Kuinka Karhunkansa etenee

marjamaat7

Viimevuonnahan jätettiin Suomenuskoisen ryhmän toimesta hakemus Suomenuskoisen uskontokunnan virallistamisesta. Onko hankkeen etenemisestä kuulunut mitään uutta vai onko koko juttu byrokratian verhon alla.

23

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sampo= liitonarkki

      Juu, samaa ihmettelen. Kun meitin Mooseshan on Väinö ja luvattu maa Kaleva.
      Juutalaiset osaa vaan lobata agressiivisesti.

    • heipati!

      Ei oo ihme, että hakemus viipyy, jos esitätte kalevalaisen sampon olevan muinaisjuutalainen liitonarkki lähi-idästä.

      Vilkaisin uutena tätä sivustoa, etsien vastauksia suomenuskosta, mutta heti meni uskottavuus.

      Jatkan omalla uskollani, myös luontoon ja Suomen metsään.

      • tyuiopå

      • .....

        Sampo ei ole liitonarkki. Tuo väittämä on jonkun muun kuin Suomenuskoisen esittämä. Suomenuskoisten keskuudessa ei yleisesti uskota tuohon väitteeseen.


      • Suomenusko on melko vapaata verrattuna valtuskontoon, jokainen uskoo hieman omalla tavallaan. Tällä palstalla aihetta on lopuksi käsitelty aika vähän. Suosittelen tutustumaan Suomenuskoisten omaan Hiitolafoorumiin ja pakanaverkon Suomenuskoisiin joille on myös olemassa oma foorumi.

        Usko luontoon ja Suomen metsään on jo mielestäni lähellä Suomenuskoa.


    • Tietäväinen

      Hakemus uskonnollisen yhdyskunnan rekisteröimiseksi on kuulemma toimitettu patentti- ja rekisterikeskuksen kautta opetusministeriöön, jolta odotetaan nyt lausuntoa. Elikkä asia etenee... Piakkoin luulisi jotakin kuuluvan. :)

      • .....

        Nykytulkinnan mukaan uskonnon tulee sisältää jotain vakiintuneita elementtejä ja rituaaleja. Onko näitä nähtävissä Suomenuskossa ja onko saatavilla tietoa mitä sellaisia on tuotu esiin virallistamishakemuksessa.


    • .....

      Karhunkansan hakemus on jäänyt makaamaan opetusministeriön pöydälle jossa asialle ei ole tehty yhtään mitään.

      Tiedän koska olen tavannut hankkeen puuhamiehiä jotka aikovat laittaa vauhtia asian käsittelyyn ja ovat varanneet ajan opetusministeriöön asiaa käsittelevälle virkamiehelle. Henlkilökohtaisena mielipiteenäni pelkään, että juttu on opetusministeriössä joutunut Ö-mappiin-

      Tiedän kuitenkin hakemuksen olevan niin hienosäädetty lain mukaan, että sen hyväksymisen pitäisi olla mahdollista. Ehkä juuri tämän vuoksi asiaa käsittelevä virkamies on lopettanut koko jutun käsittelyn ja toivoo, että se sillä tempulla hautautuu byrokratian rattaisiin.

      Mitään ei siis ole aikoihin tapahtunut mutta tiedän lähiaikoina olevan tapahtumassa.

      • Karhun kansaa

        Juurikin näin. Toivottavasti puheenjohtajamme saa vierailulla byrokratian raskaisiin rattaisiin hieman liikettä! :) Vuosi tässä ollaankin jo saatu odotella, eli eivät nuo valtion tapakristityt isot pamput näytä pitävän mitään kiirettä asian suhteen...


    • .....

      Ei mennyt läpi.

    • Epäselvyys.

      Mikseivät he halunneet uskontoa rekisteröitävän selkeästi "suomenuskoksi"? Tuo karhunkansa ei ainakaan minulle kertoisi mitään. Vai oliko kyseessä ns. "seurakunnan" rekisteröinti, tyyliin luterilaiset, helluntailaiset, karhunkansalaiset?

      • Asiasta ei mielestäni ollut suomenuskoisten keskuudessa mitään yksimielisyyttä, pitäisikö hakemusta edes jättää. Osa halusi organisoitua tuolla tavoin ja he jättivät omalta osaltaan hakemuksen.

        Karhun kansa ei yksinkertaisesti edusta kaikkia suomenuskoisia, eikä heillä käsittääkseni ollut aikomustakaan sellaiseen.

        Muitakaan uskonollisia yhteisöjä ei ole rekisteröity koko uskonnon kattojärjestöksi: islamilaisia järjestöjä on useita jne. Ei ole yhtä kristinuskoa, eikä yhtä islamia, ei myöskään yhtä suomenuskoa, ainakaan yhteisöjen rekisteröinnin näkökulmasta. On vain eri uskontoja edustavia rekisteröityjä uskonnollisia yhteisöjä, joita voi olla useita jokaista uskontoa kohti.

        Noin minä sen olen ymmärtänyt, mutta en ole aktiivisesti osallistunut prosessiin, ainoastaan seurannut keskustelua.


      • Karhun kansaa

        Koska Suomessa ei lain mukaan voi rekisteröidä uskontoja. Uskonnollisia yhdyskuntia (esim. Jehovan todistajat, katolilaiset) sen sijaan voi. Siinäpä se. ;)

        Opetusministeriön asettama lautakunta on muuten viime viikolla yksimielisesti hyväksynyt Karhun kansan hakemuksen. Nyt odotellaan vielä Patentti- ja rekisterihallituksen vahvistusta. Tiedän tämän, koska olen yksi rekisteröintihakemuksen allekirjoittajista.


      • Karhun kansaa kirjoitti:

        Koska Suomessa ei lain mukaan voi rekisteröidä uskontoja. Uskonnollisia yhdyskuntia (esim. Jehovan todistajat, katolilaiset) sen sijaan voi. Siinäpä se. ;)

        Opetusministeriön asettama lautakunta on muuten viime viikolla yksimielisesti hyväksynyt Karhun kansan hakemuksen. Nyt odotellaan vielä Patentti- ja rekisterihallituksen vahvistusta. Tiedän tämän, koska olen yksi rekisteröintihakemuksen allekirjoittajista.

        Kotimaa24:n mukaan hakemus on nyt hyväksytty ja Karhun kansa on rekisteröity uskonnollinen yhteisö ja suomenusko saa tätä kautta virallisen uskonnon statuksen :-)

        http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/suomenuskoisten-uskonnollinen-yhdyskunta-hyvaksyttiin/


      • Karhun kansaa
        kaarne kirjoitti:

        Kotimaa24:n mukaan hakemus on nyt hyväksytty ja Karhun kansa on rekisteröity uskonnollinen yhteisö ja suomenusko saa tätä kautta virallisen uskonnon statuksen :-)

        http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/suomenuskoisten-uskonnollinen-yhdyskunta-hyvaksyttiin/

        Ei saa, koska edelleenkään Suomessa ei lain mukaan voi rekisteröidä uskontoja. Uskonnollisia yhdyskuntia (= tiettyä uskoa tunnustavia yhteisöjä) sen sijaan voi, joten Karhun kansa on nyt virallinen, suomenusko ei.


      • Karhun kansaa kirjoitti:

        Ei saa, koska edelleenkään Suomessa ei lain mukaan voi rekisteröidä uskontoja. Uskonnollisia yhdyskuntia (= tiettyä uskoa tunnustavia yhteisöjä) sen sijaan voi, joten Karhun kansa on nyt virallinen, suomenusko ei.

        Olet varmaan oikeassa. Tyulee mieleen auttamatta, että millä tavalla uskonto saa virallisen uskonnon statuksen? Päätymällä perustuslakiin? Vai onko kaikki uskonnot epävirallisia?


      • Karhun kansaa
        kaarne kirjoitti:

        Olet varmaan oikeassa. Tyulee mieleen auttamatta, että millä tavalla uskonto saa virallisen uskonnon statuksen? Päätymällä perustuslakiin? Vai onko kaikki uskonnot epävirallisia?

        Millään uskonnolla Suomessa ei ole virallista statusta. :) Evankelis-luterilainen kirkko ja Ortodoksinen kirkko ovat samalla tavalla rekisteröityjä uskonnollisia yhdyskuntia kuin Karhun kansakin nyt, ainoana erona lienee se, että edellämainituilla on verotusoikeus ja jonkinlainen "erityissuhde" valtioon muutenkin. Tietääkö kukaan tuosta tarkemmin?


    • vm,zxcv,xc.zv

      Jaah mitä tuohon rekisteröityminen käytännössä sitten tarkoittaa? Mitä velvoitteita siihen kuuluville?

    • Karhunpentu

      Kaippa Karhun kansa saa nyt yhtälaisen verotusoikeuden kuin se etelän uskonto jonka symbolina käyttävät veristä miestä?
      Ja oman osionsa tänne Suomi24:ään kun monilla vääräuskoisillakin sellainen on?

      • verotusoikeus?

        Eikös ne verotusoikeuden osat anneta lähinnä luterilaiselle kirkolle ja pieni siivu siitä ortodokseille ja katolilaisille?


      • Karhunpentu

        "Kaippa Karhun kansa saa nyt yhtälaisen verotusoikeuden kuin se etelän uskonto jonka symbolina käyttävät veristä miestä?
        Ja oman osionsa tänne Suomi24:ään kun monilla vääräuskoisillakin sellainen on?"

        Tosiaan, olisi asiallista saada S24:n suomenuskolle oma palsta. Nyt kun ei tiedä, laittaako viestiä kohtaan "muinaisuskonnot" (eihän kyse ole kuitenkaan muinaisesta, menneestä, kun sillä nykyään on kannattajia), "yleistä uskonnoista"-kohtaan (eihän se kuitenkaan ole "yleistä" asiaa, vaan varsin spesifiä, yhteen uskontokuntaan liittyvää), vai johonkin "uskonnolliset liikkeet" kohdista (tällä hetkellä alaotsakkeista otsake "luonnonuskonnot" olisi kai sopivin vaihtoehto). Mihin sitten päädytäänkin, jonkinmoinen oma keskustelupaikka tälle yhteisölle olisi mukava saada S24:n, vapaan keskustelun foorumille.

        Verotusoikeus ei mielestäni ole kannatettava, ainakaan samalla tavalla kuin nykyään kristinuskolla. Se saa minkä tahansa uskonnon näyttäytymään ahneena. Kyllä se jäsenten omasta halusta tehdä lahjoituksia pitää lähteä.

        Täälläpä vielä Enbuske & Linnanahde Crew -haastattelu aiheesta: http://www.radionova.fi/ohjelmat/enbuske-linnanahde-crew/podcastit/Karhun-kansa-hyvaksyttiin-Suomessa-uskonnolliseksi-yhdyskunnaksi--Naihin-asioihin-uskotaan-30224.html


    • Mikko.

      Miten Karhun kansaan voi liittyä?

      Mitä vaatimuksia liittymisellä on?

      Pitääkö täyttää hakemus ja mihin se pitää lähettää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe