Hesalaiset.......

Älkää olko aina niin tosikkoja jos teille v***** ja sun muuta....hesa on ihan ok kaupunki mut vähän syrjässä muista systeemeistä....ei me voida sille mitään että päättäjät on rajannut teidät kehä 3:n sisäpuolelle =) ....yrittäkää tulla ulos sieltä =)
7518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mitä mistää rajaamisesta on kysymys! vapaaehtosesti ihmiset on tänne kehän sisäpuolelle muuttanu. maalaisetki. no joo, mut yleensä maalaiset ei kyllä tiiä mistä puhuu ku haukkuvat stadii. kaikki eivät oo kuunaan ees nähny helsinkiä. ne jotka on, on vaa ollu visiitillä, hyvähän siitä on tehä johtopäätöksiä... kyl stadilaiset matkustaa, ehkä enemmänki ku maalaiset ja ihmiset muista suomen kaupungeista, johan siitä kielii palkkataso... mut ei siitä sen enempää:)

tevetuloa helsinkiin!:)

Äänestä
  • Mikä hesa?

    Mikä Tshad?

    Äänestä

  • Kuule maalainen, vain 100 000 helsinkiläistä on ns. stadilaisia (stadilainen on yhtä kuin vähintään 5-6 sukupolvea Helsingissä asunut ja syntynyt). KAIKKI muut noin 400 000 - 500 000 ovat hesalaisia siis: muualta tulleita lantapaukkuja, jyväjemmareita,kaurapuntteja, heinähattuja, olkihomoja, pöndejä, landeja tai millä ihmeen nimellä sinä niitä sitten kutsuisitkin. Olet siis itsekin VAIN hesalainen. Oikeat stadilaiset eivät lässytä tuollaisia kuin mitä sinä kirjoitat. He eivät nimittele muualta tulleita, eikä heidän tarvitse "esittää" niin kuin muualta tulleiden hesalaisten.

    Äänestä

  • Itse pidin Helsinkiä mukavana ja viihtyisänä
    paikkana vierailessani siellä turistina.

    Sitten kun töiden pakosta jouduin siellä asumaan,
    mitään sivistymättömämpää en ole kokenut koskaan.

    Kaikki niin täynnä itseään itseään korostaen.
    Niin syntyperäiset kuin muualta muuttaneetkin.
    Kaikista pahimpia olivat nämä "Kan du pappa maksaa
    minun bil" -sekakielihinttarit, joista suurin
    osa käy tuulen vietävänä lauttasaaren edustalla
    *YÖKS*

    Äänestä

  • ..mikähän noita stadilaisii oikee risoo...

    Äänestä

  • vaasa kirjoitti:

    ..mikähän noita stadilaisii oikee risoo...

    Niillä on huono itsetunto. Siksi niiden täytyy yrittää päteä.

    Äänestä

  • Niinpä niin kirjoitti:

    Niillä on huono itsetunto. Siksi niiden täytyy yrittää päteä.

    "Niiden" tarkoittaa varmaan joko kaikkia helsinkiläisiä, puolta miljoonaa suomalaista. Tai Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, yhteensä noin miljoona ihmistä, viidesosa kaikista suomalaisista. Onpa varmasti homogeeninen joukko, kaikki samanlaisia.

    Mites niitä asukkaita yhteensä on Lapin, Oulun ja Pohjois-Karjalan alueilla. Pinta-alaa on, olisko miljoona ihmistä? Ei taida. Olisiko niin, että siihenkin joukkoon kuitenkin mahtuu erilaisia ihmisiä?

    Jos Helsinki ja helsinkiläiset on teille niin kipeä aihe, niin pakkoko niitä on täällä Helsingin palstalla haukkua?

    Vai pitäisikö meidän helsinkiläisten itse kirjoitella tänne Savoa ja muita alueita ja niiden ihmisiä ihailevia kirjoituksia? Ja ehdottaa että pääkaupungin alueelta viedään loputkin veroeurot tukemaan tuhannen ihmisen kuntia pitkin Suomea?

    Onko joku muuten laskenut, miten paljon pienemmällä kannnatuksella kansanedustaja keskimäärin tulee valituksi maakunnista kuin Helsingistä? Demokratiassahan jokaisen äänestäjän äänen pitäisi olla samanarvoinen, mutta tässä maassa eri alueiden asukkailla on ilmeisesti vähän enemmän äänioikeutta kuin toisilla.

    Toinen asia on, että maakuntien 3000 äänen kansanedustajille siltarumpupolitikointi on kunniaksi, mutta helsinkiläisen 15000 äänen kansanedustajan ei sovi vahingossakaan pitää yllä oman alueen asioita, koska se olisi törkeää kotiinpäinvetoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkolainen kirjoitti:

Älkää olko aina niin tosikkoja jos teille v***** ja sun muuta....hesa on ihan ok kaupunki mut vähän syrjässä muista systeemeistä....ei me voida sille mitään että päättäjät on rajannut teidät kehä 3:n sisäpuolelle =) ....yrittäkää tulla ulos sieltä =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu