Miten tämän maailman "viisas" ihminen tekee parannuksen?

Asian juuri saanut!

Kysyy itseltään: "Onko Jumalaa olemassa?" tai sitten "Onko Jumala hyvä vai paha?"

Kuitenkin ajattelee, että itse tietää parhaiten.

Tämän ajan "nöyrä" ihminen esiintyy hyväntekijänä omassa rikkaudessaan ja ajattelee "onneksi en ole kuin nuo köyhät kurjat".

10

272

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumalan tahdossa

      viisas ja nöyrä ihminen tekee parannuksen ja Jeesuksessa alkaa tuottamaan hyvää hedelmää sekä itsensä että myös läheisten parhaaksi ja hyväksi, vaikka toki voi tulla halveksituksi todistaessaan Vapahtajastaan Jeesuksesta ja Jumalan hyvästä tahdosta meitä kaikkia ihmisiä kohtaan.

      Yksin Jeesuksen Isä ja Jumala ja Herra on hyvä ja yksi, ja samoin on Herran Henki, joka osoittaa maailmalle todeksi synnin ja vanhurskauden ja tuomion, mutta ymmärtääkö sen tämän maailman "viisa" ja "nöyrä", siinä otollinen parannuksen teko paikka kaikille tämän maailman ihmisille!

    • Ei parannusta

      Sinulla on viisas aloitus.

      en oikein voi kysyä itseltäni, että onko jumalaa olemassa. koska silloin joutuisin myös kysymään mistä tämä kaikki elämä on alkanut.
      ja niin viisasta ihmistä ei olekaan, joka ymmärtäisi niin paljon.

      mutta miksi olla nöyrä? minä ainakin olen ylpeä aina, kun onnistun. ja palkitsen itseni ja perheeni jollakin tavalla siitä onnistumisesta.

      on luotettava itseensä syvästi, sillä pohjimmiltaan jokainen taapertaa pärjätäkseen edes itsekseen! ei voi auttaa muita, jos itse epäonnistuu. ja viisas ihminen ei tee samoja virheitä montaa kertaa, hän oppii ja yrittää jotakin uutta.

      minun mielestäni jumala on ehdottomasti hyvä. hän on antanut meille vapaan tahdon tehdä elämästämme sellaisen, kuin haluamme. uskon siihen, että jokainen saa yhtä paljon. kortit on jaettu tasan.

      tiedän, nyt joku huutaa vihaisesti, että on jäänyt paitsi monesta asiasta!
      mutta ollaanpa rehellisiä: en tunne ketään, kenellä olisi aivan kaikkea. eli ne kortit ovat sittenkin tasan. jos saa rahaa ja terveyttä, on yleensä sotkua ihmissuhteissa. jos saa älyä ja rakkautta, voi raha-asiat olla aivan pellolla. jos on ulkonäköä ja ystäviä, ei ole järkeä.
      ja niin edelleen. vai oletteko eri mieltä?

      • kyllä Jeesukselle

        sillä antaa pelkästään hyvää kaikille nöyrille anoville.

        Ihan hyvin asioita pohdiskelet, niinkuin ihminen ja ihan oma sellainen kuten me kaikki.

        Jumala on äärettömän hyvä ja tietää parhaiten mitä tarvitsemme, toki ei jaa kunniaansa ihmisen kanssa vaikka toisaalta suokin paljon armoansa totuudessaan ja siten tahtoo kasvattaa jokaista vanhurskauteensa valtakunnassaan.

        Ei ihminen välttämättä itse pysty parannusta tekemäänkään vaan Jumalan armollisen käden tulee se tehdä ihmisen elämän yllä.


    • Sodoman synti oli

      leivän yltäkylläisyys ja kurjaa ja köyhää ei tahtonut auttaa eikä elämäänsä helpottaa. Pahimmat eivät tyydy olemaan auttamatta vaan vieläpä tahtoisivat hankaloittaa ja vaikeuttaa heikkojen elämää vaikka itsellään olisi yli omankin tarpeen. Näin se on tässä maailmassa, jossa parempiosaiset hallitsevat huonompiosaisia.

      Jos työttömyys haluttaisiin pois tästä maasta, niin helppo ratkaisu olisi se, että ne työn omaavat, jotka arvostelevat työttömiä, antaisivat omat työpaikkansa työttömille ja hankkisivat helposti itselleen uudet, kun ajattelevat että jokainen saa työtä joka sitä haluaa tehdä. Varsinkin noissa paremmissa viroissa olevien työpaikat olisi monillekin mieluisia, mutta myös keskimäärin kohtuulliset monille työttömille olisivat tervetulleita.

      Toinen hyvä asia olisi säätää sellainen asetus, että työasioista päättävät itse tekisivät työtään niille samoilla päätöksien vaikutuksilla ja näin osoittaisivat päätöksiensä olevan kohtuullisia, kun itsekin niiden alaisuudessa tahtoisivat tehdä. Siis työnantajien tulisi itsekin tehdä työnsä sillä palkalla ja säännöillä, joita tahtovat asettaa alaisilleen, näin myös toteutuisi Herran Jeesuksen opetus "tee toiselle niinkuin toivot itsellesi tehtävän".

      • tohtisko

        Sodoman synti oli. Loistava oivallus sinulta uskovaisille johtajille jotka sanovat "näin se vaan on".


    • kirjanlainaaja

      Toisaalta; persoonattomat luonnonlaithan meitä lopultakin ohjaavat - aikansa. Elämä keskustähtemme Auringon kiertolaisena on sekin rajallista.
      Kuitenkin Universumissa syntyy jatkuvasti uusia tähtiä. Niissäkin voi miljoonien vuosien kehityksen ansiosta ilmetä jonkinlaista elämää.

      Tulee aika, ettei maapallolla ole enää yhtään ihmistä. Missä he kaikki silloin ovat? Kuten kasvit, kalat, hyönteiset tai kehittyneemmät eläinlajit.

      Henki atomeina, fyysinen olotilamme hajoaa mullaksi tai palaa tuhkaksi. Nuo kaikki sadatmiljardit ihmisenkaltaiset olennot, jotka ovat kerran eläneet, ovat täällä keskellämme.

    • Olet oikeassa, sillä maailmankaikkeudellinen syyn ja seurauksen laki, joka on persoonaton ja ajaton, säätelee kehitystä auttomaattisesti sillä se ei ole koskaan syntynyt eikä se koskaan kuole.
      Maapallolla se ilmenee fyysisten elämien ketjuna, koska fyysinen elämä on rajallistaKun materiasta kehityksen kautta syntyy fyysisen elämän edellytykset, niin elämä antaa sille hen , ja sen takia noita muotoja on biljoonia

      Ihminen on kuitenkin pisimmälle kehittynyt, vaikkakin siihen kehitykseen on tullut taantuma kun materiasta syntynyt ajatus
      tietämättään synnytti egon sielun, joka sitten outui ajallisena ja aineelisena syyn ja seuraksen lain piiriin ja näin ihminen voi vaikuttaa omaan kehitykseensä.

      Niinpä se on sen johdosta on joutunut pysähtyneisyyden tilaan
      henkisesti vaikka on teknisesti ajatuksen ansiosta edennyt huimaa vauhtia
      NNENpitkää se johtaa tilanteeseen jossa se palauttaa itsensä
      kivikauteen

      Ihmisen todellisen kehityksen ymmärtäminen on kuiten tabu, sillä se johtaisi tuon materiasta syntyneen egon sielu kuolemaan
      ja sitä ei ego mistään hinnasta salli
      Kun näin on niin silloin täytyy tuo ego ohittaa ja tapahtuu
      sellaisessa meditaatiossa jossa se on ohitettu
      eli se on tila jossa ei ole meditoijaa egoa, jolloin voimme nähdä totuuden egon sielun syntymästä

      • Ystävä hyvä

        tuomio tulee kaikille ja Jeesuksen opetuksine mukaan tuomitaan ja Jeesus on Tuomari, ymmärrätkö?


    • Tahtooko tämän

      ajan ihminen tehdä parannusta? Parannus on omien virheiden myöntämistä eikä ihmiselle luonteenomaista, koska itserakkauteen liittyy oikeassa olemisen piirre, mutta Jumalan armossa saamme tunnustaa syntimme ja tehdä parannuksen ja myös vastaanottaa Jumlaan armo ja rakkaus ja anteeksiantamus synneistämme ja kiitoksen ja kunnian saamme antaa Yhdelle Herralle Jeesukselle ja Isälle Jumalalle, sillä Luojamme on hyvä luotujaan kohtaan ja siunauksen annetaan kaikille anoville nöyrille lapsenmielisille vastaanottaville. Anovat saavat ja hyvää hedelmää Jeesuksessa voimme totuudellisesti kantaa, sillä Jeesus on hyvä ja me ihmisinä itsessämme itserakkaita ja Jumalan kirkkautta vailla ja ihan lapsesta asti. Autuaat ne, jotka uudestisyntyvät vedestä ja Hengestä ja tahtovat pysyä armoliitossa Jumalan antamassa totuudessa eli valkeudessa.

      Herra Jeesus on hyvä paimen ja evankeliumi on hyvä uutinen, koska Isä Jumala näki ettei ihminen voi muuten pelastua yhteyteensä ja valtakuntaansa, niin hän lähetti Poikansa Immanuelin tuomaan meille vapauden synneistämme ja antamaan hengellisen hyvän mahdollisuuden pyhittyä totuudessa ja siunaantua vanhurskaudessaan, totisesti.

    • Uneen aika vaipuu

      Entisenä alkoholistina on sanottava että näitä hyväntekijöitä oli Lahdessa ainakin ristin kirkossa. Rikkaat lesket ostivat asunto osakkeita ja vuokrasivat niitä kalliilla vuokrilla alkoholisteille kimppa kämmppinä. Senhän tiedätte että tällaisessa kimppakämpässä asuvat alkoholistit saivat helposti homon maineen joka ei tietystikkään ollut totta. Sellaisen valheleiman poispeseminen on vaikeaa sillä näitä leimoja laittoivat narsistit ja uskovaiset joo joo henkilöt.Maailma on paholaisen paratiisi eikä enään Jumalan paratiisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      938
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      702
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      601
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      567
    6. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      33
      562
    7. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      544
    8. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      541
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      515
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      480
    11. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      451
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      165
      451
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      61
      372
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      369
    15. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      354
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      349
    17. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      338
    18. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      338
    19. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      16
      331
    20. En aio ottaa sinuun yhteyttä nainen

      Saatan minä olla aika tyhmä välillä mutta sentään sen verran kuitenkin tajuan että annan sinun olla rauhassa. En siis ol
      Suhteet
      17
      330
    Aihe