P. Räsänen KD huolissaan nuorten syrjäytymisestä.

Turun Sanomat 9.5.12
"kirkolliskokouksessa Turussa tiistaina puhunut Päivi Räsänen esittää huolensa nuorten syrjäytymisestä......
-.......
- "Ministerin mukaan kirkolla on vahva rooli perheneuvonnassa ja ennaltaehkäisevässä lapsi-ja nuorisotyössä".

En ole itse oikein vakuuttunut Räsäsen ajatuksen tarkoitusperästä, kylläkin tiedostan ongelman vakavuuden.

Tuskin kirkoilla on riittävää kompetenssia vaikuttamaan asiaan kovinkaan paljon ja tuskin Päivi luostarijärjestelmää Suomeen ajaa.

Mitä Suomi sitten tarvitsee, että työpaikkoja tulisi lisää ?

INNOVAATIOITA, INNOVAATIOITA ja myös keskiasteen ammatillista koulutusta sekä toimivaa oppisopiumusjärjestelmää.

Luulen, että tälläkin palstalla on henkilöitä, jotka ovat hakeneet rakennuskohteisiinsa putkiasentajaa niin kissojen kuin koirien kanssa ja usein tulos on ollut heikko, kun ei ole löytynyt tekijää.

Anteeksi vain kyllä "kuperkeikkamaistereita" kortistosta löytyy ja onkin valitettavaa, etteivät he ole saaneet koulutustaan vastaavaa työtä.

Tuskin ekumeeninen rukouspataljoona saa aikaan työpaikkoja vaikka kuinka rukoltaisiin.

8

157

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siina valkane

      Ekumenia on loppukädessä tuottoisampaa kuin narsistinen itsensä ihailu, jossa ei ole mitään innovatiivista. Verkostoitumista voi tapahtua henkisesti monella tasolla ja yleensä se on kehitystä ja voimaa, vaikka se tapahtuisi työttömien ja syrjäytyneiden kesken. MIten ateistit ajavat näitä asioita muuten kuin darroittamalla busseja älyttömillä ajatuksillaan

    • Ateismin vastaus nuorten syrjäytymiseen on julistaa heille, että heidän elämällään ei ole mitään tarkoitusta. Olette turhia olentoja täällä maailmassa. Olette vain kasa atomeja, molekyylejä ja kemiallisia reaktioita, jotka toimivat aikansa ja sitten kaikki päättyy tyhjyyteen.

      • Jaakob häpeä!

        Jaakob. On sekin parempi kun olla kasa rukousnauhaa ja virttynyt raamattu.
        Te hihhulit olette masentavia, tiesitkö?


      • vfdvdfvfdvdfv

        Sehän on totta. Ei meidän elämällämme ole mitään sisäänrakennettua tarkoitusta, ellei lisääntymistä lasketa sellaiseksi. Eikä sekään ole yksilötasolla välttämätöntä.

        Esimerkiksi vanhoillislestadiolaiset opettavat jättämään elämän "Herran haltuun". Että kyllä se Jumala paikan näyttää, jos ei omaa alaa meinaa löytyä. Tässä on tietysti se vika, että Jumalaa ei ole olemassa, joten neuvo on täysin kelvoton.


      • "Ateismin vastaus nuorten syrjäytymiseen on julistaa heille, että heidän elämällään ei ole mitään tarkoitusta. Olette turhia olentoja täällä maailmassa."

        Älä valehtele.


      • Life is beatiful

        Uskovan vastaus, että te olette syntisiä ja moraalittomia arvottomia paskoja, joita kärsimystenne jälkeen vielä kidutetaan ikuisesti helvetin lieskoissa on sitten jotenkin parempi vastaus?

        "kristinuskon tapa nähdä maailma rumana ja likaisena on tehnyt maailmasta ruman ja likaisen".

        Näinhän se on. Minun maailmani on kaunis ja täynnä riemunkirjavia värejä, täynnä elämäniloa ja riemua kaikista maailman mahtavan hienosta asioista, kuten tieteistä, taiteista, kulttuurista, musiikista, kirjallisuudesta, eläimistä, kasveista, mielenkiintoisista ihmisistä yms.

        Uskovan ihmisen maailma on täysin mustavalkoinen ja pelkkää syntiä ja turmelusta ja rumuutta ja moraalittomuutta ja pahaa ja saastaa ja likaisuutta kaikkialla. Uskon rumuus tekee kaikesta niin rumaa ja uskon Pyhä Viha tekee kaikesta, mikä tekee elämästä elämisen arvoista, syntiä ja vihattavaa. Jaakob itse näyttää oikein malliesimerkkiä siitä millainen on uskovan ihmisen elämä ja arvomaailma - ankean synkeää vihaa, vihaa, vihaa ja paljon lisää äärimmäisen ahdasmielistä Pyhää Vihaa. Ei koskaan mitään kaunista, kivaa tai mukavaa, vain ainaista tulenpalavaa Pyhää Vihaa ja äärimmäisen ahdasmielistä ja kaikenkattavaa suvaitsemattomuutta, tuiman synkeää ja armottoman ankeaa.

        Js sitten rumassa ja likaisessa maailmassaan kaikkea vihaava ankeansynkeä vihanlietsoja ihmettelee, miksi emme halua tulla hänen kaltaisikseen. Sitä varmaan kannattaakin ihmetellä...


    • nuoret jäävät yksin

      Ja kun kirkon verotulot ehtyvät, tämä nuorten lasten ahdinko vain syvenee. Iltapiväkerthot, retket ym. muu nuorisotyö vähenee ja nuoret saavat viettää yhä enemmän ja eneämmän aikaansa ilman aikuista. Olen tämän nähnyt enenevänä ilmiönä ja nuorten pahoinvontina seuratessani nuorten nettikeskustelupalstoja. Ei ateistit ja kirkosta eroneet järjestä tilalle säästyneillä varoilla nuorille korvaavaa toimintaa.

      • "Ja kun kirkon verotulot ehtyvät, tämä nuorten lasten ahdinko vain syvenee. "

        Ja todisteista sinulla väiteellesi ei ilmeisesti ole.

        "Ei ateistit ja kirkosta eroneet järjestä tilalle säästyneillä varoilla nuorille korvaavaa toimintaa. "

        Kyllä järjestää, ei minulla tosin todisteita ole, mutta minä väitän täysin perusteetta niin kuin sinäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      162
      1538
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1086
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      742
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      674
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      535
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      534
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      491
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      455
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    19. 19
      404
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    Aihe