Tutkimus MCTD:stä

tutkimusmctd

Olen lukion toisen vuoden opiskelija ja teen terveystiedon kurssilla tutkimusta mixed connective tissue diseasesta eli MCTD:stä. Haluaisin tutkimukseen mukaan eri ikäisiä miehiä ja naisia, joille on todettu mctd. Tutkimukseen voi osallistua nimettömänä. Äidilläni on mctd, joten tämän takia valitsin tutkimusaiheekseni sen.

Haluaisin mukaan mahdollisesti 15-20 vuotiaan miehen ja naisen, n. 30 vuotiaan miehen ja naisen, n 45-50 vuotiaan miehen ja mahdollisesti myös 60 vuodesta ylöspäin olevan miehen ja naisen. Jos innokkaita osanottajia on enemmänkin voin ottaa mukaan enemmän tutkittaviakin:)

Tarkoituksenani on esittää muutamia kysymyksiä taudin toteamisesta, kulusta ja vaikutuksesta elämään. Mahdollisesti myös hoitamisessa käytetyistä lääkityksistä ja omista tiedoista tautia kohtaan (mitä tiesit taudista ennen toteamista ja mitä olet ottanut sen jälkeen siitä selvää)

Tiedän, että mctd:stä on vaikeaa löytää informaatiota (varsinkin suomeksi), mutta siksi tutkinkin paljon ulkomaalaisia lähteitä.

Olisin todella kiitollinen jos löytyisi halukkaita auttamaan tutkimuksessani! Muistakaa, että nimettömänä saa osallistua tutkimukseen:)

Halukkaat voivat lähettä viestiä sähköpostiini [email protected]

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä elukkaa kaivattusi

        muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
        Ikävä
        75
        4367
      2. Haleja ja pusuja

        Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
        Ikävä
        71
        4201
      3. Onko mukava nähdä minua töissä?

        Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
        Työpaikkaromanssit
        43
        3609
      4. Oi mun haniseni

        Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
        Ikävä
        16
        3193
      5. Hei rakas sinä

        Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
        Tunteet
        38
        2850
      6. En kirjoita sulle tänne

        Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
        Ikävä
        14
        2582
      7. Kyllä mulla on sua ikävä

        Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
        Ikävä
        10
        2394
      8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

        IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
        Maailman menoa
        30
        1566
      9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

        Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
        Ikävä
        157
        1312
      10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

        Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
        Maailman menoa
        81
        1125
      Aihe