Kysyn vakavasti, että mikä uskonto on sellainen, mikä ei vaadi veroja eikä mitään muutakaan maksua?
Kiitän vastauksesta.
Ilmainen uskonto?
14
380
Vastaukset
- ....
Oikea usko on sydämessä, kukaan ei vaadi antamaan kirkossa enempää kolehtia kuin varat sallivat. Kirkollisvero on tietty.
Minkä mielelläsi annat keräyksiin, on Jumalan tahdon mukaista.
Armo on ilmaista. - kirkasotsa
Kaikki kirkkokunnat ja uskonnolliset yhdistykset tarvitsevat toimintaansa rahaa. Uskominen sinänsä on ilmaista ja vapauttavaa.
- Saagapolku
Mihin sä tarvitset uskontoa?
Etkö usko itseesi? Uskomattomuus, jossa kaikenlainen usko on päättynyt, ja se tapahtuu kun ymmärrämme sen miksi uskomme ja mistä tuo usko alkuisin, sekä miksi se seuraa meitä psykologisena permänä.
Tuo permä on sama oli uskovainen tai ateisti
Uskomaton elämä joka syntyy kaiken uskon päättymisestä, johtaa
tosiuskonnolliseen elämään jossa ei ole uskoa lainkaan"Kysyn vakavasti, että mikä uskonto on sellainen, mikä ei vaadi veroja eikä mitään muutakaan maksua?
Kiitän vastauksesta"
Vastaus: Kristinusko!
(Uskonnolliset järjestöt keräävät rahaa, mutta se ei ole edellytys uskolle)Kaikki tarvittavahan löytyy nykyään netistä.
Jos tykkää valmiista uskonnoista, esimerkiksi Ihmeiden oppikurssista, Urantia-kirja-uskosta, unitaariuniversalismista tai liberaaleista kveekareista, sen kun harjoittaa uskoansa netitse. Melkein aina kun porukka kokoontuu johonkin fyysiseen paikkaan, aiheutuu kuluja.
Raamattu, Koraani, Bhagavad-Gita, Tao Te Ching jne. löytyy netistä.
Kalevala vissiin jostain löytyy sekin. Olemmehan me suomalaisetkin kirjojen kansaa, kun meillä on Venäjän kanssa yhteinen Kalevala.
Siihen aikaan kun Venäjä oli osa Suomea, meillä on
Dostojevskit, Tolstoit, Puskinit ja Tshehovit ja ne muut.
Muun muassa sivultani:
http://www.iki.fi/manninen/religion.html
löytyy linkit mm. Ihmeiden oppikurssin Urtext-versioon
ja esimerkiksi linkki The Lazy Man's Guide To Enlightenment'iin...
t. varaväkevä- Jeesus on Herra
Mikään USKONTO ei ole ilmainen, mutta USKO Jeesukseen henkilökohtaisena Vapahtajana ei maksa mitään. Verellään Jeesus lunasti meidät, mutta meillä on vapaa tahto joko ottaa vastaa tai hylätä Jumalan kädenojennus.
"Sillä ARMOSTA te olette pelastetut uskonne kautta, ette itsenne-se on Jumalan LAHJA- ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi."(Efes. 2:8,9) Aha? Todistapas filosofisesti tai tieteellisesti tuo "vapaa tahtosi".
- Brina
Usko on ilmaista, mutta uskominen jonkun systeemin tai uskonnon mukaan voi viedä sinulta rahat!
- olen minä
Henkisyys on ilmaista, sillä olet henki. Henkesi on vapaa. Siitä ei tarvitse maksaa veroa eikä muitakaan maksuja.
Henki (henkisyys) ei ole riippuvainen rahasta ellet itse anna valtaa itsesi ulkopuolelle. Tällöin sidot oman henkisyytesi itsesi ulkopuolelle muiden määriteltäväksi ja ulkopuoliset voivat vaativa maksua siitä että "saat" kuulua heidän joukkoonsa.
Todellisuudessa henkisyys ei ole sidottu mihinkään itsensä ulkopuoliseen joten voit vapaasti uskoa ilman muiden määritelmiä, maksuja tai totuuksia asioista.
Etsi oma tiesi älä muiden teitä. Sanoisin että usko omaan itseen ja sieltä löytyviin oivalluksiin ovat oikeansuuntaista uskoa.
Eikä maksa mitään.
Oikea totuus on sisimmässämme, uskontoja ei tarvita ollenkaan.- Nerho
"Se ei ole minun asiani, mitä sinä ajattelet minusta."
- RavenStar
Niitä on monia:wicca,asatru,feri,druidismi,suomenusko yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän502652Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h732251Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31651En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa501136Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.281966On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi49957- 15854
- 69844
Ikävä edelleen sinua
Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja19769Sekaisin ihastuksesta
Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m54751