Mietin, että miten paljon maailman nälkäisten (miljardi ihmistä) hengissä pitämiseen menisi rahaa päivässä? Tästä on varmasti jossain jokin laskelma, mutta en löytänyt guuglaamalla.
Miten paljon päivässä menisi maailman nälkäisten ruokkimiseen?
4
189
Vastaukset
- Tuohtunut apuri
Ei sitä varmaan kannata etsiä, sillä seuraavana päivänä heillä on taas nälkä ja koko ohjelma alkaa taas alusta.
olen matkustanut paljon ja nähnyt maailmaa, myös afrikassa. mutta kun heidän logiikkansa ei ole sama, kuin se mihin me täällä euroopassa olemme tottuneet.
paras tapa auttaa on koulutus, se tuntuu minusta hyvältä ratkaisulta.
raha ei mene perille, vain pieni osa lahjoituksista todellakin päätyyy sinne minne sen pitäisikin.
unicefilläkin on niin isot koneistot pyörimässä, että päältä otetaan ensin pois palkat, puhelinlaskut, vuokrat, ...... eli ainakin puolet häviää matkalla.
jos lahjoitat euron, siitä ehkä 20 centtiä menee todellakin afrikkaan.
näin dokumentin, missä seurattiin punaisen ristin rekkoja, mitkä veivät eurooppalaisten käytettyjä vaatteita (ihmisten lahjoittamia) etiooppiaan.
perillä paikalliset MYYVÄT niitä halvalla ja rikastuvat itse.
tottakai ihmiset ostavat niitä halpaan hintaan, mutta kaikki voitto menee välikäsille.
ja mikä pahinta, etiooppialaiset ompelimot joutuvat sulkemaan ovensa ja heittämään työntekijät pellolle, koska euroopasta tulee niin halpaa vaatetta, että he eivät voi tuottaa niillä hinnoilla.
eli taas meni meidän apu kankkulan kaivoon. - deedees
Itse taasen mietin miten paljon kondomeja kehitysmaihin pitäisi viedä ja kuinka kauan jotta lasten lisääntyminen kurjiin oloihin saataisiin pysäytettyä jottei tarvitsisi tuota ruokaa rahdata nälkiintyneille.
- miksi halveksia!
Kiinassa on tyttövauvat abortoitu tai jätetty hoitamatta! Nyt ei ole pojille emäntiä.....elämän pohja on poissa! Mitä on ihmisen viisaus...vastaan että typetyyttä!
Maapallo pystyy tuottamaan ja tuottaa ruokaa 13% yli sen mitä tarvitaan. Ruoka vain jakaantuu epätasaisesti! Minä sille voi kun nimenomaan Afrikassa on jatkuvia sateettomia kausia. Tanzaniassa on myös tulossa nälänhätä....vettä ei ole tullut kolmeen vuoteen.
Olitpa yksin tai perheellinen , kun vettä ei tule maa ei tuota ja eläimet kuolee. Miksi pitää halveksia hädän alaisia ihmisiä? Onko sinulla itselläsi elämä kunnossa...oletko todella onnellinen vai keljuttaako sittenkin jokin asia sinua ja siksi haluat halventaa muita!? - deedees
miksi halveksia! kirjoitti:
Kiinassa on tyttövauvat abortoitu tai jätetty hoitamatta! Nyt ei ole pojille emäntiä.....elämän pohja on poissa! Mitä on ihmisen viisaus...vastaan että typetyyttä!
Maapallo pystyy tuottamaan ja tuottaa ruokaa 13% yli sen mitä tarvitaan. Ruoka vain jakaantuu epätasaisesti! Minä sille voi kun nimenomaan Afrikassa on jatkuvia sateettomia kausia. Tanzaniassa on myös tulossa nälänhätä....vettä ei ole tullut kolmeen vuoteen.
Olitpa yksin tai perheellinen , kun vettä ei tule maa ei tuota ja eläimet kuolee. Miksi pitää halveksia hädän alaisia ihmisiä? Onko sinulla itselläsi elämä kunnossa...oletko todella onnellinen vai keljuttaako sittenkin jokin asia sinua ja siksi haluat halventaa muita!?Ja mistä löysit halventamisen? Itse en tekisi lapsia nälänhätään koska olen vastuussa lapseni elämästä ja hyvinvoinnista. Moni kansa ei tuota ymmärrä vaaan tekevät lisää. Tuohon ei auta muu kuin ehkäisyn käyttäminen.
Jos kerran maapallolla on 13% ylimääräistä ruokaan niin kuinka kauan jos sitä alettaisiin toimittamaan nälkäänäkeville jotka tekevät lisää nälkäänäkeviä? -tuo 13% on syöty hetkessä taivaan tuuliin ja mitäs sitten?
Elämäni on kunnossa mutta mitään en ole saanut ilmaiseksi, vaikuttaa että sinä olet saanut kun et ymmärrä vastuutasi, liian ruusuiset silmälsit sinulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224296Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692765Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196