Lumikeron olutmarkkinat

vappuolutta

Näyttääpä naapuritalossa alkavan kohta vappujuhlat. Vantaan Länsimäen Lumikerossa = paikallinen pikkukatu, jaetaan virolaista olutta. Iso farkku tuli koko auto täynnä olutta. Parkkipaikalle tuli kolme autoa, ja olutlaatikot jaettiin tasan, osa meni suoraan naapuriin. Autojen takana ennen jakoa oli 50-60 24 purkin olutlaatikkoa. Kyllä varmaan naapuritalossa on reipas vappu.

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vappuolutta

      No eipä tullut (onneksi) naapuriin reipasta vappua. Yhdeksän laatikkoa lähti eteenpäin välitykseen. Jossain muualla on 'mukavat' bileet.

      • verot pois

        No mitä vitua sie täällä hörhöilet? Vävypojille toin parikymmentö pakettia olutta. Ne oli ihanvaan ystävyyttä.


      • takautuva verottaja
        verot pois kirjoitti:

        No mitä vitua sie täällä hörhöilet? Vävypojille toin parikymmentö pakettia olutta. Ne oli ihanvaan ystävyyttä.

        Olikse niin että omaan ja perheen käyttöön saa tuoda tarvitsematta maksaa valmisteveroa? Vävypojan anopin appiukon sedän exän koiran facebook-kaveri haluaisi 20 litraa kirkasta.


    • käntämblik

      toin väkeviä viimeksi virosta 150 litraa,viinejä ym 300 litraa.siinä naapurit katseli huuli pyöreänä purkuhommaani.oli varmaan kateellisiakin,kun tavara oli vähän parempaa laatua.tippaakaan en myy,mutta nyt saan olla muutaman vuoden huoletta menemättä alkoon.olihan sitä ennenkin single malt viskyä,shampanjaa,galvadosta ym ,mutta nyt sitä on lisää. virossa pitää olla tarkkana,on muutamia kalliita juomia,jotka ovat laivoilla halvempia kuin maissa.laskin verosäästöni n 1899 €.ihmettelen kuinka jotkut tuovat hartvallin lonkkua virosta,eihän se ole siellä kun noin 30 € laatikko halvempaa kuin suomessa.yhdessä konjakkipullossa voi voittaa enenmän,ja kuinka paljon vähemmän kuljetettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      228
      2544
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2119
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      322
      1868
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      102
      1624
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1505
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1240
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1190
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1121
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1053
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1006
    Aihe