MM/olympialaiset -92

kellään tietoa Kyseisen vuoden tuloksista ?? kuinka suomi pelas yms...nettisivustoa?? KIITOS KAIKILLE
7890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vuoden -92 mm-kisat pelattiin T-Slovakiassa ja Suomi oli hienosti hopealla häviten finaalissa Ruotsille.. Ja mitalihan oli miesten ensimmäinen arvokisoista, eikös?

Saman vuoden olympialaisissa sen sijaan menestys oli heikko, Suomen sijoitus oli 7.

Tarkempia tietoja ja nettisivustoja en löytänyt.

Äänestä
  • en mäkään löytäny netistä mitään tietoa siitä vuodesta,on kyl kumma ku ei mitään löydä. olympialaiset tais olla albertvillessä-92. mm-kisojen kohdalla voit olla oikeassa.suomen joukkueessa pelas sillon iiro järvi,petri skriko,simo saarinen,raipe summanen,mikko haapakoski,keijo säilynoja yms...kaikki nämä jo lopettaneet aktiiviuransa.mut ilmottele jos löydät jotakin tietoa TPS-GIRL. KIITOS

    Äänestä

  • joo en mäkään oo löytäny netistä mitään tietoa vuoden -92 mm-kisoista/olympialaisista.suomen joukkueessa pelas ainakin sillon ville siren,simo saarinen,mikko haapakoski,raipe summanen,keijo säilynoja yms... kaikki lopettaneet aktiiviuransa.
    albertvilles pelattiin muistaakseni olympialätkää 92.voit olla oikees et tsekkoslovakiassa pelattin mm-kisat,sitä en tiedä.mut ilmottele TPS-GIRL jos löydät jotain ,mäkin yritän vielä. KIITOS .

    Äänestä

  • JÄÄKIEKKO kirjoitti:

    joo en mäkään oo löytäny netistä mitään tietoa vuoden -92 mm-kisoista/olympialaisista.suomen joukkueessa pelas ainakin sillon ville siren,simo saarinen,mikko haapakoski,raipe summanen,keijo säilynoja yms... kaikki lopettaneet aktiiviuransa.
    albertvilles pelattiin muistaakseni olympialätkää 92.voit olla oikees et tsekkoslovakiassa pelattin mm-kisat,sitä en tiedä.mut ilmottele TPS-GIRL jos löydät jotain ,mäkin yritän vielä. KIITOS .

    Ei ollu eka arvokisamitali. Kälkärissä 1988 Neuvostoliitto lahjoitti Suomelle hopeamitalit häviämällä tahallaan 2-1. Pentti "Fööni" Matikainen oli puikoissa.

    Äänestä

  • Jormas kirjoitti:

    Ei ollu eka arvokisamitali. Kälkärissä 1988 Neuvostoliitto lahjoitti Suomelle hopeamitalit häviämällä tahallaan 2-1. Pentti "Fööni" Matikainen oli puikoissa.

    Suomi oli jo varmistanut pronssin ennen Neuvostoliitto-ottelua. Tuo voitto kirkasti mitalin hopeaksi. Siitä kuinka tosissaan punakone pelasi, voidaan kyllä keskustella.

    Äänestä

SUOMI

Menestys arvokisoissa:

Canada Cup 1976 6.
Canada Cup 1981 6.
Canada Cup 1987 6.
Canada Cup 1991 3.
Olympialaiset 1992 7.
Olympialaiset 1994 3.
World Cup 1996 5.
Olympialaiset 1998 3.
Olympialaiset 2002 5.
http://www.nelonen.fi/worldcup/joukkueet.htm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JÄÄKEKON... kirjoitti:

kellään tietoa Kyseisen vuoden tuloksista ?? kuinka suomi pelas yms...nettisivustoa?? KIITOS KAIKILLE

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu