Puutarhatumpelo kysyy

Puutarhatumpelo

Olen perustamassa ensimmäistä kertaa pientä kasvimaata nyt niin suosittuun viljelylaatikkoon. Kysymys kuuluukin, että mitä multaa kannattaa käyttää? Jos esimerkiksi valitsen kasvimaamultaa, niin pitääkö kesän aikana erikseen lannoittaa vai onko lannoitus siinä mukana?
Jos taas käytän perusmultaa, niin millä lannoitan ja kuinka usein?
Entä seuraavana vuonna... Voinko seuraavana vuonna käytää samaa multaa (ehkä hieman lisänn) ja vain lannoitan vai miten toimin?

Anteeksi nämä teidän mielestä ehkä maailman yksinkertaisimmat kysymykset, mutta nämä asiat eivät ole minulle selvinneet. Niin ja mieluusti viljelisin mahdollisimman luonnonmukaisesti.

Yrttiruukut ovat tähän asti ihmeen hyvin menestyneet tämänkin tumpelon hoidossa, joten tästä tämä innostus nyt kokeilla myös kasvimaata.

Ja vielä tuli mieleen yksi kysymys, että ajattelin hankkia valmiin ruohosipulin taimen ja istuttaasen sen isoon muoviseen altakasteluruukkuun. Mitä luulette, että menestyykö länsi-parvekkeella?

Kiitos jo nyt, jos joku viitsisi vastata.

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eedenistä itään

      Puutarhaturve on hyvä vaihtoehto, Kekkilän tai Biolanin. Turpeeseen voisi sekoittaa puolitoista litraa hiekkaa/hienoa soraa (raekoko enimmillään5mm) kymmentä turvelitraa kohden. Lisäksi tähän kymmenen litran satsiin voisi lisätä parisen litraa multaa, vaikka kukkamultaa.
      Lannoita sitten kun on lämmintä ja kasvutahti kovaa. Paremmin en osaa neuvoa.

    • Helpostikin voi:)

      Kekkilän puutarhamullassa on sekoiteltu valmiiksi kaikki nuo jutut, miksi nähdä turhaa vaivaa?
      Panet ensin multaa reilun kerroksen, sitten ripottelet kanankakkaa sekaan muutaman kourallisen (pussissa ohjeet määristä) ja sillä selvä. Kesällä vaan kastelet tarpeen mukaan ja syksyllä syöt sadon suihisi.

      Saman mullan voi käyttää, kun sotkee sekaan uutta ja pistää pikkusen reilummin kanankakkaa. jos joltain saat kompostimultaa, niin se on myös hyväksi.

      Ruohosipuli onnistuu varmasti, tosin pieni taimi isossa ruukussa ei välttämättä yllä kosteaan multaan asti, jos aiot käyttää altakastelu systeemiä heti. Siirrä taimi isompaan ruukkuun ja upota ruukku siiheen suureen, saat kasteltua hallitusti. Kun juuret kurkkii purkin reiästä, niin sitten istutat lopullisesti. Talvehtiminen voi onnistua, jos ruukku on riittävän suuri - ruohosipulihan on monivuotinen eli kasvaa joka vuosi samasta juurakosta uudelleen.

      Onnea matkaan!

      • poltinkarva

        Tyhmät tumpelot käyttävät puutarhamultaa.


    • 9+10

      Olen käyttänyt hyvällä menestyksellä lisäämällä sekaan hiekkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7417
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3851
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2168
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      38
      1428
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1427
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      339
      1186
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe