Miten teillä, auttaako vai pahentaako niskojen ja takaraivon hierominen migreenissä?
Itse sain juuri katkaistua lähes kaksi viikkoa kestäneen päänsärkykierteen käymällä hierojalla. Lääkkeistä ei ollut enää apua niin ajattelin kokeilla vielä hierontaa ja kyllä kannatti. Ainoa huono juttu siinä on että harvoin saa aikaa varattua hierojalle silloin kun sitä kaikkein kipeimmin tarvitsisi. Pitäisi olla joku päivystävä hieroja jolta saisi aina samalle päivälle jo hieronta-ajan.
Auttaako vai pahentaako hieronta?
5
4647
Vastaukset
- hellällä kädellä
Hieronnan pitää olla ihan erilaista migreenissä, paljon kevyempää. Itse olen joltain hieronut migreenin pois. En ole ammattilainen, mutta ymmärrän päänsäryn luonnetta.
- Aurallinen migreeni
Voiko migreeniin auttaa niskojen ja takaraivon hieronta? En ole koskaan tästä kuullut, enkä lukenut mistään, eikä neurologinikaan ole tästä maininnut. Jännityspäänsärkyyn kyllä ko. hieronta varmaan auttaa.
Pääasia sulle Tuula-neiti oli tietenkin, että sait päänsärkykierteesi katkeamaan!
Mua ei pään alueelle voi edes koskea migreenin aikana. Mulla auraoireiden osana on pahat tuntohäiriöt ja kosketusarkuus, niin että hiusten pesu ja harjaus on tuskaa ja pelkkä kosketuskin sattuu. Takaraivon hieronta olisi mahdotonta. - tuula-neiti
Minulla käy niin että jos migreeni pitkittyy päiväkausiksi, tulee lisäriesaksi väistämättä myös lihasjännityksestä johtuvaa päänsärkyä.
- voi kunpa!!!!!!!!
Kunpa olisikin niin helppoa!
Valitettavasti hieronta vain pahentaa migreeniä. Hieronta auttaa jännityspäänsärkyyn kylläkin. - Hieronta ei sopinut
Olen kerran ollut vuonna 5 fysioterapeutilla hieronnassa niska-hartiakipujen ja päänsäryn takia. Oli viimeinen kerta. Käsittelyn jälkeen oli kaikkea muuta kuin rentoutunut olo, kun päänsärky koveni aivan hirvittäväksi ja oksetti. Niin, ettei hieronta kaikilla jännityspäänsärkyynkään auta. Tai sitten ko. fysioterapeutti ei osannut hieroa oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379