Opin koetteleminen

Miten Jehovan todistajien oppia koetellaan seurakunnassa? Tehdäänkö se raamatullisesti, alkuseurakunnan mallin mukaan?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kuka sanoo että oppia koetellaan?
sinäkö?

Äänestä

Hyvä kysymys. Jos Jehovan todistajat pitävät Raamattua auktoriteettina, pitäisi oppeja koetella seurakunnassa. Ja jokaisen velvollisuus olisi tarkastaa Raamatusta, onko asia todella niin kuin seura opettaa. Onko kenelläkään käytännön kokemuksia tästä?

Äänestä
  • miten sitä oppia vois koetella kun järjestö kieltää kyseenalastamasta jumalan käyttämää kanavaa?


    koettelu on kielletty!

    "Älkäämme koskaan kyseenalaistako sanoin tai teoin Jehovan nykyään käyttämää viestintäkanavaa (4. Moos. 16:1–3)." (Vartiotorni 15. marraskuuta 2009 s. 14)(korostus smurffi)

    Äänestä

  • heikkopilari kirjoitti:

    miten sitä oppia vois koetella kun järjestö kieltää kyseenalastamasta jumalan käyttämää kanavaa?


    koettelu on kielletty!

    "Älkäämme koskaan kyseenalaistako sanoin tai teoin Jehovan nykyään käyttämää viestintäkanavaa (4. Moos. 16:1–3)." (Vartiotorni 15. marraskuuta 2009 s. 14)(korostus smurffi)

    Koetellanpas ja kuunnellaan:
    http://youtu.be/YZeQjVczFDw

    Äänestä

Ja minnuu et koettele ainakaa!

Äänestä

Oppeja ei siis koetella Raamatullisesti ollenkaan?

Äänestä
  • MITÄ JEHOVAN TODISTAJAT USKOVAT
    Uskonkäsitys Raamatullinen peruste
    Raamattu on Jumalan sana ja totuus 2. Tim. 3:16, 17; 2. Piet. 1:20, 21; Joh. 17:17
    Raamattu on luotettavampi kuin perinteet Matt. 15:3; Kol. 2:8
    Jumalan nimi on Jehova Ps. 83:18; Jes. 26:4; 42:8; 2. Moos. 6:3
    Kristus on Jumalan Poika ja Jumalaa alempi Matt. 3:17; Joh. 8:42; 14:28; 20:17; 1. Kor. 11:3; 15:28
    Kristus oli ensimmäinen Jumalan luomisteoista Kol. 1:15; Ilm. 3:14
    jne jne.
    http://www.watchtower.org/fi/jt/index.htm
    Siinä on kuule koettelua kerrakseen kun kahlaat tuon opin läpi,
    tutkit OMASTA Raamatustasi ne raamkohdat esiin,
    jotta varmistut niitten oikeellisuudesta.
    Mulla sujui hyvin KR-38 versiollakin, ja vakuutuin että oikein,
    Raamatullinen opetus on heillä :)

    Äänestä

Kysymykseni koski opin koettelua. Raamattu kehottaa aina koettelemaan opetuksen seurakunnassa ja tarkastamaan, onko se Raamatullista. Miten tästä huolehditaan vartiotorniseurassa?

Äänestä

Hei, miks mun munaskuu-kokeilu on poistettu? Taas joku neuroottinen uskovainen asialla.

Äänestä

Raamatun ohje ei tässä asiassa taida paljon kiinnostaa seuraa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Part77 kirjoitti:

Miten Jehovan todistajien oppia koetellaan seurakunnassa? Tehdäänkö se raamatullisesti, alkuseurakunnan mallin mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu