Espanja ei petä luottamusta

Kohta alkaa mediarummutus ja poliitikkojen parranpärinä, että kuinka me sittenkin täällä EU:ssa pystymme megapalomuureinemme hyvinkin pitkälti rahoittamaan myös Espanjan valtiontalouden menokuluja.
http://www.hs.fi/talous/Espanja kansallistaa Bankia-pankin osittain/a1305561789054

Siittä se hissukseen lähtee, kohta päästään taas tienaamaan oikein kunnolla, vai mitä Mr. "vippipalomuuri" Katainen?

Ps. Hieno homma tuo peruuttamattoman ikuinen euro ja sen järkkymätön kannatus ihanuuksien ihmevaluuttana...
457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

>että kuinka me sittenkin täällä EU:ssa pystymme megapalomuureinemme
>hyvinkin pitkälti rahoittamaan myös Espanjan valtiontalouden menokuluja.

Jo Italian yksinään piti ehdottomasti olla niin iso maa, että EU-tukirahoilla ei sitä pystytä auttamaan. Mutta EKP:n painokoneet joulukuussa ja helmikuussa kuitenkin "pelastivat" tilanteen. Italian rahantarve saatiin hetkeksi aikaa rahoitettua.

Nyt on toinen mokoma Espanja tulossa käsi ojossa ruokittavaksi myös. Ja kolmantena tulee sen perästä Ranska.

Rahanpaianmisen asiaa nimitetään Hollanden retoriikalla "kasvustrategiaksi." http://www.demari.fi/demokraatti/uutiset/uusimmat/6323-hollanden-kasvustrategia-saa-kannatusta-urpilainen-tyytyvainen-ranskan-vaalitulokseen

Keskuspankki EKP on käytännössä noiden etelän velkamaiden miehittämä, ja niiden määräysvallassa.

EUROOPAN KESKUSPANKIN JOHTOKUNTA
Mario Draghi, Italia, pääjohtaja
Vítor Constâncio, Portugal, varapääjohtaja
Benoît Couré, Ranska
José Manuel González-Páramo, Espanja
Jörg Asmussen, Saksa
Peter Praet, Saksa

Sekä Italia, Espanja, Portugal ja Ranska ovat kipeasti uuden rahan tarpeessa. Kaikkein nopeimmin ja vaivattomimmin sitä saadaan, kun "omat miehet pankissa" vääntävät EKP-painokoneet päälle.

Hollanden "kasvustrategian" mukaan alkaa ennennäkemätön rahankylvö EKP:n toimesta. Vuositason inflaatio EU-maissa nousee 10% hujakoille.

Kysymys vain kuuluu, että mitä tekee tässä tilanteessa Saksa! Katsooko Merkel sivusta, kun painokoneesta alkaa tulla kuutiometri toisensa jälkeen Euro-paperirahaa ulos?

Äänestä

Niin se on euro yhtä luotettava kuin monen puoliso. Kun omat intressit ajavat yhteisen edun ohi on ero eessä:). Eikä se aina ole huono suunta.

Ihan vallatonta tiedettähän tuo talous ei liene. Ei kai talous siitä parane kun yksi persaukinen pistää toisen kanssa bändin pystyyn?

Euro ei pitkälle pötki.

Äänestä

>>Ei kai talous siitä parane kun yksi persaukinen pistää toisen kanssa bändin pystyyn?>>

Kotimaassa Jyrki Katainen ja kuntaministeri Henna Virkkula uskovat vakaasti että juusi noin se asia on. Kun neljä persaukista kuntaa laitetaan yhteen, niin palvelutasot ja huoltosuhteet maagisesti paranee.

""Kuntauudistus tarvitaan, jotta kunnat kykenevät selviytymään tämän vuosikymmenen lopun ja koko ensi vuosikymmenen kovista muutoshaasteista, kuten voimakkaasta ikääntymisestä, kuntatalouden kestävyyden asettamista paineista sekä siitä, että taakkaa ei jätetä tulevien sukupolvien hoidettavaksi.""
http://valtioneuvosto.fi/sivusto/Kuntauudistus/fi.jsp

Voi saa-tanaa sentään. Auttakaa, auttakaa!

Jos on Euroopassa asiat ja johtamiset persiillään, niin tasapuolisesti on ne sitten kotimaassakin. Tuollaisella hölmöläisten peiton toisesta päästä pidentämisen jutulla Kataisen porukan mukaan huoltosuhteet kunnissa paranee. Voi Risstus sentään, mitä ääliöitä.

Itkisin jos tietäisin siitä olevan mitään hyötyä. Mutta ei auta nyt mikään armasta Suomen kotimaatamme. Kataista ja sen pässinpäisen hallitusta on jaksettava kestää ja katsella vielä seuraavat 3 vuotta putkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


me-262 kirjoitti:

Kohta alkaa mediarummutus ja poliitikkojen parranpärinä, että kuinka me sittenkin täällä EU:ssa pystymme megapalomuureinemme hyvinkin pitkälti rahoittamaan myös Espanjan valtiontalouden menokuluja.
http://www.hs.fi/talous/Espanja kansallistaa Bankia-pankin osittain/a1305561789054

Siittä se hissukseen lähtee, kohta päästään taas tienaamaan oikein kunnolla, vai mitä Mr. "vippipalomuuri" Katainen?

Ps. Hieno homma tuo peruuttamattoman ikuinen euro ja sen järkkymätön kannatus ihanuuksien ihmevaluuttana...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu