Hienoja uutisia näin viikon lopuksi.
Erityisen hienoa on, että Kokoomus on säilyttänyt paikkansa suosituimpana puolueena. Toinen hieno asia on, että toinen hallituksen pääpuolueista eli demarit on kyennyt nostamaan kannatuksensa viime kevään eduskuntavaalien tasolle. Jutta Urpilainen on mainio valtiovarainministeri ja kansalaiset arvostavat tätä.
Kaikkein paras uutinen kuitenkin on, että KEPUn kannatus on jatkanut laskuaan. Sisäiset kärhämät ja erityisesti Väyrysen narsismi syövät kannatusta rotan lailla. KEPU kulkee vakain askelin kohti hautaansa.
Demarien kannatus nousussa, KEPUn kannatus laskee edelleen
36
123
Vastaukset 36
- Mari Tappio
Kepu tekee kuolemaa. Loppu alkaa olla lähellä.
- väyrynen on jarru
Aivan varmaan jos väki päätyy väyryseen, loppu on lähellä. Voi nousta jos valinta osuu nuorempaan ja ryvetttymättömään pj. valintaan. Väyrynen laittaa kapuloita kepun rattaisiin ja rattaat liukuvat taaksepäin...
- Hiohihihiihhih
Ylen aprillipilan jälkeen tätä ei ole päivitetty.
Yle ei tosin ei ole uskalatnut myösyää temppuaaan aprillipilaksi.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=yle kannatusamittari&source=web&cd=1&ved=0CCcQFjAA&url=http://yle.fi/puoluekannatusmittari/&ei=vhSeT9GECaHm4QTe5Y2qDg&usg=AFQjCNHtJ2-IVzTMJf45XKB-0NH_cy4-DQ&cad=rja - 15+12
Kepun kannatus laskee kuin lehmän häntä. Maalaiseläkeläisten puolue on tiensä päässä.
- Jutta Rappio
Kuka on muuten tuo paksu nainen joka kirkuu turpeat kasvot levällään kuin petolinnun p erse: Minä hankin vakuudet?
- Mari Tappio
Ei demareiden kannatuksen nousu mikään yllätys ole. Jutta Urpilainen on osoittaunut erinomaiseksi valtiovarainministeriksi. Hyvin menee, mutta menköön.
Kepulien oppositiopolitiikka on ollut luokatonta. Kepun kannatuksen laskukaan ei ole yllätys.- pol.t.
Kepun luonnollinen kannatus nyky-yhteiskunnassa on 5-6 %.
- 1% on hieman liikaa
pol.t. kirjoitti:
Kepun luonnollinen kannatus nyky-yhteiskunnassa on 5-6 %.
Vastikkeettomia tukiaisia kuittaavien suurmaanomistajien määrä on 1% kansalaisista. Tämä on MTK:n poliittisen käsikassaran, korruptoituneen maalaisliitto-kepun oikea kannatuspohja.
Kepun ei tulisi saada yhdestäkään vaalipiiristä ensimmäistäkään kansanedustajaa läpi.
- Eläkeläispersu.
Kepun vapputilaisuuksissa vain kourallinen osallistujia. Sekin on merkki puolueen hiipumisesta.
- Roosa Kuorre
Tämä on yleinen trendi kansainvälisestikin. Sosialistien kannatus on nousussa ja kepuleiden kannatus laskussa. Näin Ruotsissa ja näin on myös Ranskassa. Kepun kaltaisten agraaripuolueiden aika on ohi.
- Tämä on totta
"Kepun kaltaisten agraaripuolueiden aika on ohi. "
Sen todistaa Suomessa kepu itse parhaiten pyrkimällä saamaan kannatusta kaupungeissa. Ei onnistu ja kannatus maaseudullakin laimenee. Ja ei ole edes Neuvostoliittoa enää, joka pitäisi kepun vallan kahvassa, vaalituloksista riippumatta.
Kaikki kunnia agraarikulttuurille, mutta kepu joutaa mennä Anttiloineen iltalypsyille pol. hist. hämärään syleilyyn.
- pol.anal.
Hyvin on äimät hatussa totisesti. Kepu rypee omassa kakassaan.
- Markku Sony
Kepun sontantunkio haisee yhä pahemmin. Kun kasaa pöyhii, tulee esiin uusia hirvittäviä asioita.
- Parempipantteri
Saksassakin demarit olivat voitokkaita samoin kuin Ranskassa. Ihmiset järkiintyvät.
- Jutat Rappio
Suomessa Jutan valheet tulevat kaikille selviksi Kreikan kaatuessa. Demareiden kannatus laskee kautta opiskelijäjärjestön väärennytyn jäsenrekisterin. Kiitos Jungner!
- Mari Tappio
Demarit ovat hyvässä myötätuulessa myös Suomessa. Kepu sen sijaan on entistä syvemmällä korruptio-oikeudenkäynneissään.
- meikä
IPU edustus joka kuntaan, saadaan suomi takaisin.
- g-duurissa
Johtavien kepulaisten rötöstely syö kannatusta.
- Hei me valehdellaan
Urpilaisen taulukaupat vahvistavat hänen kannatustaan. Rädyn asuntojen järjestely kertoo samaa ylvästä kieltään demareiden kyvystä huolehtia omista asioistaan.
Me demariäänestäjät olemme samanlaisia, joten demareiden kannatus nousee meidän keskuudessa.- kepu mätänee pois
Pieniä ovat Rädyn ja Urpilaisen touhut kun niitä vertaa lehtomäen (talvivaaran raahen kaivosten ympäristöluvat ja osakekaupat jätevesilaki) pekkarisen taulukaupat suomisoffan talvivaaran kanssa ja siihen vcanhasen ja kaikkosen kähminnät RAY ja nuorisosäätiössä.
ELI SIIVOTKAAS kepuLOISET ensin se oma pesä ja haukkukaa sit vasta muita!!
ps. se viimeinen joka poistuu sieltä konkurssi-kepuli-toimistosta sammuttaa sit valot :)) - kepu pettää aina
kepu mätänee pois kirjoitti:
Pieniä ovat Rädyn ja Urpilaisen touhut kun niitä vertaa lehtomäen (talvivaaran raahen kaivosten ympäristöluvat ja osakekaupat jätevesilaki) pekkarisen taulukaupat suomisoffan talvivaaran kanssa ja siihen vcanhasen ja kaikkosen kähminnät RAY ja nuorisosäätiössä.
ELI SIIVOTKAAS kepuLOISET ensin se oma pesä ja haukkukaa sit vasta muita!!
ps. se viimeinen joka poistuu sieltä konkurssi-kepuli-toimistosta sammuttaa sit valot :))Kepu on kuin sontatunkio. Aina kun pöyhäisee, löyhkä nousee ilmaan?
- Parempipantteri
Hyvä ja uskottava hallituspolitiikka tuo koko ajan uusia kannattajia.
- R.I.P.
Kepun aika tuli ja meni.
Nyt se on ohi. - Parempipantteri
Tänään MTV3 julkaisi tuoreen kannatusmittauksen. Kärjessä olivat takuuvarmasti Kokoomus ja SDP. Kepulle tuli taas kerran kylmää kyytiä...
- heko heko
Kepu oli ennen suuri kuntapuolue, mutta nyt se on menettänyt tämänkin aseman.
- Parempipantteri
Tänään MTV3 julkaisi tuoreen kannatusmittauksen. Kärjessä olivat takuuvarmasti Kokoomus ja SDP. Kepulle tuli taas kerran kylmää kyytiä...
- keput kaputt
Surkeaakin surkeampi oppositiopolitiikka on syönyt sekä kepun että persujen kannatusta. Ei auta itkukaan markkinoilla.
- Mielipijepankki
MTV 3:n gallupin todellinen tulos: Keskusta 19,2% - SDP 16,5%.
Laittaa ihan hyvälle tuulelle. SDP:n kannatus on romahtanut. Kansa kiittää. - Faktaa pukkaa
Tästä linkistä voit tarkistaa MTV3:n gallupin todelliset tulokset:
Kokoomus 23 % (kannatus pysynyt samana)
SDP 21 % (kannatus kasvussa)
Kepu 20 % (kannatus laskussa)
http://www.hs.fi/politiikka/MTV3 Kokoomus suurin perussuomalaisille antijytky/a1305570835905 - Alas SDP alas
Faktaa pukkaa tulokset ovat edellisen kunnalisvaalien tuloksesta johdellut korjauskertoimella muutetut prosentit.
Todelliset Galluppiin vastaneet luvut ovat SDP 16,5% roima lasku ja Keskusta 19,2% myös hieman laskua. Näissä luvuissa ei ole tehty mitään muutoksia vaan ne ovat yksi yhteen ihmisten vastausten tulos.
Mukava kuulla SDP syöksy alaspäin.- keput kaput
Näköjään totuuden tunnustaminen on kepulaiselle mahdoton asia.
Tästä linkistä voit tarkistaa MTV3:n gallupin todelliset tulokset:
Kokoomus 23 % (kannatus pysynyt samana)
SDP 21 % (kannatus kasvussa)
Kepu 20 % (kannatus laskussa)
http://www.hs.fi/politiikka/MTV3 Kokoomus suurin perussuomalaisille antijytky/a1305570835905 - Parempipantteri
keput kaput kirjoitti:
Näköjään totuuden tunnustaminen on kepulaiselle mahdoton asia.
Tästä linkistä voit tarkistaa MTV3:n gallupin todelliset tulokset:
Kokoomus 23 % (kannatus pysynyt samana)
SDP 21 % (kannatus kasvussa)
Kepu 20 % (kannatus laskussa)
http://www.hs.fi/politiikka/MTV3 Kokoomus suurin perussuomalaisille antijytky/a1305570835905Keskustaa lähellä olevana en lähde itkemään. Kortti toi ja kortti vei. Tässä nyt ollaan.
- Hyvä Jutta!
Jutta Urpilainen on juuri valittu uudelleen SDP:n puheenjohtajaksi. Se saa kannatuksen nousun jatkumaan.
- Hei me syöksytään
Toivottavasti saa kannatuksen jatkumaan. Tuoreessa gallupissa laski jo 16,5:een prosenttiin.
Ps. Kerro yksikin asia, missä Jutta on pitänyt puheensa? - Parempipantteri
Puoluejohdon nuorennus lisää SDP:n kannatusta. Nyt puolueella on dynaaminen johtoporukka. Kärjessä mainio valtiovarainministeri Jutta Urpilainen. Valtiovarainministeriön virkamiehetkin kiittelevät ministeri Urpilaista nopeasti asioita omaksuvaksi.
- orvokontio
Hyvä näin. Se on oikein kepulikoirille, että luut ovat kovia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251905- 128865
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi269491- 12487
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406