On olemassa vain papereita, jotka on kiikutettu englantilaiseen pankkiin.
Suomi ei ole saanut senttiäkään Kreikalta
ei euroakaan
351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niinpä! Vähän yli 300 miljoonaa tuli ja meni ulkomaalaiseen sijoitusrahastoon. Sopimuksen mukaan suomi ei saa niitäkäyttää esim. omien sisäisten asioiden rahoittamiseen. Hyvä sopimus, eikö?
Onneksi Suomi sai sentään maksaa sitoumuksensa mm. paperinlaatijalle etuajassa.
Asiantuntija uusista vakuuspapereista: Tyhjää täynnä
Nyt julkistetuista papereista ei kuitenkaan selviä mitään olennaisia yksityiskohtia vakuusjärjestelystä.
Varman korkosijoitusjohtaja Wilhelm Backlund tutustui Yle Uutisten pyynnöstä valtiovarainministeriön perjantaina julkistamiin Kreikka-vakuusasiakirjoihin. Backlundin mukaan papereista on siivottu kaikki olennainen tieto ja jäljellä ovat vain sopimukseen liittyvät lomakepohjat.
- Faktisesti tästä sopimuksesta on poistettu kaikki oleellinen taloudellinen tieto. Eli näistä sopimuksista ei saa mitään uutta muuta kuin varsinaiset lomakkeet. Sisältö on poistettu kokonaan, Backlund sanoi Yle Uutisten haastattelussa.
Valtiovarainministeriön julkistamat asiakirjat eivät Backlundin mukaan kerro mitään Suomen ja Kreikan välisestä sopimuksesta. Niinpä niistä ei voi vetää mitään johtopäätöksiä siitä, miten edullinen vakuusjärjestely Suomelle on.