Suomen vesivoimavarat riittvät tuottamaan 15% Suomen sähkönkulutuksesta, samoin tuulivoima (kun vesivoima varavoimana), noin suurinpiirtein ja muistinvaraisesti, eli yhteensä 30%..
Millä loput 70% katettais?
Suomen energiatarpeen tyydyttäminen
4
87
Vastaukset
- Visio 2050
kertoo asian.Ydinvoima 40%,yhteis- ja lauhdetuotanto 30% ja tuulivoima13%.
Meille tyhmille, jotka eivät tiedä mikä visio 2050 on,. olisi hyvä olla linkki, Tässä kuitenkin eräs skenaario, jonka teki olikos se nyt edellienen vai sitä edeltävä hallitus:
"Energiaomavaraisuus 35% --> 96%"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8616797
Vain sähköä tuotaisiin saman verran kuin nykyäänkin, nuuten omavaraista kaiiki energia.
Visio 50 http://www.visio2050.fi/index.php?id=2925 tarjoaa runsasta ydinvoiman osuutta vuomma 2050. Valitettavasti ydinsähkön tuotanto ei ole omavaraista ilman uraanirikaivoksia ja -rikkastamoita.
- 100 hv
Suomen sähkönkulutuksesta enintään 15% voidaan kattaa vesivoimalla. Enempään Suomen vesivoimavarat eivät riitä. Tuulivoimasähköä voidaan tuottaa järkevästi enintään saman verran, noin 15%. Aurinkosähkö ei Suomen olosuhteissa ole toimiva vaihtoehto suurien sähköämäärien tuottamiseen.
Vesi- ja tuulisähkötuotannon jälkeen kattamatta on ainakin 70% Suomen sähköntarpeesta. Suomen metsien kasvu ehkä sallii biosähkön osuudeksi 20%, mutta millä loput 50% Suomen sähköntarpeesta katetaan, jos fossiilisista ja ydinvoimasta pitää päästä eroon.
Viherpeippo Oras Tynkkysellä on siihen vastauksena skenaario, jossa Suomen sähkönkulutusta vähennetään 50% (vai oliko "vain" 40%). Realistisesti on todettava, että Tynkkysen skenaario on kuolleena syntynyt ja merkitsisi Suomen teollisuuden ja samalla elintason rajua alasajoa.
Fossiilisten polttoaineiden ja ydinvoiman (ja tuontisähkön) vastustajat, millä ja miten aiotte kattaa Suomen sähköntarpeen tulevaisuudessa ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?941855- 861313
- 1101143
- 761027
- 117986
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57863- 47781
- 36772
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693