Miksi jääkiekko-ottelujen alussa aina esitetään Maamme-laulu?.Onko jääkiekko niin arvokasta ja isänmaallista toimintaa että joka ainoan ottelun alussa täytyy seisaalleen nousten esittää Suomen kansallislaulu?.
Mistä kyseinen tapa on tullut Suomeen?.Ovatko jääkiekkoilijat tavallista isänmaallisempia?.Haiskahtaa jopa yltiöisänmaallisuudelta!.
Säästetään Maamme-laulu arvokkaampien tilaisuuksien alkuun.
Jotenkin tuntuu että siinä kyllä Maamme-laulu alennetaan arkipäiväiseksi ralliksi,eikä ainakaan jääkiekko-ottelut ansaitse niin arvokasta hymniä joka kerta.Voisi sanoa että tappelupukareille riittäisi vaikka Säkkijärven polkka!.
Yleensähän kansallishymni esitetään kansainvälisissä kisoissa voittaneelle joukkueelle ottelun jälkeen.
Maamme-laulu ja jääkiekko
11
2693
Vastaukset
- Suomi on kauniimpi
Kun Suomi isännöi näitä MM pelejä osittain käyttäen Ruotsissa olevia halleja, niin soitetaanko niissä Maamme-laulua? Suomihan voitti viimeiset kisat ja täten on saanut kunnian isännöidä kisoja - Ruotsi toimii tässä vain Suomen nöyränä apulaisena.
- 50/50
Kisaisännyys on jaettu kahden maan kesken.
Tämä vaan tarkennukseksi. - Mukana oleva
50/50 kirjoitti:
Kisaisännyys on jaettu kahden maan kesken.
Tämä vaan tarkennukseksi."50/50"
Tiedäthän, että näin tapahtuu ensimmäistä kertaa nykykiekon historiassa?
- edfvf
Samalla soi Viron kansallislaulu ,Eikä virolaiset ole edes pelaamassa
- Mää oon sammaa miält
Joo ,kyllä toi Maamme-laulu ei kanssa mielestäni kuulu jääkiekkoon. Sehän esitetään aina Sm-liigafinaalien alkajaisiksikin. Olin eilen katsomassa paikan päällä koripallofinaalia eikä siellä Maamme-laulua laulettu eikä sitä siellä kukaan kaivannutkaan. Täällä Loimaalla menee koris jääkiekon edelle kiinnostavuudessa
tällä hetkellä. Siksi olen ehkä vähän jäävi kommentoimaan tätä ,mutta olen silti sitä mieltä ,että Maammelaulu pitäisi urheilussa soittaa vain ,kun Suomi tai Suomen edustaja voittaa arvokisoissa. Kuulemme sen siis yhä harvemmin ,mutta näin laulu säilyttäisi sille kuuluvan arvokkuutensa.
Maajoukkuepelaaja käyttää muuten itsestään jääkiekossa nimitystä Leijona ,joka esiintyy Suomen vaakunassa. Eikös tämäkin ole vähän surkuhupaisaa hurskastelua? - Silenta/Peltor
Mää oon sammaa miält kirjoitti:
Joo ,kyllä toi Maamme-laulu ei kanssa mielestäni kuulu jääkiekkoon. Sehän esitetään aina Sm-liigafinaalien alkajaisiksikin. Olin eilen katsomassa paikan päällä koripallofinaalia eikä siellä Maamme-laulua laulettu eikä sitä siellä kukaan kaivannutkaan. Täällä Loimaalla menee koris jääkiekon edelle kiinnostavuudessa
tällä hetkellä. Siksi olen ehkä vähän jäävi kommentoimaan tätä ,mutta olen silti sitä mieltä ,että Maammelaulu pitäisi urheilussa soittaa vain ,kun Suomi tai Suomen edustaja voittaa arvokisoissa. Kuulemme sen siis yhä harvemmin ,mutta näin laulu säilyttäisi sille kuuluvan arvokkuutensa.
Maajoukkuepelaaja käyttää muuten itsestään jääkiekossa nimitystä Leijona ,joka esiintyy Suomen vaakunassa. Eikös tämäkin ole vähän surkuhupaisaa hurskastelua?Katsomossa rumpuja hakaavien persvakopoikien takia en pysty menemään koripallo-otteluja katsomaan.
Saatanmoista epämusikaalista pärinää.
Rumpalit pitää saada pois.
" Sata" ihmistä on mulle aiheesta puhunut.
Sitä en tiedä onko loimaalla annettu lupa
häiritä katsojia. - Tekopyhää saataana!
Silenta/Peltor kirjoitti:
Katsomossa rumpuja hakaavien persvakopoikien takia en pysty menemään koripallo-otteluja katsomaan.
Saatanmoista epämusikaalista pärinää.
Rumpalit pitää saada pois.
" Sata" ihmistä on mulle aiheesta puhunut.
Sitä en tiedä onko loimaalla annettu lupa
häiritä katsojia.Rumpuja hakataan joka jääkiekkomatsissakin. Tiedoksi sulle ,joka et ilmeisesti ole niissäkään käynyt. Nyt oli kysymys arvokkaasta Maamme-laulun esittämisestä.
Kas kun ei vielä lueta Isä Meidän... - Lyömäsoitintaiteilij
Tekopyhää saataana! kirjoitti:
Rumpuja hakataan joka jääkiekkomatsissakin. Tiedoksi sulle ,joka et ilmeisesti ole niissäkään käynyt. Nyt oli kysymys arvokkaasta Maamme-laulun esittämisestä.
Kas kun ei vielä lueta Isä Meidän...Herra vääpeli joka istut toimistossa...
- -
Suomen kansallislaulu vesittyy tai on jo vesittynyt sen takia, että sitä vähän joka puulaakiottelussa lauletaan.
Vaihdettakoon Sibeliuksen Finlandia kansallishymniksi, ja rajoitettakoon sen käyttö vain todella arvokkaisiin tilaisuuksiin. - Anonyymi
Finlanfia-hymni nyt ja heti Suomen kansallislauluksi!
- Anonyymi
Kyllä se on kansainvälinen tapa, esim USA:ssa soitetaan kansallislaulu (välillä myös Kanadan) kaikissa lukion otteluissa.
Jääkiekko on osa kansallistuntoa ja keino kasvattaa hyväkuntoisia ja isänmaalle uskollisia kansalaisia.
Onko tässä jotain vikaa?
Jos on, niin voit hyvin muuttaa johonkin muuhun maahan, kuten Libyaan / Syyriaab / Iraniin / Afganistaniin.
Suomi tarvitsee fiksuja, kovakuntoisia, isänmaallisia ihmisiä. Jollet kuulu tähän ryhmään ja kehtaat vielä arvostella, niin ole hyvä muuta pois!
Veikkaan että et ole edes armeijaa käynyt, mutta arvostelet sitä miten sinunkin olemassaolosi turvataan.. Venäjällä olisit jo vankileirillä, joten pidä suusi kiini ja arvosta sitä työtä, mitä vahvat ihmiset Suomelle tekevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400