JYP julkisti 30.4.2012 tehneensä neljä uutta pelaajasopimusta sekä solmineensa kaksi jatkosopimusta. Uudet pelaajat ensi kauden joukkueessa ovat puolustajat Mikko Kalteva & Jason Lepine (CAN) sekä hyökkääjät Mikael Ruohomaa & Corey Quirk.
Yksivuotiset jatkosopimukset kirjoittivat Jari Jääskeläinen sekä Kalle Koskinen.
- Kalteva on 27-vuotias puolustaja, joka on pelannut viimeiset kaksi kautta Ruotsissa Södertäljen riveissä. Ensimmäinen kausi Elitserienissä toi tilille seitsemän (2 5) tehopistettä ja toinen kausi Allsvenskanissa oli tismalleen samanlainen (1 6=7). Ennen Ruotsin visiittiänsä Kalteva pelasi seitsemän kauden ajan Jokereiden riveissä voittaen kaksi SM-hopeaa.
- Lepine on 27-vuotias kanadalaispuolustaja, joka saapuu Jyväskylään Tshekin Extraliigasta, jossa hän pelasi kuluneen kauden HC Kladnon joukkueessa. 179 senttinen ja 84 kiloinen Lepine on rightilta ampuva puolustaja, joka iski viime kaudella tehopisteet 6 5=11 (49 o). Pohjois-Amerikassa Lepine on pääasiassa pelannut farminfarmeja eli ECHL ja IHL-liigaa.
- Ruohomaa on 23-vuotias hyökkääjä ja alunperin Porin Ässien kasvatti. Ässien nuorista Ruohomaa lähti LLujan riveihin ja sieltä tie on vienyt pidemmän kaavan mukaisesti lopulta Joensuun Jokipoikien riveihin, missä Ruohomaa voitti päättyneellä kaudella Mestiksen hopeaa. Kulunut kausi oli Ruohomaalle hänen uransa tehokkain, kun hän iski pelaamissaan 56 (44 runkosarjassa, 12 pudotuspeleissä) ottelussa tehopisteet 17 28=45.
- Quirk on 178 senttinen ja 82 kiloinen alppikääpiö suoraan Saksan kakkosliigasta, jossa herra pelasi päättyneen kauden edustaen Starbulls Rosenheimia. Saksassa Quirk iski runkosarjassa tehopisteet 18 42=60 (47 o) sekä pudotuspeleissä tehopisteet 10 14=24 (18 o). Ennen Saksan reissua Quirk pelasi pari kautta AHL-liigassa Worcester Sharksin riveissä.
Lisää aiheesta: http://www.nyrkkialeukaperiin.com/forum/viewtopic.php?t=2978
Osallistu keskusteluun!
JYP 2012 - 2013
Ruisranne
2
157
Vastaukset
- Rattorimies
Kiitos linkistä!
Pitääpä käydä avaamassa sanallista arkkua. =)- :-):-)
kiitos tiedosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23545060Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole11525895SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude31515588Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110752Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229667Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump368571Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla548381Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376782Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2166453Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri536049