Tuulivoima tappaa

maailma menee

Ville Niinistö meinaa sulkea Talvivaaran, kun löytyi 30 kpl kuollutta lintua alueelta.

Hei Ville! Jokainen tuulimylly tappaa ja tulee tappamaan vuosittain tuhansia erikokoisia lintuja ja lepakoita. Eikö Ville nosta mölyä näistä viherpesun uhreista? Ydinvoimalat eivät tiettävästi ole tappaneet yhtään lintua tai lepakkoa.

Näin mennään maailmalla. Vanhanaikainen ideologia pyhittää keinot. Ihmiskunnan suurimpien nerojen luoma päästötön ja takuuturvallinen tiedevoima Einsteinin mallin mukaan tukahdutetaan kivikautisella uskonnolla, ja näin syöstään ihmislaji sukupuuttoon nippelipiperryksellä ja tietämättömyydellä.

8

57

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antaa mennä

      Talvivaaran kivet pysyy ja sotkeva tonkija lähtee.

    • triplahintaan

      Jaaaah. Taidetaan maksaa maajusseille 10 000 euroa per tuulimyllypaikka vuodessa hamaan tappiin...

      Kyseessähän oli Pekkarisen iltalypsy kepuisännille.

      Eihän niillä ropelleilla sähköä tehdä kuin silloin tällöin. Maukas se syöttötariffi maajusseille myös. Tuplahintaa vetävät ylös alas sahaavasta käyttökelvottomasta muka sähköstä...

      • Maksetaanko ja mitä? Minä otan heti myllyn mailleni...


    • Jääman

      Sinä et näköjään ole kuullut, että ydinvoima on ainoastaan väliaikainen ratkaisu sähköntuottoon ja kun kehitetään tehokkaampia, kestävämpiä ja turvallisempia ratkaisuja sähköntuottoon ydinvoimasta luovutaan kokonaan.

      Tuulivoima ei ole ihmiselle läheskään yhtä vaarallista kuin ydinvoima, koska tuulivoimala aiheuttaa räjähtäessään ainoastaan paikallisia vahinkoja, kun taas ydinvoimalan räjähtäessä laaja alue muuttuu asumiskelvottomaksi ja ihmisiä kuolee huomattavasti enemmän kuin tuulivoimalan räjähdyksessä.

    • !

      Ei se niiden kuolleiden lintujen takia halua Talvivaaraa kurittaa, vaan siksi kun Talvivaara ei ole saanut päästöjään kuriin. Päästöt arvioitiin lupahakemuksessa monikymmenkertaisesti alakanttiin. Nyt se laitos paskoo ympäristöä ja haluaisi vielä nostaa päästörajojaan, ettei kukaan pääse valittamaan saastuttamisesta.

      Suolavedet lilluu jo Ylä-Savossa.

    • ei ihme että vastust

      Talvivaaran tuleva malli löytyy Enosta."Paukkajanvaaran uraanikaivos suljettiin vuonna 1961." Jäljet raivattiin lopullisesti 2000 luvulla.

      Saa arvata kuka maksoi lystin?

    • Ple!

      Haluatko saastetta?
      Siehä sälli oot!

    • hyvällä asialla

      Lintujen joukkotuho paljasti maailmalle myrkytyksen.

      Kiitokset uhrautuneille linnuille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3990
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      196
      3275
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3006
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      76
      2657
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      379
      2398
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2072
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      36
      1576
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1392
    Aihe