksityllä nimellä Facebookkin? En voi omalla nimellä siihen liittyä, siihen on siihen hyvä syyt. Eikä kuvaakaan tarvitse laittaa tai jos tarvitsee saahan niitä netistä...
Naamakirjaan väärällä nimellä
Miten on
1281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Syyllistyt identiteettivarkauteen josta rangaistuksena on sakkoja tai vankeutta enintään kuusi kuukautta. Kuvaa ei ole pakko laittaa mutta oma oikea nimi on, muuten syyllistyt rikokseen.
Pöh Facebookissa monella on peitenimellä tehtyjä profiileja.
Ei se silti ole laillista. Jos/kun siitä jää kiinni tuomio tulee, luultavasti isot sakot.
ei sttä sakkoja saa, vain, jos esiintyy tietoisesti toisena henkilönä hänen mainettaan vahingoittaen voidaan tuomita sakkoihin ja korvauksiin. Asia jonka tietoni mukaan on tehnyt ainakin kerran maahanmuuttokritiikistään tunnettu Seppo Lehto.
Haistaos kakka, tänne Suomeen ei päde minkään USA:laisen facebookin säännöt eikä sakotusoikeudet. Suomen poliisi ei sakkoja laita.
Olen kirjautunut Facebookiin jo vuosia ainakin 3 eri tekaistulla käyttäjätunnuksella. Niin ku-sipää en ole että menisin tuollaiseen paikkaan sanomaan mitään omalla nimelläni.
Ihan laillista vapaan ihmisen ja maan kansalaisen oikeuksien käyttöä tällainen on.
Skeidaa puhut naamakirja ei ole mikään virallinen "helkilötodistus" sinne voi tehdän oman sivun vaikka räksän rauski nimellä, jos on keksitty nimi, niin se ei ole mikään identiteettivarkaus....keneltä varastaa?
Kaikenlaisia ääliöitä sitä onkin. Toisen kuvan käyttö on tekijänoikeusrikkomus, naamakirjassa näkyy paljon piirretyjä kuvia, mulla on keksitty nimi ja kuvana raktori.
Minulla on naamakirjassa 5 profiilia, eikä yhdessäkään ole mitään oikeita tietoja, ei nimeä, ei kuvaa, ei osoitteita, ei puhelinnumeroa, yksi on pelkkä peliprofiili, yhdellä bongaan lissuja, jne
Irc-galleriassa KELLÄÄN ei ole oikeaa nimeä :D
Eikö facebook tarkasta tietoja? Tosin miten se voisi tietoja tarkastaa. Itse en ole naamakirjaan liittynyt tietoturvaongelmien takia, niitä asetuksia koko ajan muutetaan. Ja jos itse mokaa on omat tiedot kaiken kansan pällisteltävänä. Voisin liittyäkin jos sen voi tehdä keksityillä tiedoilla.
Facebook on hirvittävä ansa, joka myy kaikki tiedot sinusta USA:n tiedustelupalvelulle ja turvallisuusorganisaatioille! Jenkit tekevät sinusta piiruntarkan profiloinnin ja jos osoittaudut järjestäytyneen yhteiskunnan vastustajaksi tai mieleltäsi epävakaaksi, sinut jäljitetään ja sinut metsästetään alas.
Mikä pakko on olla facebookissa,itse en ole enkä mene.
Mäkin oon siellä väärällä nimellä ihan itse keksityllä. Ei se mikään rikos ole jos ei käytä sitä jonkun muun henkilön mustamaalaamiseen tai vainoamiseen.