pappien puvut

Mitä mieltä olette muut siitä kun luterilaisessa kirkossa papit haluaa erottua kirkkokansasta pukemalla valkoisen kaavun. Korostavatko papit sillä itseään kouluttetuina ja parempina. Samoin myös ortodoksipapit ja piispat, miksi he haluavat korostaa itseään hienoilla viitoillaan ja kruunuillaan, ihmisiä he vain ovat. En näe muuta merkitystä kuin itsensä korostaminen kirkkokansan yläpuolelle.
27342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Puku korostaa Jumalan pyhyyttä. Puku on työkalu. Ihmisen persoona saa jäädä syrjään. Ei sitä suinkaan haluta korostaa.

Äänestä
  • monella papilla se työkalu on pedofiili kalu! USA kirkko on suojannut vuosikymmeniä ainakin 45 pedofiili pappia joten pirin työkaluja on kirkon palvelijoilla!

    Äänestä

Ne elää ja toimii vielä vanhan liiton mukaisesti vaika puhuvat myös uudesta testamentin opetuksista, mutta eivät siis itsekään elä UUDEN liiton / testamentin opetusten ja ohjeiden mukaisesti. Vaan näin olle Jumalan kieltävästi. Liekö, = antikristillisesti.

Äänestä

Millähän logiikalla 45 USA:n katolista pappia ovat ositus Suomen luterilaisen kirkon synneistä?

Äänestä

Pukeutukoot ihan miten haluavat, kunhan saarnaisivat synnin synniksi ja Raamatun Jumalan Sanaksi (100 %) eivätkä mukautuisi tämän maailman mukaan ja mielistelisi jumalattomia ihmisiä.

Äänestä

Toki meillä on monia luterialaisia pappeja, jotka pukeutuvat villapaitaan. Se on ihan kiva. Yleensähän luterilaisella papistolla on 1700-luvun lopun nimismiehen virka-asun mukaan muotoiltu mantteli.

Luterialaiset papit eivät olekaan oikeita pappeja vaan maallikkosaarnaajia, joille nimismiehen asu sopii aivan erinomaisesti.

Mitä taas tulee ortodoksiseen paistoon, he noudattavat Kirkon oppia, jonka luterialaisuus on hylännyt jo niin sanotussa uskonpuhdistuksessaan, jossa kristillisyys puhdistettiin pois Lutherin omasta uskonnosta.

Jos keskustelun aloittaja ei näe mitään muuta merkitystä, se johtuu vain hänen tietämättömyydestään. Miten nyt puhdasoppinen luterialainen voisi mitenkään ymmärtää kristillistä perinnettä, hänhän on keskittynyt vain Lutherin omasta päästään kehittämään oppiin.

Äänestä

"Miten nyt puhdasoppinen luterilainen voisi mitenkään ymmärtää kristillistä perinnettä, hänhän on keskittynyt vain Lutherin omasta päästään kehittämään oppiin."

Olet väärässä. Luterilaisuus ei ole mikään "Lutherin omasta päästä kehittämä oppi". Nimitys luterilaiset tuli käyttöön siitä protestanttien ryhmästä, joka nojaa erityisesti Augsburgin tunnustukseen. Luterilainen kirkko kuuluu kristillisiin kirkkoihin ja kristilliset kirkot harjoittavat ekumeniaa eli kirkkojen välistä yhteistyötä.

Äänestä
  • Miten ne nyt menivät mitenkään nojaamaan sellaiseen tunnustukseen, joka lienee lähes kokonaan myöhäiskeskiaikaista uustuotantoa, eikä mitään kristillistä perinnettä ollenkaan.
    Eihän niitä tunnustuksiakaan voi kehitellä ihan miten sattuu.

    Äänestä

  • Miten ne nyt menivät kirjoitti:

    Miten ne nyt menivät mitenkään nojaamaan sellaiseen tunnustukseen, joka lienee lähes kokonaan myöhäiskeskiaikaista uustuotantoa, eikä mitään kristillistä perinnettä ollenkaan.
    Eihän niitä tunnustuksiakaan voi kehitellä ihan miten sattuu.

    Augsburgin tunnustus on syntynyt vuoden 1530 valtiopäiville esittelemään uskonpuhdistuksen keskeiset löydöt. Siinä on kaksi osaa: pitkä kuvaus asioista, joista kirkko on yhtä mieltä, ja sitten lyhyempoi jakso, jossa kuvataan poistettuja väärinkäytöksiä kuten aneet. Tekstin muotoilu pitkälti Philipp Melanchthonin, mutta ei omasta päästä, vaan jakamattoman kirkon yhteisestä aarteesta.

