Tupakka?

samari_manare_39

Onko halpojakin nuo tupakat espanjassa ja kuinka paljon turistina niitä saa suomeen tuoda?:) Varmaan se " kartonki " on suurin salittu määrä niin kuin monissa EU-maissa:) , Käsilaukkuun mikä koneeseen tulee missä ( tärkeät, henkilökohtaiset ( passit,lompakot, avaimet ja raha) voi oman tupakka askinkin tai kaksikin laittaa..?:o vai täytyykö laittaa " tuomiset " matkalaukuun..?=D Malagan lentokentälle menossa ja sieltä ihanaan Fuengirolaan:)

5

2941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vallu2

      Sinä vastaat itse omaan kysymykseen...mieti mitä seuraavaksi kysyt...

    • BCNnn

      Suomeen saat tuoda omaan käyttöön niin paljon kun jaksat kantaa. Marlboro aski noin 5 eur. Ducados rubio 4,10 aski. Ei enää mitään halpaa ;)

      • bluebird9

        Tullin sivuilla kerrotaan, että

        tupakkatuotteissa on oltava terveyshaitoista varoittavat pakkausmerkinnät suomeksi ja ruotsiksi.

        Muussa tapauksessa se on se 200 tupakkaa, jonka voit tuoda.


      • Kummallista
        bluebird9 kirjoitti:

        Tullin sivuilla kerrotaan, että

        tupakkatuotteissa on oltava terveyshaitoista varoittavat pakkausmerkinnät suomeksi ja ruotsiksi.

        Muussa tapauksessa se on se 200 tupakkaa, jonka voit tuoda.

        "Omaa käyttöä varten Suomeen ei saa tuoda tupakkatuotteita, joiden merkinnät poikkeavat 7 §:n 3 momentissa säädetystä, enempää kuin 200 savuketta, 50 sikaria, 100 pikkusikaria ja 250 grammaa piippu- tai savuketupakkaa."

        Eli saa tuoda 200 savuketta, 50 sikaria, 100 pikkusikaria JA 250 grammaa piippu- tai savuketupakkaa. Mutta jos ei polta sikareita eikä piipputupakkaa saako nuo muut muuttaa tavallisiksi savukkeiksi? ;)

        Mä en mistään muuten löytänyt tuota 7 §:n 3 momenttia, olis kiva nähdä mitä siinä tarkalleen sanotaan.

        Vai onko se tämä; "4 LUKU

        Maahantuonti, hallussapito, myynti ja muu luovuttaminen sekä mainonta (20.8.2010/698)

        7 § (20.8.2010/698) Tupakkatuotteen valmistajan tai maahantuojan on ennen tupakkatuotteen elinkeinotoiminnassa tapahtuvaa myyntiä tai muuta luovuttamista merkittävä tupakkatuotteen vähittäismyyntipakkaukseen:

        1) suomeksi ja ruotsiksi varoitukset tupakan aiheuttamista terveyshaitoista;

        2) suomeksi ja ruotsiksi savukkeesta poltettaessa syntyvän tervan, nikotiinin ja hiilimonoksidin määrät; ja

        3) tuotteen tunnistamista ja jäljittämistä varten tarvittavat tiedot."


      • Kummallista
        Kummallista kirjoitti:

        "Omaa käyttöä varten Suomeen ei saa tuoda tupakkatuotteita, joiden merkinnät poikkeavat 7 §:n 3 momentissa säädetystä, enempää kuin 200 savuketta, 50 sikaria, 100 pikkusikaria ja 250 grammaa piippu- tai savuketupakkaa."

        Eli saa tuoda 200 savuketta, 50 sikaria, 100 pikkusikaria JA 250 grammaa piippu- tai savuketupakkaa. Mutta jos ei polta sikareita eikä piipputupakkaa saako nuo muut muuttaa tavallisiksi savukkeiksi? ;)

        Mä en mistään muuten löytänyt tuota 7 §:n 3 momenttia, olis kiva nähdä mitä siinä tarkalleen sanotaan.

        Vai onko se tämä; "4 LUKU

        Maahantuonti, hallussapito, myynti ja muu luovuttaminen sekä mainonta (20.8.2010/698)

        7 § (20.8.2010/698) Tupakkatuotteen valmistajan tai maahantuojan on ennen tupakkatuotteen elinkeinotoiminnassa tapahtuvaa myyntiä tai muuta luovuttamista merkittävä tupakkatuotteen vähittäismyyntipakkaukseen:

        1) suomeksi ja ruotsiksi varoitukset tupakan aiheuttamista terveyshaitoista;

        2) suomeksi ja ruotsiksi savukkeesta poltettaessa syntyvän tervan, nikotiinin ja hiilimonoksidin määrät; ja

        3) tuotteen tunnistamista ja jäljittämistä varten tarvittavat tiedot."

        No nyt löytyi... "Tupakkalain 7 §:n 3 momentin nojalla annetulla sosiaali- ja terveysministeriön asetuksella tupakkatuotteiden vähittäismyyntipakkausten merkinnöistä sekä haitta-aineiden määristä ja mittausmenetelmistä sekä testauslaboratorioista (641/2002) säädetään tupakkatuotteiden varoitusmerkintöjen koot, määrät ja sisällöt.

        Esimerkiksi savukepakkauksiin painettavia terveysvaroituksia on kahdenlaisia: yleisvaroituksia ja yksityiskohtaisempia erityisvaroituksia....


        Tupakkatuotteen valmistuspaikka ja -aika on myös voitava tunnistaa ja jäljittää pakkaukseen painetulla eränumerolla tai vastaavalla tiedolla.

        Varoitusmerkintöjä koskevat kielivaatimukset ja tupakkatuotteiden maahantuonti

        Tupakkatuotedirektiivin 5 artiklan 6 kohdan mukaan varoitusten ja merkintöjen tekstit on painettava sen jäsenvaltion virallisilla kielillä, jossa tuote saatetaan markkinoille. Merkinnät on 5 artiklan 7 kohdan mukaan pääsääntöisesti painettava pysyvästi pakkaukseen siten, että niitä ei voi irrottaa. Artiklassa säädetään myös merkintöjen pinta-alasta eri tavoin sen mukaan, onko jäsenvaltiossa yksi, kaksi vai kolme virallista kieltä.

        Kuten edellä on todettu, tupakkalain mukaan merkinnät on Suomessa painettava suomen ja ruotsin kielellä. Edellä mainitun sosiaali- ja terveysministeriön asetuksen 8 §:n mukaan merkinnät on painettava pakkaukseen siten, ettei niitä voi irrottaa tai muuten poistaa. Muihin tupakkatuotteisiin kuin savukkeisiin merkinnät voidaan kiinnittää tarroilla, jos tarroja ei voida irrottaa.

        Tupakkatuotedirektiivin mukaan mitään muita kuin jäsenvaltion virallisilla kielillä varustettuja tupakkatuotteita ei saa pitää jäsenvaltion markkinoilla. Toisin sanoen, vaikka toisessa jäsenvaltiossa markkinoille saatetut tuotteet vastaavat muutoin täydellisesti harmonisoitua merkintälainsäädäntöä, niitä ei yhteisön oikeuden mukaan saa kielivaatimusten vuoksi tuoda maahan myytäviksi toisessa jäsenvaltiossa.

        Käytännössä suurin osa väestön käyttämistä tupakkatuotteista myydään oman jäsenvaltion alueella. Useissa jäsenvaltioissa on kuitenkin havaittu, että kansanterveyden edistämiseksi toteutettujen veronkorotusten jälkeen tuonti toisista jäsenvaltioista matkatavarana lisääntyy usein. Euroopan yhteisöjen komission raportin mukaan halpaa tupakkaa tuodaan matkatavarana erityisesti uusista jäsenvaltioista. Raportin mukaan myös salakuljetus jostakin toisesta jäsenmaasta tai kolmannesta maasta on paikoin lisääntynyt.

        Tupakkatuotteiden maahantuontiin liittyvät rajoitukset liittyvät tällä hetkellä ainoastaan verolainsäädäntöön. Valmisteveron alaisia tuotteita koskevasta yleisestä järjestelmästä sekä näiden tuotteiden hallussapidosta, liikkumisesta ja valvonnasta annetun neuvoston direktiivin 92/12/ETY, jäljempänä järjestelmädirektiivi, mukaisesti yksityishenkilöt saavat nykyään tuoda mukanaan toisesta jäsenvaltiosta tupakkatuotteita rajoituksetta ilman kohdemaan valmisteveron maksamista, jos tuotteet on tarkoitettu matkustajan omaan käyttöön.

        Poikkeuksena tästä vanhat jäsenvaltiot ovat saaneet pitää voimassa määräaikaisia verottomien tupakkatuotteiden tuontia matkatavarana koskevia rajoituksia eräitä vuonna 2004 Euroopan unioniin liittyneitä uusia jäsenvaltioita kohtaan, jos nämä ovat saaneet siirtymäajan voidakseen sopeuttaa tupakkatuotteiden veronsa yhteisön vähimmäisverotasolle. Samoja rajoituksia olisi saatu toteuttaa myös Bulgarian ja Romanian liityttyä Euroopan unioniin vuonna 2007, mutta tältä osin niitä ei Suomessa toteutettu.

        Tuontirajoitukset voivat olla voimassa kutakin uutta jäsenvaltiota kohtaan poikkeuksen soveltamisaikana. Suomessa rajoitukset on säädetty valmisteverotuslain 18 b §:ssä. Verottoman tuonnin rajoitukset ovat samoja kuin ne, joita siirtymäajan alkamishetkellä sovellettiin kolmansiin maihin nähden, ja ne ovat esimerkiksi Viron osalta enintään 200 savuketta tai 250 grammaa piippu- ja savuketupakkaa 31 päivään joulukuuta 2009 saakka.

        Tupakkatuotedirektiivissä tai tupakkalaissa ei erikseen säädetä tilanteesta, jossa maahantuotujen tuotteiden varoitusmerkinnät on kirjoitettu jollakin muulla kuin valtion virallisella kielellä. Ensimmäisenä jäsenmaana Itävallassa on kuitenkin säädetty laki, jonka mukaan yksityishenkilö saa tuoda ulkomailta tai varastoida omaan ei-kaupalliseen käyttöönsä sellaisia tupakkatuotteita, joiden varoitusmerkinnät eivät ole kansallisen lainsäädännön mukaisia, vain seuraavin määrärajoituksin: 200 savuketta, 50 sikaria, 100 pikkusikaria tai 250 grammaa tupakkaa taikka sellainen yhdistelmä edellä mainituista määristä, joka ei ylitä 250 grammaa. "

        Lähde:http://217.71.145.20/TRIPviewer/temp/TUNNISTE_HE_227_2008_fi.html


        Eli tämän mukaan saa tuoda tupakkaa "omaan käyttöön niin paljon kun jaksat kantaa"? Vai löytyiskö vielä jotain pykälää joka kuitenkin estäisi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe