Turun Sanomat 9.5.12
"kirkolliskokouksessa Turussa tiistaina puhunut Päivi Räsänen esittää huolensa nuorten syrjäytymisestä......
-.......
- "Ministerin mukaan kirkolla on vahva rooli perheneuvonnassa ja ennaltaehkäisevässä lapsi-ja nuorisotyössä".
En ole itse oikein vakuuttunut Räsäsen ajatuksen tarkoitusperästä, kylläkin tiedostan ongelman vakavuuden.
Tuskin kirkoilla on riittävää kompetenssia vaikuttamaan asiaan kovinkaan paljon ja tuskin Päivi luostarijärjestelmää Suomeen ajaa.
Mitä Suomi sitten tarvitsee, että työpaikkoja tulisi lisää ?
INNOVAATIOITA, INNOVAATIOITA ja myös keskiasteen ammatillista koulutusta sekä toimivaa oppisopiumusjärjestelmää.
Luulen, että tälläkin palstalla on henkilöitä, jotka ovat hakeneet rakennuskohteisiinsa putkiasentajaa niin kissojen kuin koirien kanssa ja usein tulos on ollut heikko, kun ei ole löytynyt tekijää.
Anteeksi vain kyllä "kuperkeikkamaistereita" kortistosta löytyy ja onkin valitettavaa, etteivät he ole saaneet koulutustaan vastaavaa työtä.
Tuskin ekumeeninen rukouspataljoona saa aikaan työpaikkoja vaikka kuinka rukoltaisiin.
P. Räsänen KD huolissaan nuorten syrjäytymisestä.
8
133
Vastaukset
- siina valkane
Ekumenia on loppukädessä tuottoisampaa kuin narsistinen itsensä ihailu, jossa ei ole mitään innovatiivista. Verkostoitumista voi tapahtua henkisesti monella tasolla ja yleensä se on kehitystä ja voimaa, vaikka se tapahtuisi työttömien ja syrjäytyneiden kesken. MIten ateistit ajavat näitä asioita muuten kuin darroittamalla busseja älyttömillä ajatuksillaan
Ateismin vastaus nuorten syrjäytymiseen on julistaa heille, että heidän elämällään ei ole mitään tarkoitusta. Olette turhia olentoja täällä maailmassa. Olette vain kasa atomeja, molekyylejä ja kemiallisia reaktioita, jotka toimivat aikansa ja sitten kaikki päättyy tyhjyyteen.
- Jaakob häpeä!
Jaakob. On sekin parempi kun olla kasa rukousnauhaa ja virttynyt raamattu.
Te hihhulit olette masentavia, tiesitkö? - vfdvdfvfdvdfv
Sehän on totta. Ei meidän elämällämme ole mitään sisäänrakennettua tarkoitusta, ellei lisääntymistä lasketa sellaiseksi. Eikä sekään ole yksilötasolla välttämätöntä.
Esimerkiksi vanhoillislestadiolaiset opettavat jättämään elämän "Herran haltuun". Että kyllä se Jumala paikan näyttää, jos ei omaa alaa meinaa löytyä. Tässä on tietysti se vika, että Jumalaa ei ole olemassa, joten neuvo on täysin kelvoton. "Ateismin vastaus nuorten syrjäytymiseen on julistaa heille, että heidän elämällään ei ole mitään tarkoitusta. Olette turhia olentoja täällä maailmassa."
Älä valehtele.- Life is beatiful
Uskovan vastaus, että te olette syntisiä ja moraalittomia arvottomia paskoja, joita kärsimystenne jälkeen vielä kidutetaan ikuisesti helvetin lieskoissa on sitten jotenkin parempi vastaus?
"kristinuskon tapa nähdä maailma rumana ja likaisena on tehnyt maailmasta ruman ja likaisen".
Näinhän se on. Minun maailmani on kaunis ja täynnä riemunkirjavia värejä, täynnä elämäniloa ja riemua kaikista maailman mahtavan hienosta asioista, kuten tieteistä, taiteista, kulttuurista, musiikista, kirjallisuudesta, eläimistä, kasveista, mielenkiintoisista ihmisistä yms.
Uskovan ihmisen maailma on täysin mustavalkoinen ja pelkkää syntiä ja turmelusta ja rumuutta ja moraalittomuutta ja pahaa ja saastaa ja likaisuutta kaikkialla. Uskon rumuus tekee kaikesta niin rumaa ja uskon Pyhä Viha tekee kaikesta, mikä tekee elämästä elämisen arvoista, syntiä ja vihattavaa. Jaakob itse näyttää oikein malliesimerkkiä siitä millainen on uskovan ihmisen elämä ja arvomaailma - ankean synkeää vihaa, vihaa, vihaa ja paljon lisää äärimmäisen ahdasmielistä Pyhää Vihaa. Ei koskaan mitään kaunista, kivaa tai mukavaa, vain ainaista tulenpalavaa Pyhää Vihaa ja äärimmäisen ahdasmielistä ja kaikenkattavaa suvaitsemattomuutta, tuiman synkeää ja armottoman ankeaa.
Js sitten rumassa ja likaisessa maailmassaan kaikkea vihaava ankeansynkeä vihanlietsoja ihmettelee, miksi emme halua tulla hänen kaltaisikseen. Sitä varmaan kannattaakin ihmetellä...
- nuoret jäävät yksin
Ja kun kirkon verotulot ehtyvät, tämä nuorten lasten ahdinko vain syvenee. Iltapiväkerthot, retket ym. muu nuorisotyö vähenee ja nuoret saavat viettää yhä enemmän ja eneämmän aikaansa ilman aikuista. Olen tämän nähnyt enenevänä ilmiönä ja nuorten pahoinvontina seuratessani nuorten nettikeskustelupalstoja. Ei ateistit ja kirkosta eroneet järjestä tilalle säästyneillä varoilla nuorille korvaavaa toimintaa.
"Ja kun kirkon verotulot ehtyvät, tämä nuorten lasten ahdinko vain syvenee. "
Ja todisteista sinulla väiteellesi ei ilmeisesti ole.
"Ei ateistit ja kirkosta eroneet järjestä tilalle säästyneillä varoilla nuorille korvaavaa toimintaa. "
Kyllä järjestää, ei minulla tosin todisteita ole, mutta minä väitän täysin perusteetta niin kuin sinäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1564392Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville714119Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133296Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1292908- 1862622
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391737Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka581494- 671485
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1141183IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181165