    Äänestä

  • curnu kirjoitti:

    Augsburgin tunnustus on syntynyt vuoden 1530 valtiopäiville esittelemään uskonpuhdistuksen keskeiset löydöt. Siinä on kaksi osaa: pitkä kuvaus asioista, joista kirkko on yhtä mieltä, ja sitten lyhyempoi jakso, jossa kuvataan poistettuja väärinkäytöksiä kuten aneet. Tekstin muotoilu pitkälti Philipp Melanchthonin, mutta ei omasta päästä, vaan jakamattoman kirkon yhteisestä aarteesta.

    Augsburgin tunnustus on syntynyt pitkälti Lutherin ajatusten pohjalta, jotka pohjautuivat osin katolisen kirkon perinteeseen ja osin Lutherin omiin mielitekoihin, kuten pelkästä uskosta pelastumisen korostaminen hyvien tekojen kustannuksella.

    Ilman Lutherin toimintaa protestanttisuutta omine kirkkoineen tuskin koskaan olisi syntynyt.

    Äänestä

Hyvä että muutakin koulutusta kuin kaupallista arvostetaan edes jossain. Kirkon ei tarvitse mennä mukaan onttoon kertakäyttökulttuuriin ja typeryyden ylistämiseen muun yhteiskunnan mukana.

Papin asu ei korosta pappeja itseään, eikä se ole egon pönkittämisen väline. Se muistuttaa perinteestä, apostolisesta suksessiosta ja ehkä myös sivistyksen ihanteesta.

Äänestä

Ihmiset pitävät komeasti pukeutuneita ihmisiä menestyneinä ja uskovat heidän juttujaan, olivat ne kuinka lööperiä tahansa.

Köyhän näköisen ihmisen sanoista ei välitetä, vaikka hän puhuisi kuinka viisaasti.

Suurin osa ihmisistä tekee arvionsa tittelin, pukeutumisen ja varakkuuden perusteella, koska ymmärrys ei riitä näkemään julkisivun taakse.

Kirkko on kuin portto, joka hankkii asiakkaita pynttäytymällä koreaksi.

Jeesus ei korostanut itseään ulkonaisella komeudella.

Äänestä
  • "Ihmiset pitävät komeasti pukeutuneita ihmisiä menestyneinä ja uskovat heidän juttujaan, olivat ne kuinka lööperiä tahansa. Köyhän näköisen ihmisen sanoista ei välitetä, vaikka hän puhuisi kuinka viisaasti."

    On saattanut joskus olla vähän noinkin, mutta tuskin nykyaikana.

    "Suurin osa ihmisistä tekee arvionsa tittelin, pukeutumisen ja varakkuuden perusteella, koska ymmärrys ei riitä näkemään julkisivun taakse."

    Enpä oikein usko tuohon.

    "Kirkko on kuin portto, jonka hankkii asiakkaita pyhttäytymällä koreakasi."

    En nyt ymmärrä, mitä tarkoitat tuolla kirkon koreaksi pynttäytymisellä. Tuntuu vähän siltä, kuin sinulla vain olisi tarve halventaa kirkkoa kaikin tavoin. Jos haluat käydä ainoastaan sellaisessa kirkossa, jossa on vain penkit ja pieni, vaatimaton alttaritaulu, niin kai sellaisenkin löydät.

    Äänestä

Se papin alba ei todellakaan ole koristautumista. Vähän kuin lakanaan kiedottu, hyvin yksinkertainen ja halpa vaate. Nimenomaan peittää ihmisen eikä korosta häntä.

Valkoisista vaatteista mietihän kastepukua. Tai pelastettujen asua Raamatussa.

Äänestä

Meillä luterilaisessa kirkossa papeille on varattu etupenkit pehmustettuina, muulla kirkkokansalla puupenkit. Siinäkin nostetaan papit korokkeelle. Stten, eikö kirkossa voisi opettaa lapsia olemaan paikallaan ja hiljaa kun nyt saavat kiljua täysin vapaasti ja leikkipaikka kirkon takaosassa. Häiritsee ainakin huonokuuloisia kun mikrofonit on aika hiljaisella. Muuten hyvä asia että lapsetkin tuodaan kirkkoon mutta niitä käytöstapoja voisi opettaa että missä ollaan vähän hiljempää, jätetään leikkimiset kotiin, ei kuulu kirkkoon.

Äänestä

"Meillä luterilaisessa kirkossa papeille on varattu etupenkit pehmustettuina, muulla kirkkokansalla on puupenkit."

Missä kirkossa olet nähnyt papeille varatut pehmustetut etupenkit? Kun paikalla on yleensä yksi pappi, joka toimittaa jumlanpalveluksen, niin mihin hän muka tarvitsee pehmustettua etupenkkiä?

Äänestä

Eihän sinne kirkkoon ole pakko mennä, jos papit, penkit ja pikkulasten äänet häiritsevät. Näin tärkeän henkilön on syytä kuunnella jumalanpalvelukset kotonaan radiosta, omalla pehmustetulla tuolilla istuen ja leivospalaa saarnan ajan haukaten.

Äänestä
  • Sitä paitsi joka toinen sunnuntai näytetään ykköskanavalla kello 10 jumalanpalvelus jostakin kirkosta.

    Äänestä

  • Eipä tavallisissa jumalanpalveluksissa moni enää käykään. Ja miksi kävisikään, kun selvä vähemmistö kirkon jäsenistä enää uskoo kristinuskon jumalaan.

    Televisiointi houkuttelee väkeä jopa kirkkoon, mutta muuten papit saarnaavat muutamalle tieteistä ja logiikasta osattomalle mummolle lähes tyhjässä kirkossa.

    Äänestä

  • mummojen taikausko kirjoitti:

    Eipä tavallisissa jumalanpalveluksissa moni enää käykään. Ja miksi kävisikään, kun selvä vähemmistö kirkon jäsenistä enää uskoo kristinuskon jumalaan.

    Televisiointi houkuttelee väkeä jopa kirkkoon, mutta muuten papit saarnaavat muutamalle tieteistä ja logiikasta osattomalle mummolle lähes tyhjässä kirkossa.

    Ei pidä paikkaansa. Totuus on, että kirkoissa käy runsaasti eri-ikäistä väkeä.
    Muutama "mummo", sitä nuorempia eläkeläisiä, keski-ikäisiä, nuoria pariskuntia pikkulapsineen ja vauvoineen, nuoria ja rippikoululaisia. Jumalanpalveluksissa on syvällinen tunnelmansa.

    Näin kesälomien aikaan voi olla hiukan vähemmän väkeä kuin taas syksystä kevääseen, jolloin joskus saa jopa etsiä istumapaikkaa.

    Tämä on tilanne helsinkiläisissä, normaalikokoisissa kirkoissa. Keskikaupungin isoista kirkoista en osaa sanoa. Muissa kaupunginosissa kuitenkin melko täysinäisiä.

    Kehä Kolmosen ulkopuolisen kirkkokansan hartaudenharjoituksista en tiedä, mutta usko elää ainakin Helsingissä. Tilaisuudet ovat kauniita. Menkää vaikka itse katsomaan. Myös Luther-Säätiöllä on jokseenkin täyttä.

    Äänestä

jos kerran puku korostaa Jumalan pyhyyttä niin sittenhän pappi on Jumala

Äänestä

Muistakaa, että Jumala ja Jeesus ei ole piispoille, papeille, kanttoreille jne virkoja jakanut!
Miettikää keneltä ne virat ovat????

Jumalan Valtakunnan kaltaisuuden sielullisuuden omistaville; uskontunnustuksen antamattomille vastaus selviää tästä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon noudattaa kirkon lakia ja järjestystä sekä palvella alttiisti seurakuntaa ja sanankuulijoita. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."

Äänestä

Muistakaa, että tämä on kristillinen, ei vapaidensuuntien foorumi.
Luterilaisella foorumilla käsitellään kristillisten kirkkojen kysymyksiä.
Menkää julistamaan vihaanne omille foorumeillenne.

Te ette Jumalaa, ettekä Jeesusta tunne.

Äänestä

Juu. Ei Jeesusta ja Raamattua tälle palstalle. Tää on luterilaisten kirkkotekstejä varten.
Kirkkoon kuuluminen pelastaa ja lapsikaste, kunhan siihen lisätään hautaan siunaaminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en tykkää kirjoitti:

Mitä mieltä olette muut siitä kun luterilaisessa kirkossa papit haluaa erottua kirkkokansasta pukemalla valkoisen kaavun. Korostavatko papit sillä itseään kouluttetuina ja parempina. Samoin myös ortodoksipapit ja piispat, miksi he haluavat korostaa itseään hienoilla viitoillaan ja kruunuillaan, ihmisiä he vain ovat. En näe muuta merkitystä kuin itsensä korostaminen kirkkokansan yläpuolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu