Mitä islam on?

Islamia tutkiva

Islamin kannatuksen kasvaessa nopeasti Euroopassa, ja kaikkialla maailmassa, monet kysyvät, että mitä islam oikeasti on? Onko se rauhan uskonto, kuten muslimit ja jotkut ei-muslimitkin väittävät, vai vihan ja väkivallan uskonto, kuten ex-muslimit ja muut islamkriitikit sanovat?

Netti on täynnä islam-aiheisia sivustoja sekä puolesta että vastaan. Kuitenkin hyvin harvoin näillä sivustoilla annetaan puolueetonta ja oikeaa tietoa.

Tässä poikkeus, kenties paras islamsivusto: http://wikiislam.net/wiki/Main_Page

Sen artikkelit käsittelevät islamia sen omien luotettavina pidettyjen lähteiden ja muslimioppineiden fatwojen pohjalta.

Tässä esimerkiksi artikkeli siitä, millainen profeetta Muhammad oli islamilaisten lähteiden ja uskonoppineiden mukaan: http://wikiislam.net/wiki/Qur'an,_Hadith_and_Scholars:Muhammad

4

248

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AIVOPESUA

      Poliittinen ja väkivaltaan yllyttävä VALLANVÄLINE

    • Folio Mulder

      Islam ja islamilaiset näkevät muut kaikista jyrkimmällä tavalla vääräuskoisiksi !

      Miettikää tuon lauseen sisältöä, pinnistäkää ja tutkikaa.

    • totta puhuen9

      Koraanissa sanotaan selvästi, että kristityille ja jutalaisille saa valehdella. Eikä ne muuta teekkään kuin valehtelvat meidänkin tiedotuskanavien kautta......ja kansa uskoo.....eikä tiedä! Selttäkööt mitä selittävät, mutta hedelmistään puu tunnetaan! Ja islamistit tappavat, tuhovat ja valehtelevat. Raamattumme sanoo, että perkele on tullut tappamaa, tuhomaa ja velehtelemaan...tässä on tiettyä yhtäläisyyttä! Älkää olko nenästävedettäviä hölmöjä niin että uskotte näitä todisteuita islamin ihanuudesta!

      • 13 + 18

        Johtuisko yhtäläisyys siitä että molemmat kirjat tulevat samalta aavikolta ja ovat molemmat seemiläisten tuotosta?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1103
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      36
      879
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      57
      849
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      694
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      39
      693
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      629
    8. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      5
      594
    9. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      23
      580
    10. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      567
    Aihe