Kylien vanhat parantajat ja noidat hallitsevat ihmisten mieltä ja käytöstä. He lietsovat uskoa, että aids parantuu muun muassa sekaantumalla neitseeseen. Vauva on neitsyt varmasti ja ohjeet saavat jotkut miehet toimimaan näin järjettömästi. Parantajien motiivina on raha. He eivät kanna vastuuta antamistaan ohjeista, jotka johtavat karmeisiin tekoihin. Etelä-Afrikassa tehdyn tutkimuksen mukaan tällaisille uskomuksille ja väitteille ei löytynyt todisteita. Mutta, jos vauvoihin sekaantumisen syynä ei ole noitien kauppaamat absurdit uskomukset, niin mikä sitten? Mitä mahtaa niiden miesten päässä liikkua, jotka tekevät näin raakoja temppuja, hyväksikäyttävät ja tärvelevät viattomien ihmistaimien elämän. Väkivallan ja raiskausten ihannointi edustaa Afrikassa syvään juurtunutta miesihannetta, joka on erittäin vahingollista. Etelä-Afrikassa on todennäköisempää, että tyttö joutuu raiskatuksi kuin oppii lukemaan.
http://blogit.iltalehti.fi/eeva-liisa-sjoholm/2012/04/26/kulttuurisokkia-mennen-tullen-ja-palatessa-34/
http://blogit.iltalehti.fi/eeva-liisa-sjoholm/2012/04/26/kulttuurisokkia-mennen-tullen-ja-palatessa-34/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Entäs nämä 500 v. "työlupia" odottaneet "ab-originaalit"/"kansallispukuiset"/"raskaan rahtihameen kuljettajat"/"kulttuuripussin täyttäjät"? Eiköhän em. porukka ole ihan kylliksi aiheuttanut ongelmia tälle maalle? Heidän "kulttuurinsa" on valehtelua ja rosvousta, ei mitään muuta. JA HYÖDYT TÄSTÄ PORUKASTA? Eihän niitä ole.
Siinä olisi suomen kukkahattukoneistolle (joka pitäisi lopettaa suomen vastaisena koneistona) monikulttuuritietoa eteläisestä afrikasta.
Lienee jokainen täyspäinen on yhtä mieltä siitä, että ei tuolta afrikasta kannata tänne ongelmia päästää eli mielestäni tuo hyysärien joukko Hautala etunenässä tulee pysäyttää heti.
Parempi kun ei päästetä ainuttakaan tänne. Varokaa myös koskemasta niihin.
Se on totta!! Afrikalaiset miehet raiskaa vauvoja kun luulee että parantuu aids:ta!!!
Voiko tyhmempää ja raakaa ihmisryhmää löytyä??
Ja he täyttää Euroopan!
Tyhmempää ja brutaalimpaa oliota ei voi olla. Apinatkin ovat sivistyneempiä. Ei ihmiskunnan alussa edes ollut tuollaisia piruja.