Kiinnostaisi ihan vitusti tietää, että joko se maailmanloppu tulee nyt tänä vuonna?
Ärsyttää lukea ihmisten profetioita jotka eivät kuitenkaan ole käyneet toteen. Suuret on lupaukset mutta edelleenkään ei selkeitä merkkejä maailmanlopusta. Pelkkää pelon lietsontaa ja katteettomia lupauksia siitä kuinka Nibiru tulee, kuinka pole shift tulee, kuinka Jesse tulee yms...
Vituttaa tälläinen odottelu, kun haluan että koska se maailmanloppu tulee, mutta ei se vaan tule vaikka kuinka sitä intätte täällä.
Kristityt hihhulitkin hokeneet viimeiset 2000vuotta sitä kuinka "nyt eletään lopunaikoja" Mitä se teidän puuseppä vielä oikeen venailee?
Tulis nyt jo jumalauta se loppu, mittani alkaa olla täysi kun ihmiset paasaavat siitä paatoksella ja kuitenkaan mitään ei ole vieläkään tapahtunut.
Nyt joku meedio pistäkööt tähän sen oikean päivämäärän, ja jos ei toteudu niin tulen henkilökohtaisesti läimimään kyseistä tyyppiä ympäri korvia.
Tuleeko se maailmanloppu vai ei?
19
208
Vastaukset
- kyllä..
se loppu sullekin tulee.200 vuoden päästä viimeistään susta on jäljellä vaan nimi hautakivessä.
- adfghijk
Atomivoimalat sen näyttävät aiheuttavan ja arvaus on, että kaikki tuhoutuu kauheassa säteilypurkauksessa, maapallon ketjureaktiossa esimerkiksi 27.7.2012.
Aika montahan niitä on jo rästissä. Alkaisi minustakin olla korkea aika tapahtua jotain.
- -o-
Tuossa noin 8 kuukauden päästä näet, että maailmaloppu ei tullut vuonna 2012.
- Loppuu se joskus
Se oikea maailmanloppu tulee näin.
Aurinko syntyi vajaa viisi miljardia vuotta sitten, ja noin viiden miljardin vuoden kuluttua sen energiavarat loppuvat. Energian tuoton lämpötila kasvaa, mikä johtuu helposti fuusioituvan vedyn vähenemisestä. Aurinko alkaa nyt tuottaa yhä enemmän kokoon luhistumista estävää energiaa hiili- ja muilla fuusioilla. Korkeammalla lämpötilalla tapahtuva nopea energian tuotanto aiheuttaa ongelmia: lämpö ei ehdi siirtyä vakaasti ytimestä ulos ulkoavaruuteen (vrt. lämmön siirtymisen hitaus). Tämän seurauksena Auringon koko kasvaa, sillä se varastoi energiaa. Säteily samalla lisääntyy ja aikaansaa ennen pitkää maapallon lämpenemistä, tosin hitaasti. 900 miljoonan vuoden kuluttua Auringon ollessa 5,5 miljardin vuoden ikäinen arvioidaan maanpinnan keskilämpötilan ylittävän Maan nykymuotoiselle elämälle kriittisen 30 °C rajan.
Viiden miljardin vuoden kuluttua vety loppuu Auringon keskustasta, ja se alkaa hitaasti laajentua ja muuttua punaiseksi. Vähitellen Auringosta tulee punainen jättiläinen, joka nielaisee sisemmät planeetat Merkuriuksen ja Venuksen. Maapallo sulaa laavapalloksi, ja osa sen kivikehästä höyrystyy avaruuteen. Samalla Aurinko puhaltaa uloimmat kerroksensa planetaariseksi sumuksi, jolloin keskustassa oleva tiivis ydin paljastuu ja muuttuu myöhemmin valkoiseksi kääpiöksi. Jäljelle jäänyt Auringon ydin jäähtyy lopulta valkoisesta kääpiöstä mustaksi kääpiöksi.
Eli ihan vielä ei meillä ole hätää.- .....
Mutta 1 miljardin vuoden päästä on liian kuuma jo.
- 3673673673
..... kirjoitti:
Mutta 1 miljardin vuoden päästä on liian kuuma jo.
Äitis oli, kun sinut sai!
- .k.
3673673673 kirjoitti:
Äitis oli, kun sinut sai!
Mitäs oli? Oma vikansa.
- ...
3673673673 kirjoitti:
Äitis oli, kun sinut sai!
Mikäs apinan älynväläys tämä kommentti oli?
- ++++++++++++++++++++
Kyllä "se" tulee. Se on tämän maailman loppu, mutta uuden alku. Jeesus tulee siis takaisin.
http://1.bp.blogspot.com/_WIJdR75WmGY/R1NgiP9zuLI/AAAAAAAABNk/jr-6KZ4rTDQ/s400/SECOND COMING.jpg
Kukaan ei tiedä päivämäärää, joten kaikki ennustukset tarkasta päivästä voi unohtaa. - -
KAIKKI ON PILALLA!
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012051015560084_ul.shtml No perkeIe. Taas peruutus.
- Niin ja amen
Seppo 69: Mitä väliä sillä maailmanlopulla on, tuleeko se nyt tai sitten joskus. Tärkeintä on, missä vietät ikuisuutesi?
Anna pelastaa itsesi tästä nurjasta sukupolvesta. USKO JEESUKSEEN, siinä on eväät valoisaan tulevaisuuteen :-)- Burt777
Mut ku ei pysty uskomaan mihinkään näkymättömiin ukkoihin.
- Seppo69
Paskat. Minä en hyppää hihhuleiden kelkkaan enää tässä vaiheessa.
Kovasti siitä Jeesuksesta paasataan mutta ei merkkiäkään missään. Pitäisikö tässä nyt alkaa 2000vuotta vanhaan vitsikirjaan luottaa jonka aavikolla asuvat paimentolaiset kirjoittivat sienipöllyissään?
Mielestäni Kalevala on yhtä luotettava lähde totuuden etsimiseen.
- ei tule tänä vuonna
ja kun iankaikkinen evankeliumi aletaan julistaa niin siitä menee noin 7 vuotta. Noin 3,5 vuotta ennen Jeesuksen tulemista eli maailman aikakauden vaihtumista ja maan tulella polttamista tulee hävityksen kauhistus ja pedon merkki. Ennen tätä viimeistä 3,5 vuoden pahuuden jaksoa eli yötä kannattaa pitää huolta että on Jeesuksen oma ja öljy astioissaan, sillä vain siten voi päästä Jumalan valtakuntaan ja siihen ihmisen elämän merkitykseen, että pääsee syömään elämän puusta ja saa armoliitossa ilota Jeesuksen valtakunnassa.
Mahdollisesti noin 2016-2017 alkaa tuo Ilmestyskirjassa mainittu viimeinen seitsenvuotisjaksi ja siten Jeesuksen tulemus ja "maailmanloppu" eli Herran tuhatvuotisen valtakunnan alkaminen sijoittuu noin 2023-2024. Tällöin Jeesuksen kasteesta on kulunut noin tasan 2000 vuotta. - mistä nää tiedot on perä
KUn olin pieni joskus vuosikymmeniä sitten meille kerrottiin totena että Muslimit ja Kristityt alkaa sodan toisiaan vastaan ja meteoriitti iskee maahaan lopulta.
- ennustukset käymässä tot
mistä nää tiedot on perä kirjoitti:
KUn olin pieni joskus vuosikymmeniä sitten meille kerrottiin totena että Muslimit ja Kristityt alkaa sodan toisiaan vastaan ja meteoriitti iskee maahaan lopulta.
Tuohon aikaan oli kylmä sota ja maailmaa hallitsi USA vastaan Neuvostososialismi. Muslimit esiintyi melko maltillisena. Toki oli se kuuden päivän sota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845087Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243446Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j322771Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581800- 471576
- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2411311Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54935