"Obama on ensimmäinen samaa sukupuolta olevien avioliittoja kannattava Yhdysvaltain presidentti. Homoliitot ovat kuuma väittelyn aihe presidentinvaaleihin valmistautuvassa maassa. Republikaanien Mitt Romney on ilmoittanut vastustavansa samaa sukupuolta olevien avioliitto-oikeutta..."
http://yle.fi/uutiset/presidentti_obama_antoi_tukensa_homojen_avio-oikeudelle/6089580
USA on maallistumassa. Tämä ei olisi tullut kyseeseen vielä 10 vuotta sitten.
Obama tukee homoliittoja
22
183
Vastaukset
- ...
Muuttuu sekin maa pikkuhiljaa. Tosin eri osavaltiot ovat monessa suhteessa hyvinkin etäällä toisistaan niin lainsäädännöllisesti kuin uskonnollisuudenkin suhteen.
"Pedon merkit näkyy".
Joopa joo ja diipadaapadaa hömpönpömpön.Pohjois-Carolinassa oli pidetty äänestys homoliittoja vastaan. Äänestyksen tarkoutuksena olisi kumota homoliittojen että siviilivihkimisten oikeudet.
"As expected, North Carolinians voted in large numbers on Tuesday for an amendment that would ban same-sex marriages, partnerships and civil unions, becoming the 30th state in the country and the last in the South to include a prohibition on gay marriage in the state constitution."
http://www.nytimes.com/2012/05/09/us/north-carolina-voters-pass-same-sex-marriage-ban.html- bcxvbvcb
Oiva esimerkki siitä, miksi vähemmistöjen ihmisoikeuksista ei pidä päättää kansanäänestyksillä. Uskonto-ongelmaiset ihmiset äänestävät kuvitellun "Jumalan tahdon" mukaan.
bcxvbvcb kirjoitti:
Oiva esimerkki siitä, miksi vähemmistöjen ihmisoikeuksista ei pidä päättää kansanäänestyksillä. Uskonto-ongelmaiset ihmiset äänestävät kuvitellun "Jumalan tahdon" mukaan.
Onneksi äänestys oli vain osavaltio kohtainen. Ja jos koko maa saisi äänestää asian puolesta tai vastaan. Voisi lopputulos olla täysin erillainen kuin mitä yhden osavaltion perusteella voisi odottaa. Mutta huolestuttavaa kyllä.
- baracksch
Tästä onkin tulossa lisää melua presidentinvaaleissa. Nyt Romneyta syytetään homojen kiusaamisesta.
"Suhtautuminen homoihin ja homoliittoihin on noussut Yhdysvaltain presidentinvaalien kuumaksi puheenaiheeksi. Republikaanien ehdokkaaksi pyrkivä Mitt Romney on joutunut torjumaan syytöksiä, jotka koskevat hänen käyttäytymistään nuorena."
http://yle.fi/uutiset/homojen_avio-oikeus_esilla_usan_kampanjapuheissa/6091615 SamiA varmaan laatii asiantuntevan ja kattavan selostuksen asioiden todellisesta tilasta heti kun puoliltaöin kömpii kryptastaan...
- Luopiovoima
Vasta aamurukousten jälkeen, kun hän nousee noin kello 17:00.
Yö on mennyt demonisten väkisinmakaajien, homoudenhenkien torjuntapuuhissa.
Kosteat yöunet, saatananx hyökkäysten kohteena ovat jälleen kerran voitettu. - baracksch
"Kroatia aikoo kohentaa homojen oikeuksia
Yhdysvalloista käynnistynyt homokeskustelu levisi Eurooppaan. Kroatian konservatiivinen oppositio tuomitsi aloitteen heti."
http://yle.fi/uutiset/kroatia_aikoo_kohentaa_homojen_oikeuksia/6093266
"Obaman vanavedessä myös Uuden-Seelannin pääministeri John Key ilmaisi torstaina tukensa samaa sukupuolta olevien parien avioliitoille."
Vielä kun P. Räsäsen äksy naama saataisiin telkkariin kommentoimaan, - TJ
Tuosta pressanvaalikampanjasta voi tulla vielä värikästä. Kun punaniskat siellä alkavat aktivoitumaan, niin ei yhtään tiedä mihin se fundamentalismi johtaa.
Tästä USA:n pressanvaalista tulee mielenkiintoinen.
Vaihtoehtoja on kaksi:
1) Obama on kristitty tasa-arvoisen avioliiton kannattaja, sekä
2) Mitt Romney, joka ei ole kristitty- Shariah
Oi oi Obamaa ei taida hyvää tykätä tuosta muut muslimi veljensä
- zyrt
Et ilmeisesti tiedä, joten kerron sinulle, että Obama ei ole muslimi.
- sdfghjkli
Voi helvetti tätä palstaa. Välistä poistellaan kirjoituksia, ja koko paletti menee ihan sekaisin.
Katsokaas nyt tuota alkua, ei mitään järkeä keskustelussa, kun on poistettu ties mitä! - Näe itse ;=)
Rooma tuhoutui, koska ihmiset harrastivat laajasti homoseksualismin syntiä.
Barak Obama nostaa pedon ylös.
Viimeinen taistelu on alakamassa, Jeesus tulee!
Oletko valmis?
http://www.youtube.com/watch?v=sdIEmhKTgtw
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502204Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11893Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut76873- 68853
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112795Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt46769Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49739Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9732vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22713Salaisuus rakas.
Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!47690