Huhu kiertää, että Saarenkujan ympäristössä olevia irtokissoja on kuollut viimeaikoina runsain määrin.
Kissanomistajat varokaa!
maumiaumau
19291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
saarenkankaalla asusteloo joitakin/joku joka haluaa listiä viattomia eläimiä
Joku on kai hermostunut siihen, että kissat kusee ja paskoo lasten hiekkalaatikot ja autokatosten hiekat käyttökelvottomiksi.
Tulkoon valkeus ja täyttyköön koko saarenkuja hiirillä, rotilla ja myyrillä!
Tuossa pellolla ne kissat näyttävät vaanivan lintuja kesät talvet. Minä pitäisin mieluummin oman pihani rottavapaana ihan itse tarvitsematta siihen apua naapurien kuseskelevilta kissoilta, joiden vapaanapitäminen on muuten laitontakin.
Ja täyttyköön koirien ystävän piha myös linnunpaskalla!
Tällainen kommentointi on vaarallista, sekä koiranysäville, että kissanystäville, koska siitä voi seurata kiukun kasvaminen arvaamattomiin mittasuhteisiin.
Eiköhän se ole jo kasvanut. Luit varmaan aloituksen.... joku näkee jo oikeudekseen tappaa...
Jospa kyseessä on kissaruttoepidemia?
Millaisia kuolemantapauksia on kyseessä?
Meiltä kuoli 5 kissa ruttoon muutema vuosi sitten.
hyvä asia. Kun tuli ja tappaas kaikki.
mutta säännöt eläimien pitoon on. Kissat ja koirat pitäisi olla kiinni ja villikissalla ei ole mitään lain suojaa. Koirien omistajat pitää omastaan mielestäni hyvin huolta, rokottaa ym. hihnassa kylillä kävellään iltalenkillä. Kissojen omistajat ottaa kissan ja ulkoiltus on sitä että avataan ovi ja kissa pihalle, sitten vielä marketeissa kehuskellaan kun mirri on tuonut saalista kotiin. Rusakon poikaa, lintuja, jos ne rottia kotiin kantais vois olla puheet jotain muuta. Kissojen rokotukset??? Moniko on kuohinut tai leikannut kissansa. Eikä se kaupunki kissi pärjää rotalle.
Kestän koiria ja katsella koiran paskaa kävelytien varrella ennenkuin aivokalvon kuumetta virusta kantavaa kissaa, ne kuseskelee ja paskoo lasten hiekkalaatikot kun niitä "ulkoiletaan" vain avaamalla ovet kun meirän mirri haluaa ulos. Sitten ne makaa autonkonepellillä kun on kylymää.
kaikki. Ei itketä yhtää. Ei ne rottia jahtaa, kunhan ny lintuja pelijätellään ja rusakon poikia saarahan. Ja pikkuusen linnuulta poikasia. Kunhan kuseskellaan portin ja oven piälet ja paskomas käyräyhän kersaan hiakkalaatikoolla.
tarvitaan kissinlihaa rapumertoohin. Äläkää kaikkia teilakko.
Tapetaanko linnutkin ja muut eläimet myös rtteivät kakkisi lasten hiekkalaatikkoihin ja sotkisi paikkoja? Kunnon isit ja äidit suojaavat hiekkalaatikon jollain ettei sinne pääse linnut, kissat ja muut eläimet tekemään tarpeitaan. Hiekkalaatikon hiekka tulisi myös vaihtaa kerran vuodessa. Myös vapaana kulkevan kissan tappaminen on rikos.
Villikissa on lainsuojaton. Villikissan tunnistaa siitä ettei sillä ole kaulapantaa eikä kelloa kaulassa.
Jokainen vapaanakulkeva kissa on lainsuojaton.
Kohta alkaa kärsivällisyys loppua meidän ja naapurien tontilla kiertävien, kuseskelevien ja paskovien kissojen suhteen loppua arvattavin seurauksin. Toivoisin kissanomistajien lukevan tämän ja ottavan varoituksen tosissaan, ettei sitten tarvitse ihmetellä ja itkeä, kun rakas kissa tullutkaan illaksi kotiin.
Talvivaaran kaivoksella Sotkamossa kuolee ihmiset ja linnut itsestään. Ei tarvitse tappaa.
Villikissa on lainsuojaton. Villikissan tunnistaa siitä ettei sillä ole kaulapantaa eikä kelloa kaulassa.
Ei se kissasta villikissaa tee ettei ole kaulapantaa tai kulkusta. Monikaan tavallinen kotikissa ei sellasia pidä. Yleensä kissalla sellaset on epämukavia. Ei tulisi mieleenikään laittaa kissalle pantaa, eikä tarvikkaan sillä omani sisäkissoja. Mieleen tulee "hienostuneet kaupunkikissat" joilla panta, mutta eipä niitä tavallisilla ole. Tää on taas näitä eläinvihaaja juttuja että ei pidä kissoista. Mua ei haittaa vaikka naapurien kissat tontilla käy paskat vetämässä, aivan sama, siihen ei maailma kaadu. Pikkasen isommatkin murheet kun kissanpaskat.
Sä oletkin varmaan korvannut lapset kissoilla joten sun pihassa ei ole hiekkalaatikkoja lapsille eikä ulkorakennuksia ja katoksia, joissa on hiekkalattia. Voisin pyytää sut siivoamaan kissanpaskat ja kuset meille, jos olisi osoite.
Sorry kuitenkin, että sulla on isot murheet.
Se nyt vain on niin, että kotikissat voivat kulkea kilometrien päässä kotoa, metsämailla, jossa niillä ei ole mitään lain suojaa ja siten saattavat joutua villikissana, pienpeto vähennyksen kohteeksi. Varminta on pitää kotikissat kotona seinien sisällä.