tarkoittaa sitä, että ihmiset tekevät töitä silloin, kun sitä on. Ja kun työtä ei ole, pidetään vapaata, näin sanoi Eeva-Liisa Inkeroinen
No minun työssäni se tietäisi sitä, että lomat pidettäisiin marras-tammikuussa.
No minun työssäni se tietäisi sitä, että lomat pidettäisiin marras-tammikuussa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
keskustelua, samoin kuin edellisen "Viikonloppu..." otsikon aiheista linkissä,
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000136
Tervetuloa joukkoon. Ei se niin ihmeellistä tuo jousto ole. Minä ainakin teen mielummin hommia mielummin silloin, kun niitä on. Olen tehnyt joustavasti töitä koko työurani ja "parhaana lomavuonna" olin 12 täyttä viikkoa pois työpaikalta. Suurin osanäistä oli tietysti liukumia. Työnantajakin on tyytyväinen, koska tuottavuus on kohdallaan. Töitä tehdään todellakin vain silloin, kun niitä on.
Erinomainen järjestely on esim. hiihdonopettajien pidennetyt työpäivät talvella ja sitä myötä pidempi palkallinen kesäloma kesällä. Heille tämä vuosi on ensimmäinen vuosi, kun he eivät ole pätkätyöläisiä. Toki kaikille aloille tätä ei voi suositella. Jos vuosiomaa ei voi pitää kesälomakaudella, pitää sitä jotenkin säädellä. Mutta ei tätä hyötyä saa ensisijaisesti kieltää.
Tiesitkö, että jos et saa pitää neljää viikkoa lomaa kesällä, siitä kompensoidaan pidemmällä lomalla talvella?