Istutin marja-aroniaan pensasaidanteeksi viime vuonna. Nyt sitten leikkasin viimeviikolla n.20 cm korkeaksi. Mutta kuulemma täytyisikin leikata 10-15cm korkeeksi maasta. Joten voinko mennä nyt leikkaamaan uudestaan, vaiko tekeekö se niille taimille pahaa???
MARJA-ARONIAN LEIKKAUS
2
439
Vastaukset
- Seminaarin hortonomi
Teit jo tarpeeksi pahaa. Anna niiden aronioiden olla rauhassa ja kasvaa nyt ainakin muutama vuosi. Sitten voi leikata liian lamoavat oksat tyvestä maata myöden. Ja vain 1-2 oksaa pensata kohden.
- leikkaajana
Ei se pahasti ollut tehty. Olen leikannut keväällä lähes juuresta poikki ja sieltä ne nousivat. Jos leikkaa sieltä täältä, jää alaosa harvaksi.
Myöhemmin leikkelin juuri alaosista oksia tuuheuden saamiseksi. Kokeilin vapaata kasvuakin ja silloin huomasin alaosan kaljuuden. Sen jälkeen meni juureen asti ja kasvoivat vaan. Paras lienee pitää halutun korkuisena ja leikata juhannuksen tienoilla uudestaan halutunlaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3011194- 528825
- 1375425
- 1443724
- 693628
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353584- 403308
- 572628
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak662326- 311872