Pakkoshakki

Shakki on maailman suosituin lautapeli. Sillä on satoja miljoonia aktiivipelaajia ja luultavasti lähemmäs miljardi ihmistä osaa pelata sitä. Shakinpeluu on hyödyllistä, se kehittää älykkyyttä monin tavoin, opettaa järjestelmällisyyttä, laajentaa mielikuvitusta ja ennen kaikkea shakinpeluu yhdistää sen harrastajia yli kieli-, kulttuuri-, puolue-, varallisuus- ja yhteiskuntien rajojen. Shakinpelaaja kuuluu valtavan suureen perheeseen ja peli antaa tavattoman hyödylliset perustiedot muiden, shakille sukua olevien lautapelien oppimiseen.

On käsittämätöntä, että shakkia ei ole otettu pakolliseksi oppiaineeksi suomalaisiin kouluihin! Esitänkin, että shakki otettaisiin mukaan vähintään peruskoulun 3. luokalta lähtien ja että kaikkien olisi pakko opiskella sitä.

Peruskoulusta päästäkseen pitäisi tuntea shakin säännöt ja pystyä pelaamaan peli läpi teknisesti virheettömästi. Ylioppilaskirjoitusten pakollisena tasona pitäisi selviytyä III luokan pelaajaksi ja akateemisen arvon saisi vain vähintään II luokan suorituksella.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jååpajåå..

      Onhan se koneellakin. Onkohan kaikissa, en tiedä. Minun läppärini on Packard bell. Olen jo opettamassa 5 vuotiasta tyttäreni poikaa pelaamaan. Poika on erittäin innostunut ja varmaan voittaa minut, muutoman vuoden kuluttua. Noin teki tyttärenikn jo 12 vuotiaana.

      • HOMEINEN OMENA

        JOO vanhassa PowerMac G5.ssäni on myös tuo CHESS.


      • jååpajåå..
        HOMEINEN OMENA kirjoitti:

        JOO vanhassa PowerMac G5.ssäni on myös tuo CHESS.

        Tosin konetta vastaan ei ole kiva pelata, vaikka olen pelannut vuodessa, noin 2000 peliä, ajankulukseni. Pelikone on ohjemoitu niin, että osan peleistä se pelaa todella tyhmästi, mutta määrätyn osan, niin hyvin, ettei sitä voi voittaa mitenkään.


    • Nidgolos

      Sarkasmia satuttavaa----meinaatko vielä ,että härkävaunuissa päädymme Siperiaan ,kuten aikoinasi esitit.

    • Ooopera

      Musta tässä indoeurooppalaisessa Chaturangan jälkeläisessä on tullut tietty luovuusraja vastaan, tykkään pelata mieluummin japanilaista Shogia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      306
      4584
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      360
      2677
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      129
      2534
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      171
      2423
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      206
      2349
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      522
      1332
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      424
      1227
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      12
      1171
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      963
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      94
      959
    Aihe