kun ei jaksa

Taas jäi kokoukseen menemättä. Ahdistaa tämä jatkuva erikoistoimintojen kevät joihin pitää osallistua.
13102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Terassilla on mukavempaa istua, auringonpaisteessa....

Äänestä
  • naatiskellen kevätauringosta
    - ja mallasjuomista ;D

    Äänestä

  • Jos ihminen on uupunut ja joutuu hieman hiljentämään tahtia niin se ei tarkoita että olen auringonpaisteessa terassilla mallasjuomia nauttimassa.
    Tuollainen narsistinen käytös(että ollaan heti terassilla) joidenkin kohdalla on erittäin ahdistavaa ja uuvuttavaa.

    Äänestä

Yleisöesitelmän jälkeen lauletaan:

. Nyt rauhan tietä käy,
jo hyvin tunnet sen.
On sitä kuljettu jo
kautta aikojen.
Myös meitä Jeesus kutsui
sille astumaan.
Tän rauhan tien
Jah näyttää meille Sanassaan
http://youtu.be/YKpIn-XlG34
Tutkittava Wartsikan arikkeli on:
"Auta ihmisiä "heräämään unesta"
w12 0315/FI
joka löytyy äänitteenäkin virallisilta sivuilta, jos ei sitä jaksa lukea..
http://www.jw.org/index.html?option=QrYQZRQVNZNT
voipi maata sohvalla silmät kiinni ja kuunnella... :)

Äänestä
  • Hyvin ajankohtainen olikin,
    tuo sunnuntaina tutkittu Wartsikan kirjoitus.
    Ihmiset ovat sikeässä hengellisessä unessa,
    vaikka eletään viimeisiä aikoja....

    Äänestä

Hiivu vähitellen pois seurasta. Se kannattaa koska vt-seura todistetusti valehtelee paljon. Voit uskoa Jumalaan ilman valehtelevaa seuraakin joka kontrolloi elämää.

Äänestä

On tosi hienoa että Vt-seuran virallisten sivujen kautta voi uupunutkin jt pysyä opetusten tasalla.
Joskus on matka salillekin liika pitkä kun on vain julkisten kulkuv. varassa.

Äänitteet kokouksista (henk.koht.käyttöön)ovat todella virkistävä huomionosoitus
veljiltä ja sisarilta niille jotka ovat liian sairaita päästäkseen kokouksiin tai muuten välillä estyneet sinne menemästä.

Äänestä
  • hö. mitä virkistävää on valheiden omaksumisessa valehtelevasta lahkosta?

    Äänestä

  • Opetusten tasallako ei pysy pelkän Raamatun lukemisella? Tarvitseeko Jeesuksen oma ihmisen opetusta? Mihin tarkoitukseen?

    Äänestä

  • kenen opetusten? kirjoitti:

    Opetusten tasallako ei pysy pelkän Raamatun lukemisella? Tarvitseeko Jeesuksen oma ihmisen opetusta? Mihin tarkoitukseen?

    heprealaisille, 10 luku puhuu kokousten tärkeydestä:


    23 Pitäkäämme kiinni toivomme julkisesta julistamisesta horjumatta, sillä hän, joka lupasi, on uskollinen.
    24 Ja ottakaamme huomioon toinen toisemme kannustaaksemme rakkauteen ja hyviin tekoihin,

    25 jättämättä _yhteen kokoontumistamme_
    , niin kuin muutamilla on tapana,
    vaan rohkaisten toisiamme, ja sitä enemmän, kuta enemmän näette sen päivän lähestyvän.

    Äänestä

  • kenen opetusten? kirjoitti:

    Opetusten tasallako ei pysy pelkän Raamatun lukemisella? Tarvitseeko Jeesuksen oma ihmisen opetusta? Mihin tarkoitukseen?

    No hyvänen aika, kokouksissahan yhdessä luetaan Jumalan Sanaa,
    Pyhää Raamattua.
    Kyllä Jeesuksen omakin tarvitsee Raamatun opetuksia?
    Vain yksin lukien jää moni huippuhyvä juttu hoksaamatta.

    Äänestä

Kokouksissa käynti virkistää henkisesti.
Kun ei sinne pääse aina , on virkistävää kuunnella äänite kokouksista ja naureskella kuinka ihanan söpösti jo monet nuorimmatkin
innokkaina osallistuvat vastaamiseen....

Äänestä

Jos tunne on se, että on pakko tai pitää niin on varmaan oikea hetki miettiä suhdettaan uskoonsa ja jumalaan noin yleisellä tasolla. Voin kokemuksesta kertoa että pidemmän päälle semmoinen pakon ja pitää tehdä tyyppinen tunne ei oikein kanna hedelmää. Kyseessä on kuitenkin vain tunne, pakko ei ole eikä pidä jos ei vain yksinkertaisesti halua. Se on loppupelissä parempi että osallistuu todistajien toimintaan jos siitä saa edes jonkinlaista tyydytystä ja nautintoa, jos se menee ahdistukseksi ja nurinaksi on sitä toista vaihtoehtoa ainakin vakavasti harkittava. Mikä ikinä tilanteesi uskossasi ja muissakin asioissa on, niin melkeinpä uskallan luvata että kaikkiin asioihin jossain elämän vaiheessa liittyy väsymistä, ahdistusta ja epäilyä. Semmoinen kuvio vain kannattaa setviä mahdollisimman nopeasti. Ei todellakaan kannata odottaa kuten minä tein.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


JT kirjoitti:

Taas jäi kokoukseen menemättä. Ahdistaa tämä jatkuva erikoistoimintojen kevät joihin pitää osallistua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu