ensimmäisiä tietoja alkaa tihkua ja ei hyvältä näytä. Logistiikka pettää pahasti ja Arlan maito suuri pettymys, maito ei kelpaa ostajille. Maitoa on myyty paniikissa jopa puoleen hintaan, alle 50:tä senttiä purkki. Koko touhu tuntuu hölmöläisen touhulta, eihän Ruotsissa ole maitoa mitä myydä, eli maito on käytännössä Tanskalaista, olisi mielenkiintoista päästä näkemään paljonko Arlalle tulee takkiin koko operaatiosta.
"Liian isoon palan haukkas Arlan logistiikka, kauppahan ei tuu tavaraa ja jos tulee nii ihan pielessä toimitukset Tällä viikolla oli tullu viesti: Valitettavasti maitotoimitus jää nyt toimittamatta johtuen pakkauslinjan rikkoontumisesta, palaamme asiaan ensi viikolla Ilman rikkoontumisiakin toimitukset menneet heikosti Maaseudun SIWA kauppiaat raivoissaan maitopäätöksestä, myynti laskee kun asiakkaat eivät osta mitään käytyään maitokaapilla. Yrittäjä soittaa Tradekalle ja pyytää lupaa ottaa maidot Valiolta, pääkonttorin nuoret ekonomit valittelevat tilannetta.."
Valio ostaa Arlan lähiaikoina..
17
193
Vastaukset
- Valoi on jumala
Aika levottomia unia näkee Valon kyykyttämä sätkynukke.Valion täytyy ensiksi ruveta maksamaan tuottajille hintaa maidosta.Ei Valio ole enään mikään jumala vaikka moni tuottaja sitä jumaloikin.Todellisuudessa se on Valion logistiikka mikä mättää ja koko kauppapolitiikka on erikoinen.Myydään ulos halvemmalla millä ulkoa tuovat.Valio on Arlan rinnalla kun hyttysen sonta itämeressä kun katsotaan Arlaa kokonaisuudessaan.Sitäpaitsi Valio ei voisi ostaa Arlaa koska monopoli olisi liian suuri.Valioltahan on lisäksi paljon luomutiloja lähteneet muihin meijereihin.Valio voi kyllä olla kovilla Arlan rinnalla ja varsinkin kun Milkakin meinaa rantautua suomeen.Niin sitä moni jumaloi aikoinaan Mouhijärven Osuusmeijeriäkin,mutta hallinto oli kun Neuvostoliitossa konsanaan ja nurin meni.Eikä toi Valionkaan toiminta kaukana ole Neuvostoliitosta eli lieneekö Valion lähtölaskenta alkanut?
- EU tulee
hätiin ja maksaa Arlan velat ja lasku tulee kaikille Suomalaisille !
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
tosi on,,,,,,,,,,,,
- hyuj6yt
Valio on mafia, mutta minäpä ostankin AINA halvimpaa oli se sitte virosta
tai arlalta ja lidiltä alennuksella. Valio SUCKS:! - ...
Esimerkiksi Lidl Milbona maioaako tarkoitat?
- erui
sitä vaikka, se tehdään kyllä porissa mutta halpaa.
Objektiivinen tiedonvälittäjä, mediamestari
Maaseudun Tulevaisuus-niminen MTK:n järjestölehti
kertoo artikkelissaan:
"Valion osuus etelässä enää alle kolmanneksen. Kisa
perusmaitojen kaupasta on myllertänyt markkinaosuuksia
etenkin Etelä-Suomessa.
Rasvattoman, kevyt- ja täysmaidon myynnin
markkinajohtajaksi on noussut suomalaista ja
r u o t s a l a i s t a maitoa myyvä Arla Ingman.
Nielsen HomeScan -mittausten mukaan Arla Ingmanilla
on hallussaan noin puolet vähittäiskaupan maidon
myynnistä eteläisimmässä Suomessa.
Valion markkinaosuus etelässä on pudonnut vajaaseen 30 prosenttiin,
kun koko maassa sen osuus on 42 prosenttia."
Valion laulut alkavat olla laulettu.- Arlan hinta laskee..
Valion suurimman kilpailijan, tanskalaisten ja ruotsalaisten maidontuottajien omistaman Arla Ingmanin liikevaihto tippui viime vuonna lähes 20 miljoonaa euroa ja yritys teki 14 miljoonaa euroa tappiota.
- Lähiaikoina
nähtävä mitä valiossa keksitään kilpailukyvyn ylläpitämiseen, ehdottaisin jälkitilin maksatuksen "väliaikaista" lopettamista, eipä silläkään arlalle markkinoilla pärjätä.
- Huipputulos..
Lähiaikoina kirjoitti:
nähtävä mitä valiossa keksitään kilpailukyvyn ylläpitämiseen, ehdottaisin jälkitilin maksatuksen "väliaikaista" lopettamista, eipä silläkään arlalle markkinoilla pärjätä.
Valion tilinpäätöksen ennakkotiedot vuodelta 2011 kertovat hyvästä tuloksesta. Liikevaihto kasvoi ja hyvän tuloksen ansiosta omistajille jaettavaa kertyi kaikkiaan 836 miljoonaa euroa. Se on merkittävä määrä rahaa, joka osuuskuntien ja maitotilojen kautta välittyy myös koko maaseudun elinvoimaksi.
Hyvä tulos on tehty Valion omilla merkkituotteilla, joissa lähtökohtana on Valioryhmän maidontuottajien tuottama korkealaatuinen, suomalainen maito - Muamuija
Purkkimaito tuo alle 10% Valion liikevaihdosta, joten vähemmän hetkauttaa kuin kuvittelette. Erikoistuotteet on kannattavuuden ydin, ja niillä menee aina vain paremmin.
- -
Arlan hinta laskee.. kirjoitti:
Valion suurimman kilpailijan, tanskalaisten ja ruotsalaisten maidontuottajien omistaman Arla Ingmanin liikevaihto tippui viime vuonna lähes 20 miljoonaa euroa ja yritys teki 14 miljoonaa euroa tappiota.
-
- wafrwrf
ei valion kannata myydä ilmmaseen perusmaitoja kauppoihin kun sit ei riitä maito erikoistuotteisiin lakt maid ja piim jog olo jog proteiinijog / venäjän ja ruotsin vientiin joilla se tili tehdään
- Kannattaa antaa
Nuo etelän kulutusmaitomarkkinat ruotsalaisille, siinäpähän hakkaavat päätään seinään, valion onkin kannattavaa jalostaa tuotteet pohjoisessa jossa raaka-aine on lähellä, ammattitaitoista työvoimaa saatavilla ja energian hinta kilpailukykyinen.
- Pohjoisessa
ja raaka-aine huokeaa.
- 50-60/28
"Arla on kuitenkin valittanut Valiosta Kilpailuvirastoon epäilemällä sen käyttävän määräävää markkina-asemaansa väärin polkemalla nestemaidon hintoja tukkumarkkinoilla ja myyvän maitoa alle tuotantokustannusten, Helsingin Sanomat kertoi viime kuussa. Jutun mukaan Valion osuus koko maan purkitetun perusmaidon myynnistä on 50 - 60 prosenttia ja Arla Ingmanin 28 prosenttia."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/120668-suomea-uhkaa-”maitopommi”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1837487Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul794151Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3833631Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden1663252Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota932986Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma272505Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp612070- 211963
- 201859
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51754