Kirkko suojelee +50v. kirkot, kuka maksaa?

Pappa betalar inte!

Kirkolliskokouksessa on esitys, että kaiki yli 50 vuotta vanhat kirkkorakennukset suojellaan, ja harkinnan mukaan nuorempiakin. Voisivat samalla pohtia miten niiden ylläpidon kustantavat. Ja vastaus Ei ole, että valtio, eli veronmaksajat kustantaa.

10

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kas kun ei 10 v.

      Kirkko yrittää ahnehtia kaikki mahdolliset romukasat suojelukelpoisiksi, koska se tietää, että kulttuurihistoriallisesti tärkeiden kirkkorakennusten ylläpito katetaan yhteisöverolla. Kohta jokainen tönö onkin sitten lain piirissä, ja kirkko anelee, että nostakaa yhteisöveroa, meidän pitää saada kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Kontulan kirkon jätevesiviemärit uusittua! Siinä sitten kansalaiset köyhtyvät, kun kirkko laittaa seiniinsä yhteistä rahaa.

    • Kimmo Koo

      Kirkko ei mieti turhaan jääviyttä. Kirkon kulttuurihistoriallista arviota ei pidä sellaisen tehdä joka pohtii mitä kirkkoa seurakunta tarvitsee ja mitkä joutaa myydä.

    • dfsdfsdf

      Kansa maksaa.

    • erotkaa kaikki

      Minun mielestäni niitä kansankusetusbömbeleitä ei tarvitse suojella, koska ovat häpeäksi Suomen kansalle, jota on onnistuttu kusettamaan näinkin kauan pelkän satukirjan avulla. Kirkot purkuun ja pian!

    • asdtju

      Kirkon kieroudella ei ole rajoja, kun rahanahneudesta on kyse.

      Vanhat kerskailevat kirkkorakennukset, joita rakennettaessa ei oltu köyhiä eikä kipeitä, suojellaan "kulttuurisiksi muistomerkeiksi" ja valtiota eli veronmaksajia huudetaan maksumiehiksi. Näin kirkko pääsee eroon ylläpito- ja käyttökustannuksiltaan, vähäiseen käyttöönsä nähden, kalliiksi tulevien kirkkorakennusten aiheuttamasta taloudellisesta rasitteesta. Kirkkojen kävijämäärät on laskussa, varsinkin jumalanpalvelusten osalta.

      Ja samaan aikaan toisaalla kirkko rakentaa uusia pytinkejä, hiljentymiskappeleita, kirkoiksi niitä ei enää kehdata kutsua, keskeisiin paikkoihin joissa ihmiset liikkuvat jostain muusta syystä kuin yhteyttä jumalaan etsiäkseen, esim. kauppakeskukset.

      Ja em. pytinkienkin maksumieheksi kirkko pyytää kuntaa, ja valitettavasti esim. Hgissä hyvällä menestyksellä. Kampin ostoskeskuksen viereen, yksi Hgin keskeisimmistä paikoista, rakennetun kirkon hiljentymiskappelin tonttivuokra on lähes ilmainen ja lisäksi kaupunki maksaa puolet kappelin suntioiden palkoista.

      Tarpeettomat, puoliautiot ja kalliit vanhat kirkot suojellaan hulluuden muistomerkeiksi valtion, veronmaksajien, kustannuksella, ja samaan aikaan rakennetaan kuntien tuella uusia kappeleita ihmisvirtojen ääreen, sillä hurskaalla toiveella, että joku sattuisi eksymään sisään. Kampin vetonaulana on kaupungin sos.toimen tilat samassa rakennuksessa.

      Kohta kirkko varmaan haluaa samaan kiinteistöön Alkojen kanssa niin kuin Prismat, CM:t, jne. Saman katon alla oleva Alko kun tuo asiakasvirtoja niihinkin.

    • papujenlaskija

      Kun jotain tilaa käytetään uskonnon harjoittamiseen, kuuluu sen ylläpitö ko. kirkolle. Sillä sipuli.

      Jos tilaa ei käytetä uskonnon harjoittamiseen, museovirasto päättää suojellaanko veronmaksajien varoilla.

    • 15+18

      Mikä vittu niissä piruntorjuntabunkkereissakin on niin tärkeää että jokainen pitää suojella? Miksi erityisesti kirkkoja pitäisi suojella jotenkin erityisellä tavalla enemmän kuin maan kaikkia muita rakennuksia? Ymmärrän että tarveharkintaisesti jotain tiettyjä rakennuksia voidaan suojella jos ne ovat jotenkin erityisen merkityksellisiä, mutta menee vähän yli käsityksen että automaattisesti KAIKKI lahonneet pikkaset kappelit suojeltais? Koska maksajahan olisi automaattisesti me kaikki välillisesti yhteisöveron muodossa, sillä valtio maksaa kirkolla sen yhteisöveron osuuden hautausmaiden, kirkonkirjojen ja rakennusten ylläpidosta. Oishan se kätevää varmaan kirkolle mennä tässä asiassa valtion kukkarolle mutta mitä jos menisivät kuitenkin vaikka panemaan toisiaan perseeseen?

    • Huussi 50 v.

      Meillä on maalla yli 50 vuotta paskahuussi, saisinko valtiolta rahaa sen suojeluun? Ihan yhtä arvokas sekin on kuin joku kappelinrähjä, ellei arvokkaampi. Ja se on jopa käytössä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuolla on varmaan ollut Kari Kanala heti ensimmäisten joukossa lutraamassa ja pokaamassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8202
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5191
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5186
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3831
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2747
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe