Standard & Poor's on laskenut Espanjan luottoluokitusta kahdella pykälällä A:sta BBB :aan. Standard & Poor's pitää Espanjan jatkonäkymiä negatiivisina, mikä tarkoittaa, että se saattaa laskea maan luottoluokitusta edelleen jo lähitulevaisuudessa.
Luottoluokitusyhtiö ennustaa, että Espanjan talous kutistuu tänä vuonna 1,5 prosenttia, kun aiemmin se oli ennakoinut 0,3 prosentin kasvua. Standard & poor'sin mukaan maan valtionbudjetin alijäämä kasvaa ennakoitua enemmän ja espanjalaiset pankit tulevat tarvitsemaan ulkopuolista rahoitusta...
http://yle.fi/uutiset/sp_laski_espanjan_luottoluokitusta/6073973?origin=rss
Luottoluokitusyhtiö ennustaa, että Espanjan talous kutistuu tänä vuonna 1,5 prosenttia, kun aiemmin se oli ennakoinut 0,3 prosentin kasvua. Standard & poor'sin mukaan maan valtionbudjetin alijäämä kasvaa ennakoitua enemmän ja espanjalaiset pankit tulevat tarvitsemaan ulkopuolista rahoitusta...
http://yle.fi/uutiset/sp_laski_espanjan_luottoluokitusta/6073973?origin=rss
Vastaukset 27
Vanhimmat
Meinaavatko bryssät kasata satojen miljardien tukipaketin Espanjalle?
Tämä pankkiirien rahastusautomaatti EU alkaa saada todella pelottavia mittasuhteita?
Talousterroristien unemla on "EU:n yhdysvallat jossa he (muutama rahasuku) saavat määrätä kaiken kansallisvaltioiden asioissa.
http://www.youtube.com/watch?v=L27SkTJnKrM
Älä hauku bryssäksi, kohteliaampi nimitys olisi "Leninin perilliset".
Fantastista, me varmaan tienataan tälläkin.
Niin, ja miten paljon se parantaa Suomen työllisyyttä.
Absoluuttinen totuus on että tämä on tosi tolkullista politiikkaa.
Vastahan saksalaisessa Bild-lehdessä julkaistussa haastattelussa talouskomissaari Boprikov sanoi, että Espanja ei tule tarvitsemaan ulkopuolista rahoitusta taloutensa pelastamiseksi, koska maassa on käynnistetty riittävät toimenpiteet talouden tasapainoon saamiseksi ja markkinoiden rauhoittamiseksi.
turvataan taas lisää suomen työpaikkoja kiinaan.
Mahtava finanssinero Käteinen, takaa Suomen nimissä persaukisten lainoja. Kuinka kävikään 90-luvulla persaukisten takaajille?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_1990-luvun_alun_lama
Aiemmin luoton hakeminen ulkomailta oli luvanvaraista, mutta Suomen pankki vapautti luoton hakemisen 1986 ja tämä johti laajamittaiseen yrityksien lainanhakuun ulkomailta. Ulkomainen lainaraha oli huomattavasti kotimaista rahaa halvempaa. Myös pankkien luotonanto yksityishenkilöille vapautui ja luottokanta kasvoi enimmillään yli 100 % vuodessa. Edellä mainitut seikat johtivat kansantaloudessa olevan rahamäärän voimakkaaseen kasvuun, joka puolestaan nosti asuntojen ja liiketilojen hintoja voimakkaasti. Syntyi kiinteistö- ja pörssikupla, jonka aikana syntyi nopeasti velkarahoituksella suuria omaisuuksia. Termi kasinotalous kuvasi lainarahalla ja sijoittamisella rikastumista.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/90-luvun_lama_kaatoi_pankkeja_ja_ihmisia_78734.html
No ei kaks kolmatta. Italia seuraa perässä on vain ajan kysymys. Fantastisen tolkullista talouspolitiikkaa ja eikä taaskaan koske Suomea ja Suomalaisia.
Kuten olemme tulleet huomaamaan, ettei tukipakettien loppusummista ole mitää Faktaa tietoa. Luulis ottavan nuppiin noita pankkituen puolustajia, kun Soini sanoi homman karkaavan käsistä jo heti alussa. Eip äollut höpö höpö juttuja ne Soinin puheet ja varoittelut.
Mielestäni positiivinen uutinen. Luulin Espanjan romahtaneen jo aikoja sitten, kun ollut niin hiljaista.
Positiivistä se on vain pankeille joille on tulossa tukirahoja ei muille.
Se on näissä uutisissa paha,että aina vain harvemmin näkyy Juttaa ja Jyrkiä
julkisuudessa.
annettiin selitti Katainen sitä todella fantastiseksi että otetaan lainaa pienemmällä korolla ja lainataan pois isommalla korolla. Kuvittelikohan se laskutaidoton nilkki että finanssiasioista selvillä olevat eivät olleet tutkineet tilannetta jo kuukausia tai vuosia aikaisemnmin? Kyllä jumalauta kannatti äänestää taas Kokoomusta joka aikaisemminkin ollessaan hallituksessa sai aikaan laman ja sama juttu nyt.
"---selitti Katainen sitä todella fantastiseksi että otetaan lainaa pienemmällä korolla ja lainataan pois isommalla korolla"
Jos homma todella olisi näin helppoa ja riskitöntä, ne pankit olisivat luotottaneet suoraa Kreikkaa, mutta ne laski jo vuosia sitten, että sellaiset riskiluotot kannattaa jakaa vakavaraisten maiden kautta ja pistää ne sitten aikoinaan takaajina maksamaan lainat.
Se julkisuudessa näkyminen on ollut aika vähäistä viime aikoina noilla ministereillä.
Hyvä!
Toivottavasti Espanja ei petä luottamusta euron romahduttajana ja sen vihoviimeisen kiven heittäjänä rahanpumppaajien rattaisiin:
http://www.youtube.com/watch?v=uvyc-CiLZxQ
No ei hätää, kyllä se Italia heittää sen viimeisen kiven.
Suomi voi ehtiä väliin. Kolme vuotta jyrkkää miinusta valtiontalouden tasapainossa.
Velka hypähtänyt lähelle 100 miljardia ja siihen kun tömähtää takuut ja vakuudet
noin 75 miljardia sekä luottoluokituksen putoaminen ja korot + 14 %
Siinähän ne kaikki kolme on yhdessä koossa Hair of the dogin kannessa ;)
Siis Kreikka, Espanja ja Italia.
Jokainen päätelkööt itse mikä noista verenimijöistä on itse kukin...
Niin, se kansi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hair_of_the_Dog
Oliko tämäkin Soinin ennustuksia?
Kyllä tuo nämä maat luetteli. En ole järjestyksestä varma,mutta mukana oli ja kertoi vielä nuo tappioluvut.
Eu tukipaketin arvosteli ajan ostamiseksi ja tilanteen pahentamiseksi.
Että onpa mikä lie mutta oli sillä pelisilmää ja näkemystä.
Olis ollu mahtavaa jos olis jyrkin kanssa hallitusta johtaneet.
Kyllä siellä huojuu muukin kuin talous, hatunnosto tälle lentäjälle.
http://www.youtube.com/watch?v=MltpX7TDjl8
Ei koske Suomea. Jutta siirtää sinne seuraavat 67 miljardia ja julistaa sen salaiseksi. Näin pahoinvointiyhteiskunnassamme kannetaan vastuuta.
Espanja ja etenkin Kanarian saaret ovat olleet jo kauan suomal. saksal. englantil. veroparatiisi. Talous on kärvistellyt jo pidemmän aikaa katastrofin partaalla.
Ei mikään valtio voi ylläpitää hyvinvointia vuodesta toiseen ilman asukkaiden siihen osallistumista.