Miksi Raamatussa vainottiin vain oikeita profeettoja, eikä vääriä?
Ja miksi täällä toimitaan päinvastoin?
Ja miksi täällä toimitaan päinvastoin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin muuttuu maima Eskoseni. Tämä on totuus, koska se sanotaan romaanissa NUMMISUUTARIT.
Tämä on yksi pettämätön Raamatun totuus, ettei vääriä profeettoja ole koskaan vainottu eikä herjattu.
Sillä kuka nyt tällaisen ilosanoman kanssa kulkijaa vihaisi:
"Rakkaat veljet ja sisaret Jeesuksessa Kristuksessa. Kaikkihan me tiedämme, että Jumala on rakkaus, joka pelkästä armosta on meidät kaikki uskovat pelastanut, koska kukaan meistä ei voi tietää totuutta.
Mutta jos joku kuitenkin aiheuttaa teille ahdistusta, masennusta ja kalseaa oloa, ilmoittaessaan päässeensä ahtaasta portista sisälle ja saaneensa Kristukselta hänen Henkensä ja sen myötä tietoonsa koko totuuden, niin tietäkää tämä; tällaisesta ihmisestä on jo tullut toisten tuomitsija."
Täällä Saatanan hallitsemassa maailmassa totuus on jokaiselle Saatanan tekopyhittämälle ja Jumalan paaduttamalle sietämätöntä kuultavaa.
Ja syy on tässä:
"Minä olen ilmoittanut heille sanasi, ja he ovat saaneet osakseen maailman vihan, koska eivät kuulu maailmaan, niin kuin en minäään kuulu."
Vanhan liiton aikan pidettiin oikean profeettana tällaista:
"Jos joku syöttäisi teille tuulta ja tyhjää ja sanoisi:
"Satte nähdä, tulee aika, jolloin teillä on virtanaan viiniä ja olutta", niin te ihastelisitte:
"Tässäpä on oikea profeetta!"